Jak udělat z kuchyně srdce domácnosti?

Jak udělat z kuchyně srdce domácnosti?

03. 12. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

V moderních domácnostech je trendem velká společenská místnost – denní zóna, která zahrnuje obývací pokoj, ale též kuchyni a jídelnu. V každém domě či bytě není toto řešení možné, ale i tak můžete vykouzlit z části domácnosti místo, které se stane srdcem domova – místem setkávání celé rodiny.

Malá paneláková kuchyně

Z maličké panelákové kuchyně, kam se sotva vejde stolek pro dvě osoby, centrum rodinného života neuděláte. Jsou tu však další možnosti. Spojte kuchyni s nejbližší větší místností tak, že z kuchyně se stane kuchyňský kout a větší místnost bude obývacím pokojem s jídelnou. Prostor původní kuchyně využijte pro kvalitní větší kuchyňskou linku a na místo původní stěny mezi kuchyní a sousedící místností postavte kuchyňský ostrůvek. Je-li tato příčka nosná, šikovný statik navrhne řešení v podobě opěrných sloupů.

kuchyňský ostrov

Multifunkční pracovní pult

Pracovní pult – ostrůvek můžete z jedné strany používat k přípravě jídla, ze strany druhé jako barový pult s vysokými židlemi. Do části obývacího pokoje co nejblíže ke kuchyňskému koutu postavte jídelní stůl. Na druhé straně místnosti vytvořte útulné a pohodlné místo na relaxaci. Neměla by chybět velká pohovka, stolek, křesla – tak, aby si tu každý našel svůj prostor. Touto nenáročnou proměnou získáte velmi příjemný prostor, ve kterém můžete jako celá rodina společně trávit volný čas.

Multifunkční pracovní pult v kuchyni

Posuvné dveře jako alternativní řešení

Pokud vám vadí výpary z kuchyně, řešením jsou skleněné posuvné dveře mezi původní kuchyní a obývacím pokojem. V případě potřeby je snadno zavřete, jinak mohou být otevřené a prostor bude působit jako celistvý. Velmi důležitým momentem je, aby energie v takto upravené místnosti mohla volně „téci“. To znamená dostatek prostoru: typ a množství nábytku, stejně i barevnost přizpůsobte velikosti místností.

Náš tip: Vždycky je lepší zvolit si jednoduché a vzdušné tvary, které odlehčují interiér – například subtilnější nábytek na nožičkách. Pocit pohodlí a harmonie doladíte polštářky, bytovými textiliemi, dekoracemi, ale nezapomeňte ani na zeleň.

Společenská kuchyně v rodinném domě

Společenská kuchyně v rodinném domě

V rodinném domě je obvykle více možností vytvořit dostatečně velký společenský prostor pro celou rodinu. Máte-li už to štěstí nebo dům teprve plánujete, takovéto srdce domácnosti vytvoříte jednodušeji.

Společenská kuchyně v rodinném domě

Základem jsou tři hlavní prvky

  1. Velký a dlouhý multifunkční ostrov, který může sloužit pro přípravu jídla, rychlou snídani, drink, případně i jako stolek, na kterém si budou malé děti kreslit (když jednu jeho část uděláte nižší, nejlépe vysouvací). Navíc ostrov skrývá mnoho úložných prostorů, vaše místnost bude působit vždy uklizeně a čistě. Takto zorganizovaný ostrov může být tím pravým srdcem domácnosti.
  2. Posezení s televizí – i když sledování televize není ideálním způsobem trávení času s rodinou, přece jen si mnohé rodiny neumí představit život bez ní. Rodiče potěší, když mohou při přípravě večeře sledovat zprávy či jiný program, dohlížet z kuchyně na dítě, které sleduje pohádky. Velkou výhodou společných denních prostor je to, že vidíte, co vaše děti dělají, bez toho, že byste museli stále odbíhat od vaření či práce.
  3. Pracovní kout – jednou z částí velkého společenského prostoru by měl být i pracovní kout. Samozřejmě podle toho, v jaké oblasti pracujete. Stolek s počítačem, by však v žádném denním prostoru neměl chybět – ať si na něm vyřídíte poštu, prohlédnete informace, které vás zajímají, recepty nebo uděláte práci. V případě, že na práci potřebujete soukromí, je zajímavým řešením box, ve kterém si uděláte samostatnou malou pracovnu. Často postačí i posuvné dveře nebo dřevěná roleta, která vás v případě potřeby oddělí od okolního ruchu.

Sabína Zavarská

Foto: istockphoto.com

Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchynské ostrovy malé kuchyně paneláková kuchyně posuvné dveře Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze