Zdroj: istock

Jak ve vedrech snížit teplotu v bytě i bez klimatizace?

29. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Během těchto dnů mnozí z nás vytáhli ventilátory nebo po měsících opět pustili klimatizaci. Na tom není nic složitého. Prostředí v domácnosti však můžeme ochladit i jednoduššími triky, bez použití drahé techniky a zvýšených výdajů za elektřinu.

Nevpouštějte dovnitř horké sluneční paprsky

Zatažené žaluzie tehdy, když do vašich pokojů nakoukne žhavé slunce, jsou jedním z nejlepších způsobů, jak snížit teplotu v interiéru. I když je určitě příjemné mít slunečno i uvnitř, za vysokých teplot ovzduší to přináší více škody než užitku. Po příchodu z rozpáleného vnějšího prostředí doma určitě oceníte stín. Myslete na to, že až třicet procent nežádoucího tepla pochází z vašich oken. Když zatáhnete žaluzie či rolety, zabráníte tomu, aby se z vašeho bytu stal skleník. Zvláště když máte okna orientována na jih a západ.

Slunce cez žaluzie

Zdroj: istock

Investujte do zatemňovacích závěsů

Závěsy nemusí být jen dekorativní, ale i praktické. Zatemňovací závěsy jsou dobrým pomocníkem při nočním spánku, ale využijete je i během horkých dnů. Vyberte si speciálně vyrobené závěsy, které blokují sluneční světlo a přirozeně izolují místnosti.

Přečtěte si také:
Jedinečný podkrovní byt překvapuje zimní zahradou v centru dispozice

Nevybírejte tmavé, odborníci doporučují závěsy neutrální barvy s bílým plastovým podkladem, díky němuž se sníží tepelný zisk až o třiatřicet procent.

Zatemňovací závěsy

Zdroj: istock

Nevyužívané místnosti zavřete

Vyhřáté místnosti, které nepoužíváte, zavřete, zabráníte tak pronikání chladného vzduchu do těchto částí a vrátíte ho tam, kde je potřebné ochlazení. Chladnější noční hodiny využijte k celkovému provětrání bytu či domu, nebojte se průvanu a nechejte vzduch proudit přirozeně alespoň půl hodiny.

Miska s ledem

Zdroj: istock

Ochlaďte si vzduch miskou ledu

Naplňte misku ledem a umístěte ji před velký ventilátor. Ventilátor tak bude ochlazený vzduch s ledem posílat přímo k vám. Jednoduché a velmi účinné.

Přečtěte si také:
Přizpůsobivý byt pro tři: Podívejte se, jak se umí měnit!

Změňte ložní prádlo

Hrubé a teplé ložní prádlo je fantastické v zimě, nyní nastal čas na změnu. V horkých dnech a nocích ho vyměňte za prodyšné povlečení z kvalitní bavlny, která dobře odvádí pot. Chcete-li bonus navíc, kupte si chladicí tenkou pokrývku (nebo se jednoduše přikrývejte jen povlečením či plachtou) a pohankový polštář. Protože části pohanky mají mezi sebou přirozeně se vyskytující vzdušný prostor, nedrží teplo vašeho těla jako běžné polštáře, výsledkem je chladivý efekt.

Žena s ložním prádlem

Zdroj: istock

Máte stropní ventilátor?

Máte-li stropní ventilátor, jehož směr otáčení se dá nastavit, nastavte ho tak, aby se otáčel proti směru hodinových ručiček. Možná nevíte o tom, že při změně ročních období je změna směru, kterým se točí, důležitá. Když v létě nastavíte vyšší rychlost a otáčení proti směru hodinových ručiček, proudění vzduchu ventilátoru vytvoří efekt větru a chladu, díky němuž se budete cítit příjemněji.

Přečtěte si také:
Malý byt v přízemí získal výhody rodinného domu

Zaměřte se na váš tělesný pocit, ne na teploměr v domácnosti

Pocity vedra a tepla velmi snadno ovlivníme i bez toho, že bychom dosáhli snížení teploty prostředí. Jak? Pitím ledových nápojů, nanášením chladicí látky na silně pulzující místa (krk a zápěstí). Pomůže lehké chladivé oblečení, namáčení nohou do studené vody při práci nebo odpočinku, studený ručník na lýtkách a stehnech v noci. Výborně vás osvěží i noční oblečení, které předtím vychladíte v mrazáku. Máte-li dostatek prostoru, můžete zchladit i přikrývku.

Tři drinky s ledem

Zdroj: istock

Zapněte ventilaci v koupelně a v kuchyni

Odsávací ventilátory v koupelně a v kuchyni vysají horký vzduch po vaření nebo parní sprše z bytu ven.

Uložte se ke spánku níže než obvykle

Z fyziky víme, že teplý vzduch stoupá vzhůru, studený se drží dole. Zvažte během horkých nocí spánek na matraci uložené přímo na podlaze.

žena s ventilátorem

Zdroj: istock

Nepřipravujete si teplý oběd doma

Máte-li tu možnost, využijte venkovního grilu nebo si pořiďte jídlo z restaurace, případně si dopřejte studená jídla. Osvěžující studené polévky a ovocné saláty přímo z lednice jsou ve vedrech mnohem lepším řešením, než postávání u horkého sporáku či pečení v troubě.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Vytápění
Tagy: chlazeni Protisluneční ochrana ventilační systémy vetrani zatemňujíci rolety
Sdílejte článek

Diskuze