Zdroj: Westwing

Jak si zařídit kuchyň v provensálském stylu

23. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Kuchyň v provensálském stylu je velmi originální, znatelná a nesmírně útulná. Vyzařuje pohostinnost a přívětivost přesně tak, jako obyvatelé z pobřeží francouzského Středozemního moře, odkud celý styl pochází.

Základem každé kuchyně je kuchyňská linka, která je u provensálského stylu klíčová. Je vyrobená z přírodního dřeva, které je ošetřené voskem nebo mořidlem. Typický je ošoupaný, ošuntělý vzhled a patina. Starý nábytek seženete na bleších trzích nebo jej najdete také u spousty výrobců, kteří prodávají nový nábytek se vzhledem starého – s prasklinami, patinou nebo jinými nerovnostmi.

Přečtěte si také:
V novém domově majitelka navázala na krásu toho původního, přimíchala provensálský šarm a čistotu Skandinávie

Skřínky mohou být rovněž natřené na bílo s malovanými motivy rostlin nebo zvířat, typické jsou větvičky levandule, oliv nebo slepice s kohouty. Pracovní deska je vyrobená nejčastěji ze dřeva nebo přírodního kamene. Úchytky a rukojeti jsou zase z matného lesklého kovu – z mědi či mosazi.

Pokud milujete krásu, lehkost a pohodlí, kuchyň v provensálském stylu je pro vás ta pravá.

Linku doplňuje kuchyňská zástěna, dřez s kohoutky a domácí spotřebiče. Zástěna je z přírodního kamene nebo je obložená obkládačkami v bílé barvě nebo s krásnými dekory. Kuchyňský dřez z kamene doplňují jednoduché měděné nebo mosazné vodovodní kohoutky, které podtrhují celkový rustikální vzhled. V provensálské kuchyni je umístěný krb, spotřebiče jsou spíše v pozadí. Nejlépe, když jsou zabudované do kuchyňské linky. Vítaný je i retro design.

Přečtěte si také:
Jak předělat kuchyň v malém venkovském domku

Paleta barev je rozmanitá, i když na první pohled se může zdát, že jedinou barvou kuchyně je bílá. Jenže to tak není. Bílá nebo její odstíny, například smetanová nebo krémová, tvoří základ, který doplňují levandulová, světle zelená, olivová, béžová, písková, modrá, šedá nebo holubí šedá. Důležité je, aby všechny tyto barvy byly co nejsvětlejší, jinak kuchyň ztratí typickou autentickou atmosféru jižanského pobřeží.

Vystavené na obdiv

Typickým znakem kuchyně v provensálském stylu jsou otevřené police, regály a vitríny, kde všechno vystavíte na odiv. Nejsou to jen hezké dekorační předměty, ale také kuchyňské nádobí, pánve, porcelán, proutěné koše a košíky. Nábytek je dřevěný – typický je ošoupaný vzhled s patinou. Tento styl využívá prostor na 100 %, proto je přímo předurčený do malých kuchyní.

Hrníčky a talíře na policích

Zdroj: Chic antique

Dřevo je základ

Provensálský styl se pojí s přírodními materiály, nejvíc však se dřevem. Jedním z oblíbených způsobů jeho využití je zdobení stropů silnými dřevěnými trámy ve světle přírodní barvě nebo natřenými na bílo. Dřevěné jsou také podlahy, nejčastěji dubové nebo bukové. Pokud si je nemůžete dovolit, klidně sáhněte i po jiných materiálech, které dřevo imitují.

Provensalská kuchyň a bílé trámy

Zdroj: Neptune la natura

NÁŠ TIP

Když máte nízké stropy, trámy mohou působit tvrdě a nepřirozeně. V takovém případě je nejlepší strop jednoduše omítnout a vymalovat.

Teplé a přívětivé

Přirozené světlo je základ a doplňuje ho umělé – nejlepší v teplých tónech. Používají se starožitné lustry z tepaného železa, porcelánu, ale i látkové s květinovým potiskem. Podobně jako v kuchyních jiných stylů i zde platí, že varná i pracovní zóna vyžadují extra osvětlení. Hlavní a doplňková světla můžete doplnit umístěním různých svícnů, luceren a svíček, které jsou v provensálském stylu nezbytné.

Provensalská kuchyň

Zdroj: beachstudios.co.uk

Bylinky a koření

V provensálské kuchyni najdete kromě vystavených předmětů zavěšené různé koření, svazky bylinek, česneku i cibule. Tak, jak to kdysi dělaly i naše babičky. Kuchyň je plná různých dóz, ať už skleněných, nebo hliněných. Nechybí textilie ze lnu a bavlny.

Přečtěte si také:
Zásady zařizování kuchyní: Žádna kuchyň není malá

Jiné materiály zde nenajdete, protože obyčejné látky mají připomenout jednoduchost venkovského života, který vyplývá z tohoto stylu.

Text: Miroslava Maceková

Foto: Chic antique, Neptune la natura, beachstudios.co.uk, Westwing

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchyň kuchyňský nábytek květinové vzory levandule styl provence
Sdílejte článek

Diskuze