Zdroj: Shutterstock

Jak vyčistit televizní obrazovku? Zkuste tyto 3 způsoby, třetí vám pomůže dokonce i se škrábanci!

16. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Přinášíme vám tipy, jak vyčistit televizní obrazovku moderních spotřebičů levně, kvalitně a bez šmouh – pomocí vazelíny, destilované vody nebo kávových filtrů.

Příprava na čištění televizní obrazovky

I když je lákavé pustit se do čištění hned, nevynechávejte bezpečnostní opatření. V první řadě televizor vypněte a vypojte ho z elektrické sítě. Pokud jste ho předtím používali, nechte ho patnáct minut vychladnout, mezitím si přečtěte návod k obsluze svého modelu a zkontrolujte, zda neobsahuje žádné zákazy čisticích přípravků a specifické pokyny výrobců. Nejdříve obrazovku utřete měkkým hadříkem, který obvykle dostanete při koupi televizoru. Následně si vyberte jeden z dalších postupů.

Přečtěte si také:
Jarní úklid je tady! Jak uskladnit zimní oblečení tak, aby bylo připraveno pro další sezónu?

Čištění destilovanou vodou

Destilovanou vodu – vodu, která byla technickým procesem očištěná od nečistot – získáte v každém supermarketu či drogerii. Odborníci ji na čištění spotřebičů doporučují proto, že je dostatečně jemná.

Postup je jednoduchý: destilovanou vodu nalijte do rozprašovací lahve a nastříkejte ji na jemný hadřík z mikrovlákna (nikdy ne na samotnou obrazovku), aby byl mírně vlhký. Nejdříve utírejte obrazovku vodorovnými a svislými pohyby a na odstranění odolných nečistot použijte krouživé pohyby.

Destilovaná voda

Odborníci ji na čištění spotřebičů doporučují proto, že je dostatečně jemná. Zdroj: Shutterstock

Čištění pomocí filtru na kávu

Pokud jste fanouškem filtrované kávy, pravděpodobně se u vás doma najdou i papírové filtry. Jen málokdo však ví, že jsou vynikajícím pomocníkem při uklízení. Kávové filtry totiž nepouštějí vlákna, a proto jsou přirozeně antistatické. A to je přesně to, co potřebujete na čištění televizní obrazovky. Dobře fungují i na čištění skla a zrcadel.

Čištění obrazovky vazelínou

Všimli jste si na LCD displeji mírných škrábanců? I když existují speciální přípravky na škrábance, dobře poslouží i obyčejná vazelína. Naberte trošku vazelíny na vatový tampón a jemně jím přetřete škrábanec nebo škrábance.

Vazelína

Jemně jím přetřete škrábanec nebo škrábance. Zdroj: Shutterstock

Jak vyčistit zadní část televizoru?

Stejné techniky čištění, jaké používáte na přední stranu televizoru, můžete použít i na zadní část. Opatrnost vyžadují místa, kde jsou konektory a napájení – dbejte na to, aby se tam nedostala vlhkost či přebytečná mastnota. Jemně očistěte kabely a pro lepší pořádek použijte organizér, který se dá přilepit na stolek či stěnu. Zabráníte tím zbytečnému hromadění prachu na zemi.

Pozor na alkohol

Pokud pokyny výrobců televizoru uvádějí, abyste na čištění obrazovky nepoužívali běžné univerzální čisticí roztoky, obvykle v návodu najdete i doporučení na konkrétní přípravek.

Na trhu jsou i přípravky vhodné na všechny typy obrazovek – včetně těch nejcitlivějších. Vždy zkontrolujte, zda neobsahují alkohol nebo jiné agresivní chemikálie.Dostupné jsou i čisticí utěrky určené výhradně na displeje a monitory. Můžete je použít i na čištění smartphonů, tabletů a notebooků.

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: čištění domácnosti televize
Sdílejte článek

Diskuze