Zdroj: istock

Trápí vás mravenci v domácnosti? Takto si s nimi poradíte účinně, levně a bez chemie

06. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

I vám se s prvními horkými dny dostali do domácnosti mravenci? Nic příjemného. I když na internetu najdete velké množství návodů, jak si s nimi poradit, ne všechny ve skutečnosti fungují. Nabízíme vám několik jednoduchých a levných metod, které neohrozí vaše prostředí a ochrání ho před nepříjemnými společníky.

Ocet a voda

Desky, skříňky a jakákoliv jiná místa, kde jste zpozorovali mravence, utřete nebo postříkejte směsí bílého octa a vody v poměru jedna ku jedné. Postup opakujte víckrát denně tak dlouho, dokud tam mravenci budou. Ocet je kromě přirozeného odpuzovače mravenců i skvělým univerzálním čisticím prostředkem. Takže máte dva v jednom.

Proč a jak funguje ocet proti mravencům?

Mravenci nesnášejí pach octa a navíc – ocet odstraňuje pachové stopy, které mravenci zanechávají, aby poznali trasy. Když mravence chvíli sledujete, všimnete si, že všichni jdou do vašeho domu i z něj stejnou cestou. Eliminujete-li jejich pachové stopy, ztratí orientaci.
Nepoužívejte ocet na desky z přírodního kamene.

Přečtěte si také:
Co potřebujete vědět, když chcete vypěstovat květiny a bylinky ze semínek?

Křída

Snad nejznámější metoda na ochranu domácnosti před mravenci. Před místem, kde mravenci vstupují do vašeho domova, nakreslete čáru křídou. Působí to jako bariéra, kterou nepřekročí. Pravidelně křídovou čáru obnovujte, aby fungovala i nadále.

Proč a jak funguje křída proti mravencům?

Neexistuje žádné vědecké vysvětlení. Někteří si myslí, že je to proto, že se mravencům v křídě nelíbí uhličitan vápenatý. Jiní předpokládají, že je to proto, že křídová linie přerušuje jejich pachové stopy. Ať už je důvod jakýkoliv, je doloženo, že tento trik skutečně funguje. Tuto ochranu před mravenci můžete svěřit do rukou i dětem.

Mravenci v domě

Zdroj: istock

Borax

Smíchejte stejné díly boraxu a sirupu nebo cukru. Potom směs umístěte na místo, kde ji mravenci najdou. Máte-li malé děti nebo domácí mazlíčky, zabezpečte, aby k tomu neměli přístup. Směs je sice přírodní, ale toxická.

Proč a jak funguje borax proti mravencům?

Borax po konzumaci poškozuje trávicí systém mravenců a jejich vnější kostru.

Přečtěte si také:
Pozor na roztoče v domácnosti! Jak jim vyhlásíme válku?

Byliny, koření a éterické oleje

Na místo, kde jste mravence viděli, nasypejte skořici, mátu, chilli papričky, černý pepř, kajenský pepř, hřebíčky nebo česnek. Týmž způsobem potom ošetřete i základy svého domu. Nejlepší je chránit první vstupní bod do vaší domácnosti. V panelácích se do bytů dostávají často z balkónů, spárami pod okny, ale i stupačkami. K odrazení mravenců pomáhá i umístění bobkových listů do skříněk, zásuvek a nádob. Také některé éterické oleje se proti mravencům osvědčily. Stačí, když na vatový tampón nanesete několik kapek máty peprné, citrusů, eukalyptu nebo skořice. Tampóny přilepte do problémových oblastí. Když vůně vyprchá, tampón vyměňte.

Proč a jak fungují bylinky, koření a éterické oleje proti mravencům?

Silná vůně některých rostlin odpuzuje mravence a jiný hmyz ve volné přírodě. Stejně tak dobře funguje i v interiérech. Máte-li domácí zvířata nebo malé děti, použijte něco jiného než papriku. Kapsaicin v paprice totiž dráždí sliznice. Éterické oleje byste též měli uchovávat mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Mravenci v kuchyni na jídle

Zdroj: istock

Kávová usazenina

Jste kafař? Využijte použitou kávovou usazeninu na posypání zahrady a okolí domu.

Proč a jak funguje kávová usazenina proti mravencům?

Mravenci jsou odpuzováni vůní, kterou kávová usazenina vydává. To z ní dělá skvělou ochranu před škůdci. A protože je plná minerálů, jako je draslík, fosfor a hořčík, je dobrým pomocníkem i pro půdu ve vaší zahradě.

Mravenci v domácnosti

Zdroj: istock

Slupky z okurek a citrusů

Když položíte na místa časté aktivity mravenců slupky z okurek nebo z citrusů, dáte svým návštěvníkům jasný signál, že si mají hledat jinou domácnost či zahradu.

Přečtěte si také:
Jak udělat z kuchyně srdce domácnosti?

Proč a jak fungují slupky z okurek a citrusů proti mravencům?

Okurky a citrusové slupky jsou toxické pro druhy plísní, jimiž se mravenci živí, takže mravenci se jim všemožně vyhýbají. Bojujete-li s mravenci v kuchyni nebo v koupelně, vybírejte si přípravky s vůní okurek nebo citrusů. Nejlepších výsledků dosáhnete produkty, které jsou provoněné skutečnými citrusovými nebo okurkovými oleji. Syntetické vůně nebudou mít takový efekt, jaký očekáváte.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Kuchyně
Tagy: domácí pomocníci mravenci přípravky proti mravencům skodci
Sdílejte článek

Diskuze