Zdroj: istock

Nejsou hebké, nevoní a nesají vlhkost? Toto jsou největší chyby při péči o ručníky

06. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Všimli jste si, že v luxusních lázních, hotelech, letoviscích jsou vždy jemné a měkké osušky bez skvrn? Hebké, svěže voní, výborně sají vlhkost. Proč nemáte takové i doma? Co děláte špatně při péči o ručníky a osušky?

V mnoha domácnostech vypadají ručníky a osušky po vícenásobném praní úplně jinak, než když byly nové. Flekaté, drsné a možná i trochu zvláštně páchnou. To vše bývá nejčastěji způsobeno praním. Nesprávné praní a sušení ručníků vede ke změně barvy, struktury a k zápachu.

Přečtěte si také:
Co a kdy je třeba v domácnosti určitě vyměnit?

Výběr nesprávného pracího prostředku

Osušky se používají na všechny partie těla, a tak zachytávají i tělesné nečistoty a bakterie. Na to, abychom je odstranili z tkaniny, potřebujeme vysoce účinný čisticí prostředek. Najděme si čas na přečtení štítků, abychom se ujistili, že prací prostředek, který používáme, obsahuje enzymy (proteáza, amyláza, celuláza). Enzymy rozkládají maz a skvrny.

Použití aviváže

Pokud se ručníky během pracího cyklu nevyčistí důsledně, přidání aviváže do cyklu máchání nesplní svou funkci. Naopak, zachytí nečistoty ve vláknech a ručníky zůstanou špinavé. Vůně aviváže na chvíli fungují, ale když ručník znovu navlhne, pach, který způsobují zachycené bakterie, se opět objeví. Aviváž navíc obalí vlákna osušek a ručníků, a tak budou méně sát. Místo aviváže vyzkoušejte v máchacím cyklu použít jeden hrnek destilovaného bílého octa. Ocet spláchne zbytky pracího prostředku, které zůstaly ve vláknech, a vlákna zůstanou měkká a schopná sát vlhkost.

žena s autiera uterákom

Zdroj: istock

Neperete v horké vodě

Alespoň jednou za měsíc je nutné ručníky prát při vysoké teplotě, alespoň 60 °C – pokud tak neperete stále. Je to třeba i tehdy, když používáte méně účinný prací prostředek. Horká voda pomáhá rozkládat nečistoty a zbytky čisticího prostředku.

Přečtěte si také:
Správný postup při mytí a údržbě oken

Zapomněli jste vyčistit pračku

Čistá pračka je základem čistého oblečení. Alespoň jednou měsíčně zapněte samočisticí program, vyčistěte filtr pračky, přihrádky na prací přípravky a vydezinfikujte těsnicí gumu na dvířkách. Můžete přidat i dezinfekční prostředek, nebo nechejte prázdnou pračku projít cyklem praní při 95 °C.

Netřídíte prádlo

Je jasné, že když bílý ručník hodíme do pračky s modrými džíny a červeným trikem, s největší pravděpodobností absorbuje část volných barviv z barevných tkanin. Bělejších a zářivějších ručníků dosáhneme snadno – poctivým tříděním textilií a nepřetěžováním pračky. Používáte-li utěrky z mikrovlákna, neperte je s bavlněnými látkami, protože mikrovlákno přitahuje vlákna, která zmatňují barvy.

Přečtěte si také:
Víte, jak správně uložit nádobí do myčky? I vy opakujete tyto chyby?

Máte tvrdou vodu

Praní ručníků ve vodě s vysokým obsahem minerálů (tvrdá voda) a používání příliš velkého množství pracího prostředku způsobí, že látka ručníků nebo osušek vypadá špinavá, ztuhlá a poškozená. Přidejte kondicionér na úpravu vody, snižte množství pracího prostředku, který používáte, a do cyklu máchání přidejte destilovaný bílý ocet.

Kopa uterákov

Zdroj: istock

Používáte příliš sprchových gelů, mýdel, šamponů

Když si na ručnících všimnete nepěkných skvrn a narušené textury tkaniny, na vině může být, že se před utíráním špatně umyjete a na těle vám zůstane hodně gelu či mýdla. Některé přípravky reagují s minerály ve vodě a zanechávají na tkanině zbytky. Na odstranění skvrn si připravte pastu z práškového pracího prostředku (nebo boraxu a vody) a zapracujte ji do skvrn. Nechejte pastu působit alespoň patnáct minut a potom ručníky přeperte v horké vodě. Změňte značku přípravků, abyste zabránili opětovnému výskytu skvrn.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Koupelny
Tagy: prani rucniky sušení prádla v bytě sušení prádla v zimě vlhkost
Sdílejte článek

Diskuze