Krbová kamna v interiéru
Zdroj: istock.com

Akumulace versus teplovodní výměník: Co je lepší na pravidelné topení?

01. 12. 2022
Diskuze (2)
Sdílet

Vytápění dřevem vypadá čím dál tím více jako rozumná volba. Krbová kamna jsou přitom šikovným řešením, které má vícero praktických výhod. Jaký typ si však vybrat, když je chcete používat na pravidelné vytápění?

Krbová kamna se poměrně jednoduše instalují. Na rozdíl od krbové vložky, kterou je třeba obezdít, je většinou stačí připojit na vhodný komín. Výhodou je i variabilita umístění (omezením je jen poloha komínu). Samozřejmě, důležité jsou též bezpečné vzdálenosti od hořlavých materiálů a nehořlavá podlaha nebo podložka. Oboje – krb i krbová kamna – přitom mohou být akumulační i teplovodní.

TIP Z PRAXE

Pokud budete topit jen dobře vysušeným dřevem a na vysokou teplotu, budete mít méně práce s čištěním výměníku i s popelem.

Krbová kamna v interiéru

Zdroj: Romotop

Akumulační krbová kamna

Princip akumulace, který je typický zejména pro tzv. těžká stavěná kachlová kamna, se dnes využívá i v moderních krbech a do určité míry i v krbových kamnech.

V čem tkví podstata? Dříve než se horké spaliny dostanou do komína, proudí kolem akumulační hmoty (keramické kachle, akumulační prvky a pod.), kterým předávají teplo.

Akumulační kamna vydávají příjemné sálavé teplo, vyhřejete jimi však jen místnost, ve které stojí. Jsou vhodná i na pravidelné vytápění, ale ne jako hlavní zdroj tepla v domě.
Marcela Bínová z oddělení vytápění a kamen v projektových marketech Hornbach

Jaký to má význam? Na jedno přiložení (spálením většího množství dřeva) se získá velké množství tepelné energie, která se uchová v akumulační hmotě, a potom se postupně uvolňuje do okolí. Protože získaný tepelný výkon se rozloží na delší čas, prostor se nepřetopí, ale průběžně se ohřívá menším množstvím tepla. Díky tomu není třeba tak často příkládat.

02_new_Romotop_SOLID_F_glazura_METAL_GREY

Kachlový akumulační krb Romotop SOLID poskytuje sálavé vytápění ve vyváženém poměru s prouděním teplého vzduchu. Ve spodní části kachlového krbu je nasáván studený vzduch, který postupně prochází celým krbem až do jeho vrchního prostoru, kde již ohřátý pozvolna vystupuje do interiéru. Systém je navržen tak, aby předávání tepla sáláním bylo prioritou a proudění vzduchu neboli konvekce, pak příjemným doplňkem. Vše funguje zcela automaticky. Všechny typy kachlových krbů je možné vybavit akumulačním výměníkem, který zvyšuje celkovou účinnost krbu a uchovává tak ještě více tepelné energie pro její následné předávání. Zdroj: Romotop

Výhody

 • příjemné sálavé teplo
 • postupné uvolňování tepla (interiér
  není přetopený)
 • méně časté přikládání (někdy stačí
  jednou za den)
 • dlouhá životnost
 • minimální údržba

Nevýhody

 • delší náběh (déle trvá, než po přiložení pocítíte teplo)
 • komplikované rozvádění tepla do dalších prostor (dá se řešit např. vhodnou vzduchotechnikou)
 • vyšší cena
Přečtěte si také:
Jak správně topit v krbu a krbových kamnech

Teplovodní krbová kamna a krby

Spaliny v tomto typu kamen odevzdávají teplo do výměníku, který je v nich zabudovaný. Ohřátá voda se potom přivádí do otopné soustavy (do radiátorů nebo podlahového topení). Na přímé vytápění místnosti se přitom používá jen menší část tepla, větší jde do teplovodního vytápění v domě, a také ohřev vody.

Kamna s teplovodním výměníkem tedy v podstatě fungují jako kotel na pevné palivo, akorát jsou mnohem „krásnější“, takže mohou být dominantou interiéru stejně jako jiná kamna.

Teplovodní krbová kamna jsou kromě vytápění vhodná i na ohřev vody. Realizace i údržba jsou náročnější, ale mohou sloužit i jako hlavní zdroj tepla na vytápění domu.
Marcela Bínová

Z technického hlediska však pro ně platí podobné podmínky jako pro kotle připojené do otopného systému, což je poměrně široké topenářské téma. Na systém vytápěcí vody přitom mohou být připojené buď přímo, nebo prostřednictvím akumulační nádrže. Výhodou druhého způsobu je, že v kamnech můžete topit kdykoliv, například večer s tím, že tepelná energie se do akumulační nádrže uloží na pozdější použití, v určitých případech i pro další den.

03_Romotop_ESPERA_03_plech_krbova_kamna_

Krbová kamna s teplovodním výměníkem Romotop ESPERA mají dvojité zasklení dvířek a inovativní systém vedení spalin DOUBLE SPIN, což výrazně zvyšuje jejich účinnost. Teplovodní výměník s objemem 28 l dokáže přenést do vody 70 % energie a 30 % do vzduchu. Kamna disponují systémem CPV – centrální přívod externího vzduchu – a jsou vhodná i do nízkoenergetických domů. Zdroj: Romotop

Výhody

 •  teplo se dostane i do jiných místností
  (energeticky úsporný dům dokážou
  vytopit celý)
 • ekonomicky výhodný způsob vytápění
 • pohled na oheň v interiéru
 • dobře izolované typy odevzdávají do okolí málo sálavého tepla, což však může být v nízkoenergetickém domě žádoucí

Nevýhody

 • v porovnání s akumulačními kamny častější přikládání a vyšší spotřeba dřeva (protože se ohřívá velké množství otopné vody)
 • komplikovanější instalace (zapojení do otopného systému)
 • některé části otopné soustavy je složité skrýt, takže jsou v interiéru většinou viditelné
 • častější a náročnější údržba (produkuje se více popela, který je třeba častěji vynášet a čistit okolí, čistit je třeba i povrch výměníku)

Text: Erika Kuhnová
Foto: Romotop, istock.com
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Vytápění
Tagy: akumulační krbová kamna Krbová kamna Od partnerů teplovodní vytápění
Sdílejte článek

Diskuze

 • Píšete-méně časté přikládání (někdy stačí jedou za den..).. A to bydlíte kde ?? v Africe ???
  A když vidím tu válendu s bílým povlečením.. no – nevím,nevím….
  Na obrázku to vypadá hezky,ale ve skutečnost ?? Ale jo, v létě by to bylo možné…..Skladovat dříví v obytné místnosti není dobrý nápad,vyrojí se z něho červotoči,pavoučci a jiní jejich kamarádi.

  Pavel M .
 • nevýhoda je, pretože jak je reklamní slogan,co je čistě to je zdravé, to ze v místnosti kde krbovky jsou se prasi a sem tam i čoudí. Ale jsme nezávislí na kecech MPA a nemusíme mit svetr ani kožešinových trenek🤣😂

  Yetti