Správný postup při mytí a údržbě oken

14. 06. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Asi se shodneme na tom, že okna je potřeba mýt alespoň dvakrát ročně – po létě, když je na nich usazená vrstva prachu a pylu, a po zimě, kdy bývají pořádně špinavá nejen zvenčí, ale i zevnitř. Nestihli jste to před Velikonocemi? Nevadí, s našimi radami to teď zvládnete dokonale.

Začněte tím, že odstraníte hrubé nečistoty, prach, případně zbytky listí. Můžete je smést smetáčkem nebo vysát běžným domácím vysavačem. U střešních oken je nutné alespoň jednou za rok vyčistit lemování kolem okna, aby mohla dešťová voda volně odtékat.

Nejdříve rámy, pak sklo

Nyní se můžete pustit do mytí – vystačíte si při něm s měkkým hadříkem, vlažnou vodou a běžným saponátem. Nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky (např. tekutý písek) ani chemikálie (ředidla, odlakovač apod.), protože by mohly okenní profily poškrábat nebo trvale poškodit. Ze stejného důvodu se vyhněte také nástrojům s ostrými hranami, jako jsou nože, kovové špachtle, ocelová vlna apod. Pokud je to nutné, použijte dřevěnou nebo plastovou špachtli.

Při mytí začněte s okenními profily (rámy) zvenčí, pokračujte na jejich vnitřní straně a nezapomeňte ani na kliky a hrany mezi křídlem a rámem. Teprve potom přejděte k mytí skel. Vodu pravidelně vyměňujte.

Čištění skel si můžete usnadnit gumovou stěrkou, nesmí však mít ostré kovové hrany. Ještě jednodušší je to s tzv. aku stěrkou, se kterou špinavá voda nestéká po skle a neznečišťuje okenní profil a parapet. Pomocí aku stěrky okno umyjete většinou tak dokonale, že ho už není potřeba leštit. „K čištění oken však určitě nepoužívejte parní čističe, které produkují páru s teplotou vyšší než 60 °C. Tak vysoká teplota totiž poškozuje těsnění,“ upozorňuje Petr Sýs, technický a produktový manažer výrobce PVC okenních profilů Deceuninck.

Na závěr můžete skla přeleštit hadříkem z mikrovlákna nebo speciálním hadrem na sklo, který nezanechává chloupky, a leštícím přípravkem na okna.

Nezapomeňte na detaily

Při mytí okenních rámů byste měli vyčistit i drenážní kanálky a zkontrolovat těsnění. Vysavačem odstraňte nečistoty z prostoru mezi těsněními a vnější stranou rámu. Poté vyčistěte zanesené odtokové kanálky například pomocí vatové tyčinky nebo párátka. Jejich průchodnost je důležitá pro to, aby se v drážce rámu nehromadila voda – ať už zkondenzovaná, nebo zateklá při nárazovém dešti. Gumové těsnění časem ztrácí pružnost, proto je dobré ho alespoň jednou za rok zkontrolovat.

Černé těsnění mezi křídlem a rámem otřete a prohlédněte, zda není zdeformované. Stisknutím si ověříte, že je stále pružné. Všechna těsnění potřete k tomu určeným přípravkem, ideálně silikonovým olejem. Zachová se tím jejich pružnost a zabrání se lepení. Ztuhlá, poškozená nebo nepřiléhající těsnění je nutné vyměnit – tuto práci však už svěřte odborníkům.

Foto Deceuninck

Zkontrolujte rámy

Plastová okna stačí pravidelně mýt, na závěr je můžete případně přetřít antistatickým přípravkem, který brání usazování prachu (alespoň na nějaký čas). Každopádně se při jejich čištění vyhněte chemikáliím (kyselinám a rozpouštědlům) – k odstranění odolného znečištění z PVC profilů, např. stop po fixu, existují speciální čističe (Deco-clean).

Podobně jednoduchá je i údržba rámů střešních oken Velux, která mají dřevěné jádro kryté vodotěsnou polyuretanovou vrstvou – tyto tzv. bezúdržbové rámy stačí jen otřít.

Na hliníkové rámy nabízejí výrobci (např. Schüco) univerzální i speciální čističe určené na různé povrchové úpravy, které čistí a zároveň zachovávají vzhled povrchu (ať už lesklý, nebo matný), a také konzervační prostředky.

