Zdroj: Istock

Pozor na roztoče v domácnosti! Jak jim vyhlásíme válku?

11. 02. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Roztoči, jejich části těla a výkaly jsou nejběžnějšími alergeny, které na nás číhají v domácnostech. Vyvolávají kýchání, kašel, svědění i slzení očí, ale též rýmu, ucpaný nos, ekzémy a astma. Stále více dětí trpí příznaky alergie na roztoče.

Co je třeba vědět o roztočích?

Roztoči jsou mikroskopičtí tvorové, kteří se živí odumřelými buňkami lidské kůže. Nekoušou, nejsou volným okem viditelní a nemůžete je ani cítit. Dávají přednost oblasti, kde je tma, vlhko a kde mají hodně potravy. Právě proto bývá nejzamořenější místností v bytech ložnice.

Přečtěte si také:
Jak udržet matrace čisté?

Matrace, polštáře a přikrývky jsou dokonalým prostředím, které naplňují všechny potřeby roztočů. Tkaniny a jejich vlákna zachytávají výkaly a časti těl roztočů, což z nich dělá doslova ohnisko alergie. Když zaregistrujete alergické projevy na pokožce, problémy s dýcháním, plný nos, slzení očí, poraďte se s lékařem a hledejte zdroj problému. Mohou jím být právě roztoči. 

Jak znepříjemníte roztočům život?

Koberce

I když v kobercích není hodně roztočů, kteří aktivně žijí a množí se, nacházejí se v nich části mrtvých roztočů a jejich výkaly. Ty jsou běžnou součástí domácího prachu. Mrtvý roztoč je pro nás stejně špatný jako živý. Proto se alergici shodují, že nejlepší podlahou je tvrdý hladký povrch.

Roztoč

Zdroj: Istock

Ve skutečnosti totiž neexistuje žádná stoprocentní metoda, jak z koberců (a hlavně těch hrubších) odstraníte alergeny. Přijatelné jsou jedině malé koberečky, které můžete každý týden vyprat při vysoké teplotě. Koberce nahraďte dlaždicemi, tvrdým dřevem, laminátem, technickým dřevem, vinylem nebo betonovou podlahou. Tvrdé povrchy je možné efektivně pravidelně vysávat a čistit mopem. V těchto případech při čištění skutečně odstraníte roztoče, jejich výkaly i s částmi odumřelých těl.

Nábytek

Stejně jako koberce a koberečky, i nábytek potažený textilií představuje vynikající úkryt pro roztoče, který se nedá důkladně vyčistit. Čalouněný nábytek nahraďte kůží nebo koženkou. Na těchto tvrdých površích se neshromažďují alergeny a snadno se čistí.

Náš tip: Nechcete se vzdát gauče, záclon a koberce? Použijte denaturační prostředky. I když nábytek nezbaví alergenů, zabraňují nebo omezují alergickou reakci.

Okenní kryty

Odstraňte závěsy a nahraďte je žaluziemi s tvrdým povrchem. Pokud závěsy a záclony nechcete svěsit nastálo, pravidelně je perte, žehlete a ošetřujte antialergenním sprejem.

Vzduchový filtr ucpaný prachem a nečistotami

Zdroj: Istock

Vyhladovějte nepřítele

Další možností, jak se zbavit roztočů, je nechat je vyhladovět. Pořiďte si antialergenní matraci, přikrývku a polštář, ložní prádlo perte jednou týdně v horké vodě nebo v páře. Existují i speciální chrániče matrací proti roztočům. Starší matrace může být doslova „nabitá“ roztoči až tak, že úlevu po změně hned pocítíte. Je-li to možné, přikrývky i polštáře sušte a větrejte na slunci (avšak ne tehdy, když máte alergii na pyl či trávu).

Perte a čistěte horkou vodou

Jednou týdně vyperte všechno ložní prádlo. Myslete na to, že voda v pračce musí mít teplotu alespoň 60 °C, aby zabila roztoče a eliminovala alergen. Praní v horké vodě má i svá negativa – poškozuje některé látky a vyblednou barvy. Efektivním pomocníkem i při nižších teplotách jsou přípravky na praní proti alergenům.

Čištění koberců v dětském pokoji

Zdroj: Istock

Také pára zabíjí roztoče

Máte-li ložní prádlo, které se nedá prát při vysokých teplotách, zvolte čištění párou – podobně můžete čistit i nábytek či závěsy. Roztoče zabije, i když alergeny v látce zůstanou. Nezapomeňte každou místnost důkladně větrat, odestírat závěsy přes den a nenechávat postel tak, jak jste z ní vstali. Je důležité, aby se matrace provětrala, jinak bude udržovat vlhkost, která roztočům vyhovuje.

Přečtěte si také:
Čím se řídit při výběru koberců?

Utírejte prach vlhkými prachovkami

Suchými hadříky alergeny kolem sebe jen rozšiřujeme a děláme je aktivnějšími. Vždy používejte na utírání prachu vlhké prachovky z mikrovlákna a začínejte od horních polic dolů. Nezapomeňte hodit do praní i tričko, v němž jste uklízeli. A rozhodně neutírejte prach před spaním. Prach utírejte vždy jen jedním směrem; jinak se bude neustále uvolňovat prach, který ​​hadr zachytil. Nezapomeňte vyčistit stropní ventilátory. Samozřejmostí je vysavač s kvalitním filtrem HEPA.

Čištění polštářů

Zdroj: Istock

Hluboké zmražení

Tímto způsobem můžete zbavit roztočů plyšové hračky a menší polštářky. Hračku vložte do plastového sáčku a nechejte v mrazáku šest až osm hodin. Potom hračku vyberte a nastříkejte antialergenním sprejem. Chlad totiž roztoče zabije, ale alergen po nich zůstane. Sprejem neutralizujete proteiny roztočů, které způsobují alergie.

Prachové roztoče v polštáři

Zdroj: Istock

Roztočům se nelíbí ani suché prostředí. Pijí totiž tak, že pohlcují vlhkost z okolí. Účinným způsobem, jak se zbavit roztočů, je vysušit prostředí. Běžnými vysoušedly pro domácnost jsou borax, chlorid vápenatý a silikagel. Máte-li v bytě vlhkost vyšší než sedmdesát procent, zvažte použití odvlhčovače.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Nábytek
Tagy: alergie dezinfekce parní čističe roztoce
Sdílejte článek

Diskuze

  • Osvědčená metoda,která zlikviduje i nenáviděné pavouky-vyvíječ ozonu.Nechám jednou týdně 2 hodiny puštěný v místnosti a pak vyvětrám.100% účinné a bez chemie.

    Krokodýl