Zdroj: Maisons du monde

Jak si zařídit obývací pokoj v provensálském stylu

30. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Obývací pokoj je místo, kde se všichni schází k oddechu a společnému trávení času. Když jej zařídíte ve stylu inspirovaném francouzským venkovem, relax a romantika na vás budou dýchat na každém kroku.

Z materiálů určitě sáhněte zejména po dřevě, kamenu a kovu − ať už v podobě trámů, podlahy, nábytku nebo dekorací, tyto materiály tvoří základ provensálského interiéru. Dřevu a kovu v provensálském interiéru přistane patina, která do obývacího pokoje vnese historizující nádech a přirozenost. Barevně se pak držte spíše neutrálních barev, které volte na výrazných kouscích nábytku jako jsou pohovka, křesla, konferenční stolek. K nim se hodí především jemné pastelové barvy, které vneste do obýváků pomocí doplňků.

Komoda a květinová tapeta

Zdroj: Wayfair

V obývacím pokoji stejně jako v jiných místnostech platí, že textilie dotvářejí provensálský styl – polštáře, plédy, závěsy a koberec by proto rozhodně neměli chybět. Útulnost a romantickou atmosféru umocní i plápolající oheň v krbu, takže pokud na něj máte prostor, určitě si ho do obývacího pokoje pořiďte – věřte, že při něm si snění o pravém francouzském venkově užijete nejlépe!

Přečtěte si také:
Jak si zařídit kuchyň v provensálském stylu

Zkuste se naopak obývacím pokoji vyhnout několika prvkům, a to zejména lesklým povrchům jako jsou sklo, zlato, stříbro, tmavým a chladným barvám a výrazným geometrickým vzorům. Vzhledem k tomu, že takovýto interiér se pojí s přírodními materiály, nejsou do něj vhodné ani nábytek a doplňky z plastu. A nakonec – televize a další elektronika by neměli být dominantními prvky obývacího pokoje. Televizi pověste na zeď nebo případně schovejte do skříňky a odhalte jen v případech, že se budete chtít na ni dívat.

Provensalský obývací pokoj

Zdroj: Annie Schlechter

Jako na obláčku

Základem obývacího pokoje v provensálském stylu je pohodlná pohovka a křesla, které vám umožní relaxovat a alespoň v duchu se přenést na slunný jih. Do obývacího pokoje v tomto stylu nejlépe zapadne pohovka s potahy v bílé barvě nebo velmi jemných odstínech béžové či šedé. Oblíbené jsou potahy, které se táhnou až po podlahu, ale i čalounění s romantickým květinkovým motivem.

Sekretář a židle v romantickém stylu

Zdroj: The Ingalls

Prověřeno časem

Kouzlo provensálského stylu spočívá i v tom, že mnoho kousků nábytků a doplňků nemusí být nových, najít je můžete v sklepě, během toulek po bazarech nebo se k vám dostanou jako dědictví po babičce.

Přečtěte si také:
V novém domově majitelka navázala na krásu toho původního, přimíchala provensálský šarm a čistotu Skandinávie

Na konferenčním stolku, komodě i dalších výraznějších kusech nábytku jako knihovna či vitrína jsou proto často znatelné stopy času, nejčastěji v podobě jemné patiny. Pokud se vám nechce čekat, kým váš nábytek přirozeně zestárne, s malou dávkou šikovnosti a trpělivosti je můžete opatinovat i sami. Takto upravený kousek nezapomeňte správně umístit, aby na sebe nenuceně strhával všechnu pozornost.

TOP TIP

Pokud se chcete vyhnout „přeslazenému“ interiéru, romantické prvky vyvažujte surovými materiály, které do interiéru zapadnou, jako je například neopracované dřevo nebo kov.

Jemné vzory a barvy

Vzhledem k tomu, že tento styl vychází z bydlení v oblasti slunného venkova, jsou pro něj typické světlé, neutrální barvy a přírodní materiály, zejména dřevo a kámen. K zútulnění obývacího pokoje přispěje, pokud místnosti dodáte strukturu, ať už v podobě textilií nebo jemných vzorů. Krásnou třešničkou ve vašem obývacím pokoji bude tapeta s romantickým nebo vintage motivem. I na ní volte spíše méně výrazné vzory a barvy − efekt bude i přesto ohromný!

Sekretář

Zdroj: Wayfair

Místo pro všechny

Pokud se necháte unést, může provensálský obývací pokoj se všemi květinkami, volánky a růžové barvě působit velmi žensky. Aby se nestalo, že se mužští členové domácnosti budou v takovémto interiéru cítit nesví, je vhodné nepřehnat to se zmíněným dekorativními prvky.

Přečtěte si také:
Romanticky laděný byt v pražských Nuslích s rustikálními prvky

Neosvědčenějším způsobem, jak vykouzlit provensálsky interiér, ve kterém se všichni budou cítit dobře, je volba dřevěného bílého nebo béžového nábytku, doplněný o proutěné košíky a vintage dekorace. V takovém interiéru si potom můžete dovolit i vysněné křeslo s květinovým vzorem, které bude jen a jen vaše 🙂 .

Text: Lucia Blažiová

Foto: Maisons du Monde, Wayfair, The Ingalls, Annie Schlechter

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dřevěný nábytek květinové vzory kvetiny obývací pokoj povlaky na polštáře styl provence
Sdílejte článek

Diskuze