Kvalitní klimatizační zařízení poznáte podle toho, že neprodukuje nadměrný hluk a průvan. Kromě toho, že se během horkých dnů postará o příjemnou teplotu, dokáže zabezpečit čistý vzduch i optimální vlhkost.

7 efektivních způsobů, jak vychladit interiér

11. 08. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Kvalitní klimatizační zařízení poznáte podle toho, že neprodukuje nadměrný hluk a průvan. Kromě toho, že se během horkých dnů postará o příjemnou teplotu, dokáže zabezpečit čistý vzduch i optimální vlhkost.

foto: Vaillant

foto: Vaillant

1 Energie ze země či vody

Tepelné čerpadlo geoTHERM exclusiv VWS zem – voda od Vaillantu s integrovaným pasivním chlazením využívá teplotu půdy na získání tepelné energie na topení a v letních měsících na chlazení. A to buď pomocí plošného zemního kolektoru, nebo vertikálního kolektoru. Taktéž je možné využívat jako primární zdroj teplotu vody – vrtané studny se zapojením na mezivýměník tepla. Na pasivní chlazení má integrovaný výměník a přepínací ventil. Tepelné čerpadlo využívá nejmodernější technologie, jako je scroll kompresor, ekologické chladivo či 6kilowattová elektrická spirála. Je schopné ohřát vytápěcí vodu až na 62 °C a pracuje při teplotách zdroje do –10 °C. Tepelné čerpadlo má hlučnost do 53 dB. Integrovaný 175litrový zásobník teplé vody z nerezavějící oceli zabezpečuje přípravu teplé vody s minimálními nároky na prostor a instalaci.

Rada

Na výběr máte z klimatizačních zařízení s invertorem a bez něj. Invertor je zařízení, které mění otáčky kompresoru, takže přispívá ke snížení spotřeby energie.

foto: Whirlpool

foto: Whirlpool

2 Přesuňte podle potřeby

Mobilní klimatizace Whirlpool AMD 091 s chladivem R 410a vychladí jakékoli místo ve vašem bytě či domě. Jednotka je vybavena funkcemi 6. smysl, JET a automatický restart. Díky funkci 6. smysl vyhodnotí senzor teploty vnitřní jednotky pokojovou teplotu a rozhodne o ideální kombinaci řídicích funkcí – chlazení, ohřev, ventilace nebo odvlhčování. Proudění vzduchu do celého klimatizovaného prostoru zajišťují dvě pohyblivé klapky. Teplotu i proudění vzduchu lze nastavovat nebo upravovat pomocí malého dálkového ovládání. K úplnému komfortu přispívá i 24hodinový časovač a spánkový režim, které se programují dálkovým ovládáním. Doporučený prostor: 80 m3/32 m2, odvlhčování: 1,06 l/h, energetická třída (chlazení/ohřev): A, hlučnost (min./max.): 51/55 dB(A). Mobilní klimatizace vyžaduje nainstalování vypouštěcí hadice z okna či pomocí výřezu ve stěně.

foto: Whirlpool

foto: Whirlpool

foto: LG

foto: LG

foto: LG

foto: LG

3 Pod parapet nebo strop

Konvertibilní jednotku LG CV09+UU09W můžete instalovat podle svých požadavků a možností prostoru jako parapetní nebo pod strop. Je vhodná do bytů, domů nebo do menších komerčních prostor. Vychladí, respektive vyhřeje místnost s rozlohou do 25 m2. Jednotka představuje standardní invertor – automatické přepínání chlazení/topení, čímž se dosahuje nejvyšší energetické účinnosti. Disponuje automatickým restartem, pohotovostním režimem, který se stará o nízkou spotřebu energie, centrálním ovládáním při napojení na multisplitové dlouhé potrubí s vysokým převýšením, funkcí Hot Start – spuštění bez studeného vzduchu, antibakteriálním filtrem s jednoduchým čištěním. Vnitřní jednotka má dálkový ovladač s možností navolení jednotlivých funkcí. Hlučnost vnitřní jednotky: 52 dB(A), vnější jednotky: 56 dB, třída energetické účinnosti: A.

foto: Samsung

foto: Samsung

4 Ovládněte chlazení přes wifi

Nástěnná klimatizační jednotka Samsung AR18HSFSAWKNEU Invertor/HP/R410A ze série Good1 series (smart wifi) AR-5000/1 vychladí prostor s rozlohou 75 m2. Trojúhelníkový vzhled umožňuje výfuk vzduchu do vzdálenosti 14 m. Jednotka prostor nejdříve rychle vychladí a po dosažení požadované teploty se automaticky přepne do režimu Comfort coolU a udržuje požadovanou teplotu. Technologie invertor zabezpečí, že požadované teploty se dosáhne bez frekventovaného vypínání a zapínání kompresoru, což představuje úsporu energie 70 %. Filtr s vysokou hustotou zachycuje prach a bakterie způsobující alergie. K dispozici je dálkový ovladač. Hladina hluku vnitřní jednotky (max./min.): 41dB(A), vnější jednotky: 51 dB, odvlhčování: 2 l/hod. Funkce Smart wifi umožňuje ovládání klimatizace přes mobilní telefon.

Rada

Technik z firmy, od níž se rozhodnete klimatizační jednotku zakoupit, by měl přijít přímo k vám, aby zhodnotil tepelnou zátěž, která rozhoduje při dimenzování klimatizace.

foto: Daikin

foto: Daikin

5 Ve světě ticha

Parapetní jednotka Daikin Nexura FVXG-K je vhodná na vytápění i chlazení. Vytváří optimální vnitřní klima po celý rok, a to především spojením účinnosti tepelného čerpadla s tradičním systémem vytápění – sálavým panelem. Je vybavena denním a týdenním časovačem, nočním režimem a režimem zvýšeného výkonu. Při chlazení vzniká hluk na úrovni jen 22 dB(A) a v režimu sálavého vytápění jen 19 dB(A). Fotokatalytický titanium-apatitový filtr zachycuje mikroskopické částice prachu ve vzduchu, absorbuje organické látky, jako jsou bakterie a viry, a dokonce odstraňuje pachy. Online ovladač (volitelný) umožňuje ovládat jednotku z jakéhokoli místa pomocí smartfonu, laptopu, počítače, tabletu nebo dotykové obrazovky. Jednotka může být osazena na stěně, zapuštěna do stěny nebo stát na podstavci, její malá výška umožňuje i montáž pod okno.

foto: Daikin

foto: Daikin

6 Ukrytá ve stropě

Kanálová jednotka Daikin FDXS-F je určena do malých kompaktních místností, kde decentně splývá se zařízením interiéru, přičemž je viditelná jen nasávací a výfuková mřížka (koncový prvek). Její rozměry umožňují jednoduchou instalaci v mezistropu s tloušťkou 240 mm. Nasávání vzduchu je možné měnit ze zadního na spodní. Dosahuje nízké úrovně hluku mezi kanálovými jednotkami, a to 28 dB(A). Díky motoru ventilátoru na jednosměrný proud je spotřeba energie nízká. Střední vnější statický tlak usnadňuje použití jednotky s různě dlouhými pružnými hadicemi.

foto: Rehau

foto: Rehau

7 Chlad ze stěny

Princip plošného chlazení spočívá v chlazení velkou plochou (především stropů nebo stěn) pomocí chladicí vody cirkulující v rozvodných trubičkách. Stejný systém může v zimě vytápět a v létě chladit. Stěnové sálavé systémy Rehau využívají poměrně nízké přívodní teploty při vytápění, v případě chlazení zase poměrně vysoké teploty chladicího média. Lze je kombinovat s geotermální energií (především s tepelnými čerpadly) a termickými solárními zařízeními. Suchý systém montáže stěnového vytápění/chlazení je vhodný u všech aplikací suché výstavby stěn nebo například u šikmých částí podkroví. Montáž spočívá v instalaci prefabrikovaných sádrokartonových desek s integrovanými trubičkami RAUTHERM S 10,1 × 1 mm na podkladový rastr ze dřeva nebo kovu.

Rada

Správně nastavená klimatizace by neměla snižovat teplotu v místnosti o více než 6 až 8 °C v porovnání s teplotou vnějšího prostředí.

TEXT: Andrea Dingová
FOTO: archiv firem

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: chladeni domacnost klimatizace do bytu Od partnerů
Sdílejte článek

Diskuze