Praní prádla
Zdroj: iStock

Domácí aviváž z ingrediencí, které jsou šetrné k přírodě i k peněžence. Vyrobíte ji během chvilky

12. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Uvažujete-li nad tím, jak ušetřit peníze za nákupy do domácnosti, šikovným řešením je výroba některých přípravků doma. Víte o tom, že takto si můžete připravit i aviváž? Dokonce z ingrediencí, které má většina z nás v kuchyni.

Co očekáváte od aviváže? Měkkost a hebkost prádla, antistatický účinek a skvělou vůni? Víte, jaké domácí ingredience vám pomohou tohoto efektu docílit?

Domácí aviváž z kondicionéru na vlasy

Jednoduchý návod na tekutou aviváž zahrnuje vlasový kondicionér s vaší oblíbenou vůní, vodu a ocet. Ocet působí jako změkčující činidlo, kondicionér mu přidává příjemnou vůni.

Ingredience:

6 hrnků horké vody z vodovodu

1 až 2 hrnky kondicionéru na vlasy (stačí i levný)

3 hrnky bílého octu

Přečtěte si také:
Víte, proč byste měli při praní používat ocet?

Postup

Nejprve smíchejte vodu a kondicionér. Dobře promíchejte a přidejte tři hrnky octu, opět promíchejte a přelejte do nádoby, ve které budete aviváž skladovat. Používejte běžným způsobem – vlijte do dávkovače na aviváž v pračce. Stačí čtyři až šest lžic.

Kondicionér na vlasy můžete nahradit deseti až patnácti kapkami esenciálních olejů podle vlastního výběru.

Domácí aviváž

Domácí aviváž je možné vyrobit z ingrediencí, které má každý doma. Zdroj: iStock

Aviváž na bázi jedlé sody

Tento recept na aviváž obsahuje esenciální oleje, takže si můžete vybrat svou oblíbenou vůni. Dále epsomskou sůl a jedlou sodu, která účinně odstraňuje pachy a zanechává oblečení svěží a čisté. Aviváž před mácháním vsypejte do pračky nebo přidejte do dávkovače. Protože je velmi dobře rozpustná i ve studené vodě, nezůstanou na prádle či v pračce žádné zbytky jako u jiných výrobků.

Ingredience:

2 hrnky epsomské nebo mořské soli

20 až 30 kapek oblíbeného esenciálního oleje nebo směsi

½ hrnku jedlé sody

Postup

Smíchejte sůl s esenciálním olejem, výborně funguje například svěží citronový. Potom přidejte půl hrnku jedlé sody. Všechno spolu dobře promíchejte a uložte v nádobě s těsně přiléhajícím víčkem. Při praní do dávkovače na aviváž (nebo přímo do bubnu pračky před mácháním) přidejte dvě až tři polévkové lžíce vyrobené aviváže.

Přidávání přípravku na praní

Domácí aviváži pomůže při každém praní ušetřit a navíc jde o výrobek šetrný k životnímu prostředí. Zdroj: iStock

Tekutá aviváž z octu a esenciálního oleje

Ocet je skvělým změkčovadlem, navíc působí antistaticky a zároveň čistí i pračku. Proto je výborným základem každé domácí aviváže. Stačí ho smíchat s esenciálním olejem a vaše oblečení bude jemné a nádherně voňavé.

Ingredience:

1 litr bílého octu

30 kapek esenciálních olejů (např. levandulový, citronový)

Přečtěte si také:
Nejčastější chyby při praní prádla, které možná děláte i vy

Postup

Vše je velmi jednoduché. Nalejte ocet do skleněné nádoby s uzávěrem a přidejte do něj esenciální olej. Do zásobníku na aviváž přidejte přibližně čtvrt až půl hrnku domácí aviváže a můžete prát. Před naléváním do pračky nezapomeňte láhev dobře protřepat. Skladujte na suchém, tmavém místě.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock
Zdroj:
časopis Urob si sám

Kategorie: Koupelny
Tagy: ekologické praní ocet Rady, tipy, nápady soda bikarbona
Sdílejte článek

Diskuze