Zdroj: KK Foto, Michal a Tomas Kroupovi

Malý prostor pro kuchyni? Podívejte se, jak chytře se to dá vyřešit!

04. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Zařídit kuchyni na malém prostoru tak, aby byla funkční, praktická, a navíc designově přitažlivá? Tak tomu se říká těžký oříšek. Majitelé takovýchto kuchyní, ať už sami, nebo pomocí zkušených architektů, dokázali pomocí ověřených triků, ale i méně konvenčních nápadů vytěžit maximum z každého centimetru.  

Skříňky až ke stropu

Rekonstrukci této garsonky má na svědomí architektka Aneta Dvořáková. V rámci ní navrhla kuchyni, ve které je navzdory menší ploše vše potřebné. Nejenže architektka kuchyňskou linku umístila podél celé jedné stěny, dostatek úložného prostoru je zde také díky tomu, že skříňky se táhnou až po strop.

Takové využití vertikálního prostoru na maximum je rozhodně jedním z nejlepších způsobů, jak bojovat s malou plochou. Tato kuchyně je navíc důkazem, že i na malém prostoru lze uplatnit zajímavý design – v tomto případě architektka použila tři různé barvy panelů na kuchyňské lince, které korespondují se zbytkem interiéru.

kuchyňská linka

Tato kuchyně je navíc důkazem, že i na malém prostoru lze uplatnit zajímavý design Zdroj: Mgr. art Filip Gyore

Multifunkční box

V malých bytech se stávají velmi populárními doplňkové multifunkční boxy. Ty nejčastěji oddělují a skrývají v sobě spací část, z vnější strany však nabírají další funkci, často právě kuchyně.

Architekti Ing. arch. Jiří Nosek a Ing. arch. Alena Valová potřebovali v rámci rekonstrukce bytu proměnit jeho dispozici ze 3 + kk na 4 + kk. Navrhli proto „spací box“, oddělený od obývacího pokoje nábytkovou sestavou s kuchyňskou linkou a vestavěnými skříněmi. Oproti části kuchyňské linky se zabudovanými spotřebiči se nachází druhá část linky, která je kvůli vyvážení masivního dřeva v kontrastní bílé barvě a s otevřenými policemi.

malá rohová kuchyňská linka

Navrhli „spací box“, oddělený od obývacího pokoje nábytkovou sestavou. Zdroj: Hanna Połczyńska – kroniki.studio

Odděleně, ale bez stěny

Tato garsoniéra ve Varšavě s původní obytnou plochou 20 m2 byla původně bez příček a s jediným oknem. Majitelé chtěli kuchyni částečně oddělit, zároveň se však nepřipravit o všechno světlo dopadající do bytu. Architektka Joanna Piorko proto namísto stěny navrhla kovovou konstrukci, na kterou lze zavěsit rostliny v menších truhlících.

Aby oddělený prostor nepůsobil stísněně, vzdali se majitelé horních skříněk a místo nich použili otevřené police. Dalším chytrým trikem v malé kuchyni je barový stolek, který lze v případě potřeby rozložit, čímž poskytne místo dalším dvěma strávníkům. Ani v tomto případě netratí praktičnost na úkor designu – kuchyně z Ikey je opravdu originální a perfektně ladí ke zbytku interiéru v industriálním stylu.

rohová kuchyňská linka

Tato garsoniéra ve Varšavě s původní obytnou plochou 20 m2 byla původně bez příček a s jediným oknem. Zdroj: Westwing

Bílá… bílá… a znovu bílá

Stylistka firmy Westwing Sabrina si svůj malý byt o rozloze 35 m2 rozčlenila na tři zóny – podle toho, k čemu primárně slouží: život, jídlo a spánek. Právě kuchyni je však vyhrazen poměrně malý prostor, a tak přišel na řadu osvědčený trik – optické zvětšení prostoru použitím bílé barvy.

Bílé kuchyňské linky jsou i u nás velmi oblíbené, v malém bytě je však bílá barva na větších plochách vysloveně žádaná. Sabrina bílé skříňky doplnila dřevěnou pracovní deskou a policemi, díky čemuž nepůsobí kuchyně sterilně a je samozřejmě také praktičtější na údržbu.

bílá kuchyňská linka

Bílé kuchyňské linky jsou i u nás velmi oblíbené. Zdroj: Alberto Amores

TIP: Chcete-li umocnit efekt bílé, zvolte lesklou úpravu linky.

Ještě jedna kostka

I v případě tohoto madridského bytu vytvořili architekti funkční zóny na otevřené ploše vložením „kostky“ do centra prostoru. Uvnitř „kostky“ je koupelna, na druhé straně stěny se pak nachází malinká kuchyňská linka. Ta je opět v bílé barvě, stejně jako zbytek bytu.

Jelikož kuchyňská linka je v tomto případě opravdu malá, architekti do ní dali i spotřebiče menších rozměrů. Právě velké spotřebiče, které zabírají zbytečně mnoho prostoru, jsou jednou z častých chyb při zařizování malé kuchyně. Proto se i vy zkuste před koupí spotřebičů zamyslet, jakou kapacitu chladničky či myčky opravdu potřebujete.

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová
Foto: Westwing, KK Foto, Michal a Tomas Kroupovi, Mgr. art Filip Gyore, Tonio Manfredi, Alberto Amores, Hanna Połczyńska – kroniki.studio

Kategorie: Kuchyně
Tagy: Inspirace bydlení kuchyňská linka malá kuchyně
Sdílejte článek

Diskuze