Zdroj: iStock

Devět způsobů, jak se dá využít ocet v domácnosti a zahradě, o kterých jste možná nevěděli

02. 06. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Ocet standardně nechybí v žádné domácnosti. Jeho využití nemusíme omezit jen na ochucení polévek a omáček, díky našim tipům se stane všestranným pomocníkem v domácnosti i zahradě.

Kyselina octová dokáže ničit některé druhy bakterií, plísní a virů. Mění pH prostředí, ve kterém se tyto patogeny nacházejí, a tak je deaktivuje nebo zabíjí.

Ocet rozpouští nečistoty, odstraňuje skvrny, má antiseptické účinky, používá se k dezinfekci ran, dodá lesk vlasům a zbaví vás lupů, vyčistí špinavé fotografie a pomůže v boji s vodním kamenem. Přečtěte si o jeho širokospektrálním využití více.

1. Čistá okna

Kdo by netoužil po čistých oknech? Na čištění oken můžete použít roztok z octu a vody, který namícháme v poměru 1 : 1. Připravenou směs nastříkáme na okna, necháme chvíli působit a utřeme starými novinami nebo jemným lešticím hadříkem.

Čistění oken pomocí octového roztoku

Zdroj: Shutterstock

2. Nedejte šanci vodnímu kameni

S vodním kamenem zápasí téměř každá domácnost. Usazuje se v pračce, rychlovarné konvici i na koupelnových površích.

Pro odstranění vodního kamene z pračky nalejte do pracího bubnu horkou vodu a přidejte dva hrnky octu. Zapněte pračku a nechejte proběhnout jeden prací cyklus. Tento proces odstraní vodní kámen z vnitřku bubnu a ostatních útrob pračky. V případě potřeby můžeme celý proces zopakovat, dokud se vodní kámen úplně neodstraní.

Přečtěte si také:
Jak vyčistit rychlovarnou konvici pomocí domácích ingrediencí? Vodní kámen nemá šanci!

Rychlovarná konvice je spotřebič, u kterého si hromadění vodního kamene všimneme asi nejčastěji. Také zde pomůže ocet. Do konvice nalejeme ocet a vodu v poměru 1 : 1, zapneme ji a necháme uvařit. Vodu nevyléváme, necháme ji v konvici přirozeně vychladnout. I zde platí, že je-li to nutné, celý proces můžeme opakovat.

Octový roztok v tomtéž poměru může pomoci odstranit i nečistoty a vodní kámen v koupelně. Směs nastříkáme na povrchy, necháme působit deset až patnáct minut a opláchneme čistou vodou.

Pozor!

Ocet nikdy neaplikujte na povrchy, které jsou citlivé na kyselinu, jako jsou mramor, travertin nebo slitiny z niklu.

3. Lesklé vlasy bez lupů

Vlasy jsou korunou krásy. Když vás trápí lupy a nedostatečný lesk vlasů, ocet je připraven pomoci. Z pokožky odstraní mastnotu a nečistoty a díky antimykotickým vlastnostem vás zbaví lupů.

Pro lesk vlasů využijeme jednoduchý octový roztok. Do hrnku vody přidáme jednu až dvě lžíce octu. V případě, že máte citlivou pokožku, doporučujeme roztok zředit ještě více. Vlasy klasicky umyjeme a roztok postupně nanášíme od kořínků vlasů až po konečky. Necháme dvě minuty působit a opláchneme vodou. Kúru opakujeme jednou týdně.

Mytí vlasů octovým roztokem

Zdroj: iStock

V boji proti lupům se osvědčil octový zábal. Dvě lžíce octu smícháme se dvěma lžícemi kokosového oleje a aplikujeme na pokožku hlavy. Necháme působit patnáct až dvacet minut a důkladně umyjeme šamponem.

Tip

Pokud vám klasický kuchyňský ocet nevoní, můžete použít i jablečný.

4. Zmírňuje příznaky podrážděné pokožky, léčí nehty

Jestli vás často trápí svědění a pálení pokožky, smíchejte stejné množství vody a octu a naneste na podrážděné místo. Můžete vyzkoušet i octové koupele – do vany s vodou přidáme jeden až dva hrnky octu.

Ocet pomáhá zmírnit křeče nohou, uvolňuje napnuté svaly a zlepšuje průtok krve. Do čtyř litrů vody přidáme polovinu hrnku až jeden hrnek octu a nohy močíme přibližně na patnáct až dvacet minut. Vzhledem k tomu, že ocet má i antimykotické účinky, tato koupel nohou zabírá i proti nehtovým mykózám.

