Co a kdy je třeba v domácnosti určitě vyměnit?

04. 03. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Každá domácnost vyžaduje údržbu a péči – bez ohledu na to, zda bydlíte v domě, nebo v bytě. Pokud pravidelně vyměňujete vnitřní a venkovní prvky a zařízení, zlepšujete funkčnost, ale i bezpečnost obydlí. Víte, které věci v domácnosti je třeba vyměnit a po jaké době?

Lednice

Naplánujte si výměnu lednice alespoň jednou za patnáct let. Samozřejmě starší modely je vhodné vyměnit za moderní a úsporné co nejdříve. Desetiletá lednice dnes využívá dvojnásobek energie než novější modely s označením úspornosti.

staré pračky

foto: istock

Náš tip:

Pokud se vám stane, že v lednici praskne nádoba na zeleninu, regál či police, pořiďte si nové, protože se mění v lednici prostředí. Nezapomínejte na dezinfekci octem nebo antibakteriálními utěrkami alespoň jednou za měsíc a speciálně, když si všimnete v lednici něčeho zkaženého. Jednou týdně kontrolujte, zda nemáte odložený nějaký výrobek po záruce a vyhoďte ho.

Pračka

Pokud pračku pravidelně čistíte a udržujete – včetně filtru, měla by bez problémů fungovat osm až dvanáct let. V rámci údržby je dobré jednou za čas zkontrolovat nebo vyměnit těsnění dvířek, dotáhnout přípojky vody. Je-li nutná náročnější oprava, nepouštějte se do pátrání po chybě sami, ale přivolejte servis. U některých chyb je oprava drahá, spíše se vyplatí koupit novou pračku, proto se o ceně informujte předem.

čistení filtru pračky

foto: istock

těsnění dvířek pračky

foto: istock

Filtry sprchové hlavice

Filtr sprchové hlavice nebo rovnou celou hlavici se vyplatí vyměnit alespoň jednou za rok. Minerální usazeniny totiž ovlivňují fungování hlavice, navíc se tam často hromadí bakterie, které mohou ovlivnit vaše zdraví.

Filtry sprchové hlavice

foto: istock

Koberce

Mnoho starších lidí má v domácnosti koberec i třicet let – dokud drží pohromadě. To je úplně špatné uvažování, i když je jasné, že chtějí ušetřit. Koberec byste měli vyměnit alespoň každých deset let. Pokud ho zašpiní domácí zvířata, je důvod na brzkou výměnu, aby nevznikly v rodině zbytečně alergie. Nemluvě o roztočích.

starý koberec

foto: istock

Okna

Většina oken má životnost dvacet pět let nebo ještě více – v závislosti na výrobci. Na výměnu těsnění si zavolejte odborníka, který pracuje přesně s tím typem oken, který máte vy. Jestli si všimnete netěsnosti okolo rámu oken či deformity, je čas na výměnu.

oprava okna

foto: istock

Sporák

Udržovaný vydrží bez problémů fungovat i patnáct dvacet let. Zjistíte-li nějaké problémy dříve, nechejte sporák zkontrolovat servisním technikem dané značky. U plynových sporáků je nutná údržba a kontrola plynu.

starý spotrebiče

foto: istock

digestor

foto: istock

Nezapomínejte ani na digestoř – pravidelně měňte filtr podle toho, v jakém je stavu a z jakého je materiálu – instrukce najdete v návodu. Uhlíkové filtry potřebují vyměnit jednou za rok. Máte-li keramické nebo kovové filtry, čistěte je jednou za dva měsíce, vyměnit je je třeba podle frekvence používání. Flísové filtry byste měli měnit každé dva měsíce.

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: Bílá technika Bílé zboží koberce lednice pracky sprchové hlavice Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze

  • Ten na fotke co akoze silikonuje na tych oknach?

    JaROY