Zdroj: Shutterstock

Nejen estetika: Proč designéři stále více preferují nábytek na nožičkách?

05. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Všimli jste si, že nábytkové trendy ovlivňují i to, zda nábytek stojí na podlaze, nebo je na nožičkách, případně zavěšený na stěně? Zatímco v osmdesátých letech minulého století byly módou masivní sedací soupravy položené přímo na podlaze, dnes se vracíme k nábytku na nožičkách. Proč ho doporučují i designéři?

Nábytek na nožičkách je nejen praktický, ale má i estetické výhody. V případě křesel a sedacích souprav zvyšuje pohodlí – a o to nám jde. Když z místnosti vyhodíte všechen nábytek, který dusí podlahovou plochu ležením na zemi, a nahradíte ho nábytkem na nožičkách, nastane pocit uvolnění. Místnost bude vypadat větší, světlejší a bude mít lepší atmosféru. Takové rozhodnutí však má i další výhody:

Nábytek na nožičkách je stabilnější

Nožičky nábytku umožňují rovnoměrné rozložení hmotnosti. Díky tomu se nábytek nebude kývat, respektive vždy se dá vhodně nastavit. Platí to i u pohovek. Pokud máte pohovku ležící hlavní částí rovně na podlaze, spíš se bude deformovat. Nohy nábytek zároveň drží pevněji na místě.

Křeslo se stolkem

Nábytek na nožičkách se dá libovolně kombinovat. Zdroj: Shutterstock

Působí elegantněji a snadno změníte styl

Nožičky dokážou pozdvihnout nejen jednotlivé kusy nábytku, ale i vzhled interiéru. Mnoho z nás si to při zařizování neuvědomuje, ale výběr nožiček – jejich tvaru, barvy, materiálu – je stejně důležitý jako výběr čalounění u gaučů. Navíc takový nábytek můžete jednoduše zmodernizovat výměnou tradičních nohou za svěží a stylové či barevné. Jisté je, že skříňky, pohovky, křesla či stolky na nožičkách působí elegantněji a každé místnosti dodávají punc sofistikovanosti.

Přečtěte si také:
Dřevěný nábytek si zaslouží péči: S tímto návodem bude zase jako nový

Uklidíte celou podlahu

Neodmyslitelnou výhodou nábytku na nožičkách je fakt, že při uklízení ho nemusíte odsouvat. Jednoduše pod ním vysajete, umyjete podlahu a snadno se pod něj dostane i robotický vysavač. Velká výhoda, ne?

Oceníte i při stěhování

Při přesouvání nábytku nebo stěhování je důležité, aby se dal jednoduše uchopit a zdvihnout. Nožičky v tom velmi pomáhají.

Obývák ve starém stylu

Vyšší posed díky nožičkám zvyšuje pohodlí. Zdroj: Shutterstock

Zdravější sezení

Mnohé pohovky či křesla bez nožiček jsou výrazně nižší, než je vhodné – absolutně neladí se zdravým sezením a mnohem hůře se z nich i vstává.

Menší opotřebování

Kolikrát se vám už stalo, že se něco rozlilo a zasáhlo i nábytek, který ležel přímo na podlaze? Na spodní části nábytku se automaticky lepí množství nečistot a prachu.

Nábytek na nožičkách

Při rozlití nápojů na podlahu může být nábytek díky nožičkám ušetřen. Zdroj: Shutterstock

Jak si vybrat správné nožičky k nábytku?

  • Správná souprava nožiček musí doplnit design samotného stolku, skříňky, křesla či pohovky.
  • U pohovek a křesel platí, že čím hlubší je sedadlo, tím nižší by měly být jeho nohy.
  • Optimální výška sedadla je 38 až 40 cm od podlahy.

Náš tip

Hra s materiálem, tvarem a barvou nožiček nábytku nejlépe funguje u jednoduchých designů v neutrálních barvách. Nechte je promluvit. Vyzkoušejte nožičky pohovky či dominantní skříně nebo ty u stolku vyměňte za kovové a získáte správnou dávku sofistikovanosti. Nebo naopak zpestřete interiér nožičkami ve stylu vintage. Možností je nespočet. Nebojte se experimentovat s netradičním designem či kontrastními barvami. Obyčejný a okoukaný kus nábytku proměníte na umělecké dílo.

Jak kombinovat nábytek na nožičkách?

Jestli jste se rozhodli pro nábytek na nožičkách a chcete mít v místnosti vícero různých kusů nábytku, zřejmě vás napadne, jak a zda si budou navzájem rozumět. I když se tomuto tématu nevěnuje dostatek pozornosti, i nábytkové nohy mají sílu ovlivnit atmosféru v interiéru.

Pokud chcete, aby nohy nábytku navzájem dobře spolupracovaly, měly by si rozumět ve třech faktorech: výška, tvar a materiál.

Přečtěte si také:
Jak si zařídit obývací pokoj v provensálském stylu

Výška: Stejně, či různě vysoké?

Když chcete vytvořit dobře vyvážený prostor, výška nohou pohovky, židlí a stolu by se měla řídit několika faktory. Dobře funguje, když vyberete nábytek s nízkými nožičkami (přibližně 2–3 centimetry), k němu přidáte pár kusů, které jsou zdvižené 15 centimetrů nad zemí, a prostor dotvoříte například příručními stolky s nohami vysokými až 40–45 centimetrů.

Tvar: Pozor na monotónnost

Věnujte pozornost i tvaru nohou. Jsou zahnuté, rovné, šikmé, ozdobné? Interiéru dodají originalitu kombinace vícero stylů nožiček. Pokud jsou všechny nohy nábytku stejné, prostor působí monotónně. V tom případě vyměňte na pár kusech nožičky za šikmé nebo zaoblené, výsledek bude mnohem příjemnější.

Hnědý nábytek

Nábytek na nožičkách se dá snadněji stěhovat. Zdroj: Shutterstock

Materiál a povrchová úprava

V neposlední řadě je mimořádně důležitý materiál. Jestli máte pěknou kombinaci tvarů a výšky, ale všechny nožičky jsou ze stejného materiálu, nebude to úplně ono. Vyberte materiály, které se v pokoji už nacházejí, například chromové akcenty, dřevo nebo starožitnou broušenou mosaz. Nábytkové nohy nemusí být úplně stejné, ale všechny by měly souviset s tématem místnosti a s použitými materiály. Dotvoří dojem celistvosti.

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů Nábytek
Tagy: bytoví designéři dřevěný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze