Oprava hlučné pračky
Zdroj: istock.com

Za hlukem pračky může být některá z těchto příčin. Mnohé z nich dokážete vyřešit bez opraváře

18. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Zdá se vám, že vaše pračka vydává mnohem hlasitější zvuky než kdysi? To se může stát i u kvalitních praček. Podstatou je zjistit příčinu. Existují úkony, které můžete provést i sami a pračce i vašim uším tak ulevit.

Neobvyklé bouchání a větší hlučnost pračky může mít mnoho příčin. Možná jste jen nechali v kapse kalhot nějaký tvrdší kovový předmět nebo minci, hodili jste je do praní i s opaskem, nebo je problém vážnější a je třeba vyměnit řemen či čerpadlo, což vyžaduje více práce. Dobrou zprávou je, že v mnoha případech si můžeme opravit hlučnou pračku sami.

Nejčastější příčiny hlučnosti pračky a jejich řešení

1. Zkontrolujte, zda nejsou v bubnu uvolněné předměty

Za hluk pračky mohou velmi často různé předměty v bubnu. Proto nejprve zkontrolujte, jestli se v něm nenacházejí nějaké volné kusy. Hluk často vydávají zapomenuté mince, klíče, drobné pevné předměty – cokoliv, co mohlo vypadnout z oblečení.

Posviťte si baterkou a pootáčejte buben – malé předměty se mohou i zapíchnout do otvorů pračky, proto rukou opatrně přejeďte po celém bubnu, jestli na něco nenarazíte. Zároveň zkontrolujte vnitřek gumového těsnění.

2. Vyčistěte filtr

Pokud nevěnujete moc pozornosti čištění pračky, určitě vytáhněte filtr a důkladně ho vyčistěte. Odborníci doporučují čistit filtr jednou za čtyři měsíce, avšak mnozí z nás tento krok zanedbávají. Filtr vyčistěte vlhkým hadříkem s mýdlovou vodou a opláchněte ho v umyvadle. Potom vezměte starý kartáček na zuby a pořádně ho vydrhněte. Čištění filtru zároveň prodlužuje životnost pračky.

Přečtěte si také:
Čistá a voňavá koupelna aneb Jak si udržet zdravou domácnost

3. Vyrovnejte pračku

Častou příčinou hlučné pračky je její umístění. Jestli jste hlasité zvuky začali vnímat teprve nedávno, je možné, že se pračka posunula ze své původní polohy a nyní naráží na stěnu nebo stojí na mírně nerovném povrchu.

4. Přerozdělte prádlo v bubnu

Slyšíte-li větší hlučnost jen při aktuálním praní, přičemž jindy je pračka tichá, může to být špatně rozloženým prádlem, respektive nesprávným naplněním. Vždy se snažte nenaplnit buben více než do tří čtvrtin. Jinak se nemůže otáčet rovnoměrně a pračka je hlučnější.

Přečtěte si také:
Nejčastější chyby při praní prádla, které možná děláte i vy

5. Zkontrolujte ložiska bubnu

Jednou z nejčastějších příčin hlučné pračky je problém s ložisky bubnu. Ložiska umožňují hladké a tiché otáčení bubnu, ale časem se mohou opotřebovat nebo poškodit, což má za následek hlasitý, dunivý zvuk.

Chcete-li zkontrolovat ložiska bubnu, odstraňte přední panel pomocí šroubováku. Prohlédněte, zda nejsou opotřebovaná nebo poškozená. Poškozená je třeba vyměnit za nová, vhodná do vaší pračky.

Výměna hnacího řemene

Zdroj: istock.com

6. Vyměňte hnací řemen

Hluk pračky může způsobovat také poškozený hnací řemen, který spojuje motor s bubnem a umožňuje mu otáčet se. K řemeni se dostanete tak, že odstraníte zadní panel pomocí šroubováku (pokud tam nejsou žádné šroubky, odstraňte kryt pračky). Ve spodní části byste měli vidět pás natažený kolem bubnu k motoru. Není-li správně připevněn nebo vypadá jakýmkoliv způsobem opotřebovaný, bude nutné ho vyměnit.

Přečtěte si také:
Víte, proč byste měli při praní používat ocet?

7. Zkontrolujte čerpadlo

A není-li problém ve výše uvedených případech, může být na vině čerpadlo, které je odpovědné za čerpání vody z bubnu do odtokové hadice. Problémy s čerpadlem obvykle způsobují netěsnosti, ale v případě, že nepracuje správně, můžete slyšet nepříjemný zvuk podobný broušení.

Pak je namístě čerpadlo vyměnit. Pokud si na to netroufáte, zavolejte si odborníka na opravu praček, je to nejen složitější, ale často i špinavá práce a určitě ji chcete mít provedenu profesionálně.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: automatické pračky koupelna oprava
Sdílejte článek

Diskuze