Jak zužitkovat ocet při praní
Zdroj: istock.com

Víte, proč byste měli při praní používat ocet?

28. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Ocet je podobně jako jedlá soda produkt, který oceníte nejen při vaření či pečení. Pravděpodobně už znáte metody, jak ho použít k čištění mikrovlnky, připálených hrnců nebo jak z octa vyrobit domácí přípravek na čištění povrchů. Víte však, jak se dá zužitkovat při praní?

Použijete-li ocet při praní prádla, dokáže za málo peněz udělat hodně muziky. Má schopnost vybílit, rozjasnit tkaniny, zároveň likviduje pachy a změkčí oblečení bez agresivních chemikálií. Když kupujete ocet, který chcete použít na praní, vždy si vyberte destilovaný bílý ocet. Neobsahuje žádná přírodní rostlinná barviva, která by mohla zašpinit oblečení.

7 důvodů proč přidat ocet do praní

1. Zbaví prádlo i pračku zápachu, přičemž ji dezinfikuje

Plná pračka mokrého oblečení může vést k tvorbě plísní a zápachu – především když do ní vkládáte špinavé mokré ručníky průběžně, nebo zapomenete vybrat vyprané prádlo. Pračku jednoduše vyčistíte tak, že do dávkovačů nalejete dva hrnky destilovaného bílého octa a spustíte praní na nejvyšší teplotu nebo čisticí cyklus pračky. Potom ještě jednou nechejte pračku prát naprázdno, tentokrát s přidáním trošky práškového čisticího prostředku.

Tento postup funguje při malém množství plísně a u kyselého zápachu. Při větších problémech budete muset použít agresivnější ošetření.

Přečtěte si také:
Nejčastější chyby při praní prádla, které možná děláte i vy

2. Rozjasní a vybílí oblečení

Kyselina octová v destilovaném bílém octu je tak jemná, že nepoškodí pratelné tkaniny. Navzdory tomu je dostatečně silná na to, aby rozpustila zbytky, které nechávají v oblečení přísady v pracích prostředcích. Stačí přidat půl hrnku octa do posledního máchání a prádlo bude mít jasnější barvy, bílé oblečení rozjasní, vybílí. Destilovaný bílý ocet přidejte do dávkovače místo aviváže.

Funguje i na skvrny. Chcete-li, aby byly zabarvené bílé ponožky a špinavé utěrky opět bílé, přidejte hrnek destilovaného octa do velkého hrnce s vodou. Vodu přiveďte do varu, odstavte a vložte do hrnce špinavé prádlo či utěrky. Nechejte je namočené přes noc a potom je vyperte jako obvykle. Pozor, tato metoda je vhodná jen na tkaniny ze stoprocentní bavlny!

3. Přirozeně změkčuje tkaniny

Destilovaný bílý ocet působí jako přírodní aviváž a nezanechává na prádle žádné zbytky. Stačí přidat půl hrnku do posledního cyklu máchání. Máte-li rádi jemnou vůni, přidejte do lahve octa pár kapek esenciálního oleje, například levandulového.

Přidání bílého octa do pračky

Zdroj: istock.com

4. Pomůže odstranit chlupy domácích zvířat z oblečení

Máte-li domácí zvířata, ať už psy, nebo kočky, zřejmě se často trápíte s chlupy zachycenými na oblečení a jiných tkaninách. Víte však to, že přidání půl hrnku bílého destilovaného octa do cyklu máchání pomůže odstranit chlupy domácích zvířat z oblečení?

Pomáhá též zlikvidovat barevná vlákna, která se tvoří tehdy, když jste omylem vyprali něco tmavého se světlým.

5. Odstraní zápach a skvrny z potu

Když vás čeká praní sportovního prádla či trička dcery nebo syna z tělesné výchovy, může se hodit intenzivnější čištění s odstraněním pachů a skvrn v podpaží. Jak na to? Sprejovou láhev naplňte neředěným destilovaným bílým octem. Nastříkejte ocet přímo na látku z vnitřní strany oblečení v podpaží a nechejte ho působit alespoň deset minut. Potom oblečení běžně vyperte. Ocet pomáhá též odstranit zbytky deodorantu, které zůstaly na oblečení, a zabrání žloutnutí v oblasti podpaží.

Přečtěte si také:
Čistá a voňavá koupelna aneb Jak si udržet zdravou domácnost

6. Udržujte tmavé oblečení skutečně tmavé

Je to zajímavé – bílé tkaniny vybílí, barevné rozjasní a tmavé oblečení vyprané s octem bude vypadat tmavší, bez nánosu matnosti. Stačí přidat půl hrnku destilovaného bílého octa do cyklu máchání a odstraní zbytky pracího prostředku, které způsobují, že černé oblečení často vypadá matně.

7. Prádlo zbaví pachu kouře

Pokud jste byli v přítomnosti kuřáka nebo sami kouříte, oblečení velmi rychle načichne nepříjemným cigaretovým kouřem. Jak se ho zbavíte? Přidejte do pracího cyklu půl hrnku destilovaného bílého octa.

Destilovaný bílý ocet je účinný i při odstraňování silného zápachu kouře nejen z oblečení, ale i z místností, kde se kouřilo či hořelo.

Ocet vyčistí i žehličku

Zdroj: istock.com

Tip redakce: ocet vyčistí i žehličku

Minerální usazeniny z vody mohou po čase ucpat parní otvory a trysky žehličky. Chcete-li vyčistit žehličku a odstranit tyto usazeniny, naplňte nádobu na vodu roztokem destilovaného bílého octa a destilované vody v poměru 1 : 1. Postavte žehličku do svislé polohy na žáruvzdorný povrch a nechejte ji napařovat asi pět minut.

Když žehlička vychladne, opláchněte nádržku destilovanou vodou. Naplňte ji opět vodou a uvolněné nečistoty zachyťte na starý hadřík tak, že ho několik minut budete žehlit, abyste odstranili všechny zbytky.

Potřebujete odstranit připáleniny z čelní desky žehličky? Potřete ji pastou ze stejných dílů destilovaného bílého octa a soli. Důkladně utřete hadříkem navlhčeným v octu a máte hotovo.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Koupelny
Tagy: ekologické praní ekologický přípravek ocet pracky prani
Sdílejte článek

Diskuze