U dřevěných rámů byste měli při mytí zkontrolovat lak (ať už jde o fasádní, nebo střešní okna) – jeho narušení prozradí bílá místa. V takovém případě je třeba rám přebrousit brusným papírem a přelakovat jednou nebo dvěma vrstvami vodového akrylátového laku.

Pokud zanedbáte první známky poškození laku, může vlhkost proniknout do dřeva a usadí se tu plíseň, která se projeví zčernáním. Pak se musí rám obrousit hlouběji a před lakováním ošetřit fungicidním přípravkem. Výrobci dřevěných oken doporučují používat pravidelně tzv. ošetřovací sadu, která prodlouží životnost laku – poté, co umyjete rámy, utřete je ještě hadříkem se speciálním přípravkem.

Promažte pohyblivé části, dotáhněte šrouby

Alespoň jednou za rok byste měli také promazat všechna kování, tj. všechny kovové části, které vidíte po otevření okna. Zajistíte tím hladký chod pohyblivých částí, ochráníte kování před vlhkostí a korozí a prodloužíte životnost okna. Vhodný je například mazací olej na šicí stroje, vazelína (ideálně ve spreji) nebo mazací sprej od výrobce oken. Nepoužívejte přípravky obsahující kyseliny a pryskyřice, protože by mohly poškodit těsnění. Vhodné nejsou ani kuchyňské oleje.

Zkontrolujte i upevnění pantů a šrouby na vnějším oplechování střešního okna, používáním se mohou uvolnit i kliky – povolené šrouby dotáhněte, opotřebené nebo poškozené díly dejte vyměnit odborníkovi.

Seřízení

Seřízení oken se provádí pouze tehdy, pokud je to nutné – například, když se špatně zavírají nebo nedoléhají. Na tuto práci se však doporučuje pozvat si odbornou firmu, ideálně tu, která okna dodávala. „Existuje velké množství kování a s každým typem se zachází trochu jinak. Při neodborných pokusech o nastavení lze funkčnost okna naopak ještě zhoršit,“ varuje Petr Sýs.

Seřízení oken by mohl zručný a poučený laik zvládnout (na internetu najdete mnoho videonávodů), ale u dveří je to složitější. U střešních oken se o nastavení ani nepokoušejte, rovnou kontaktujte zákaznické centrum. Specifickým případem jsou i elektricky ovládaná okna, která byste mohli neodborným zásahem poškodit. Ta by měl alespoň jednou ročně zkontrolovat odborník.

Bezstarostná péče

Údržba střešních oken není o nic náročnější než u fasádních oken. Z vnější strany jsou střešní okna chráněna plechem a na rozdíl od fasádních mají méně kování, která je třeba promazávat. Přesto je potřeba jim věnovat alespoň jednou za rok pozornost – pravidelná údržba totiž prodlouží jejich životnost. Pokud chcete mít jistotu správné péče a žádné starosti, využijte síť kvalifikovaných servisních techniků Velux, u kterých si můžete vybrat jeden ze tří balíčků servisních služeb: Základní, Plus nebo Premium.

4 KROKY PRO DOKONALOU ÚDRŽBU

čistení oken

Foto Velux

1. Základní očištění

Nejdříve odstraňte hrubé nečistoty, prach, případně zbytky listí. Důležité je zejména vyčistit lemování kolem střešních oken, aby mohla dešťová voda volně stékat.

mytí oken

Foto Deceuninck

2. Mytí

Začněte rámy zvenčí, pokračujte zevnitř a nakonec omyjte sklo, které po umytí ještě přeleštěte. Používejte měkký hadr, vlažnou vodu a běžný saponát, čištění skla vám zjednoduší aku stěrka. Vyčistěte i drenážní kanálky a zkontrolujte a ošetřete těsnění.

Foto Deceuninck

3. Kontrola rámu

Plastové rámy stačí běžně umýt, na hliníkové je dobré použít speciální čisticí a konzervační prostředky. Více pozornosti (ošetření, kontrolu, případně obnovu) vyžadují dřevěné rámy.

údržba okna

Foto SCHÜCO

4. Dotažení a promazání

Promažte kování, zkontrolujte šrouby a povolené dotáhněte. Panty jsou většinou bezúdržbové, takže je olejovat nemusíte. U pivotových a vertikálně otočných oken nikdy nemažte otočný mechanismus. Křídlo okna by se mohlo nekontrolovaně pohybovat.

Připravil: Erika Kuhnová
Foto: DECEUNINCK, SCHÜCO, VELUX
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: mytí oken údržba oken
Sdílejte článek

Diskuze