Kyselost octu pomáhá zmírňovat svědění a podráždění pokožky při bodnutí hmyzem a může zastavit šíření jedu. Ocet naneseme gázou nebo tamponem na postižené místo a necháme působit patnáct až dvacet sekund. Opakujeme několikrát denně, dokud se svědění nezmírní. Máte-li příliš citlivou pokožku, buďte při použití octu opatrní a tampon přikládejte jen velmi krátce.

Ocet na svědení a podráždění pokožky

Zdroj: iStock

5. Pesticidy a vosky na povrchu ovoce

Díky svým antibakteriálním a dezinfekčním vlastnostem můžeme ocet využít i při mytí ovoce a zeleniny, které jsme koupili v obchodě či na trhu.

Smíchejte tři díly vody a jeden díl octu. Roztok nastříkejte na ovoce a zeleninu a nechejte působit patnáct až dvacet minut, nebo do roztoku ovoce a zeleninu namočte. Po uplynutí času vše opláchneme pod tekoucí vodou. Octová voda odstraní z povrchu ovoce nečistoty a zbytky pesticidů a vosku.

6. Zbavte se otravných etiket a štítků

Ocet můžeme použít i na odstranění etiket a štítků z různých předmětů, jako například lahve, nádoby a sklenice. Ocet nalejeme do misky a sklenici se štítkem do něj ponoříme. Necháme působit alespoň patnáct minut. Ocet pomáhá změkčit lepidlo, které drží etiketu na povrchu, a tak usnadňuje její odstranění.

Přečtěte si také:
Šikovné triky našich babiček, jak uklidit byt i bez chemie

7. První pomoc pro zatvrdlé štětce

Každý malíř se s tím už setkal. V zápalu práce zapomeneme štětec umýt, a když si toho všimneme, je z něj téměř zkamenělina. Nevyhazujte ho, pokuste se ho zachránit pomocí octu.

Štětiny štětce ponořte do sklenice s octem a nechejte působit několik hodin. Klidně ho tam můžete nechat celou noc. Po uplynutí doby štětec opláchneme pod tekoucí vodou a můžeme ho opět použít.

8. Ocet jako bojovník a pomocník v zahradě

Pokud vám spárami v dlažbě prorůstá plevel, ocet je ideálním pomocníkem k jeho zničení. Smíchejte ho s vodou v poměru 1 : 1 a pomocí rozprašovače aplikujte na nechtěné rostliny.

Ocet efektivně odpuzuje mravence. Mraveniště nebo místa intenzivního výskytu polejeme roztokem octu a vody v poměru 1 : 1. Dejte pozor, abyste nezasáhli rostliny a trávník.

Chcete, aby květiny ve váze vydržely déle? Dopřejte jim roztok, který je udrží při životě. Připravíte ho z litru vody, lžíce cukru a lžíce octu.

Ocet jako bojovník a pomocník v zahradě

Zdroj: iStock

Ocet poslouží i jako přirozené hnojivo pro kyselomilné rostliny. Hnojivo si připravíme smícháním deseti litrů vody a dvou hrnků octu. Aplikujeme na půdu v okolí rostlin.

Pokud v zahradě bojujete s houbovými chorobami, ocet poslouží jako přirozený fungicid. Na postižené rostliny aplikujeme postřik vyrobený z litru vody a lžíce octu.

Ocet poslouží i vašemu zahradnímu nářadí. Máte-li rezavé motyky nebo jiné nářadí, namočte je do octu a nechejte postát několik minut. Následně nářadí opláchněte pod tekoucí vodou.

Přečtěte si také:
Jak mít pěknou zahradu za 15 minut denně

9. Čištění fotografií

Netradičním využitím octu v domácnosti je jeho použití na čištění a obnovu špinavých fotografií. Ocet díky kyselým vlastnostem odstraní nečistoty a obnoví barvy fotek. Tento způsob čištění se nedoporučuje pro velmi křehké a poškozené fotografie. V tomto případě čištění přenechejte profesionálům. Postup vždy nejprve otestujte na malé části fotografie.

Jak na to? V misce smícháme vodu s octem v poměru 4 : 1. Je-li fotografie silně ušpiněná, můžeme do roztoku přidat trochu tekutého mýdla nebo čisticího prostředku. Do směsi namočíme čistý hadřík a fotografii jím jemně přetřeme. Potom fotografii přetřeme čistou vodou a necháme vyschnout.

K čištění se doporučuje použít pětiprocentní ocet. Máte-li silnější, použijte v roztoku více vody.

Text: Juraj Kováč
Foto: istock.com, shutterstock.com

Kategorie: Koupelny Kuchyně
Tagy: čištění domácnosti dezinfekce ekologický přípravek ocet
Sdílejte článek

Diskuze