Zdroj: iStock

Jak vybrat do obývacího pokoje vhodnou sedačku

09. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Velké pohodlné pohovky jsou už na pohled příjemné, avšak rozhodně to není dobrá volba do menší místnosti. Výběr sedačky pro váš obývací pokoj z hlediska jejích rozměrů může přinést skutečné výzvy a překážky. Sedačka je obvykle ústředním bodem společenského prostoru. Je to místo pro odpočinek, posezení s přáteli a rodinou, a když se dobře vybere, může mít skutečný vliv na design celého interiéru. Jak správně vybrat její velikost?

Dříve než sedačku koupíte, proberte si některé klíčové otázky. Má pohovka ten správný tvar do vámi určené místnosti? Nezahlcuje prostor? Je dostatečně velká, aby se na ni vešli všichni členové rodiny najednou, případně i hosté? To vše jsou otázky, které musíte před koupí sedačky vyřešit, nemluvě o tom, zda se vejde do vchodových dveří nebo do výtahu.

Přečtěte si také:
Moderní dům se stodolou v Jizerských horách slouží jako víkendový únik, ale i jako trvalé bydlení

Jaké jsou standardní rozměry pohovky?

Standardní pohovka obvykle měří od 170 po 240 cm na délku, nejběžnější délka pohovky je 210 cm. Taková pohovka je vhodná pro tři lidi. Menší pohovky pro dva jsou kratší a mívají délku kolem 150 cm. Délka není jedinou měrou, kterou je třeba brát v úvahu. Zamyslete se i nad výškou pohovky – jak bude působit v místnosti. Jinak bude vyšší pohovka vypadat v prostoru se sníženými stropy než s vysokými. Výška pohovky se obvykle pohybuje od 65 do 90 cm.

Pokoj s hnedou pohovkou a barevnými polštáři

Zdroj: iStock

Všímejte si též hloubky sedu. Standardní hloubka pohovky od zadní části pohovky až po přední je přibližně 85 až 90 cm. Hloubku je nutné zvážit z prostého důvodu – abyste nekoupili něco, co je sice pohodlné a hluboké, ale zahlcuje prostor, nebo pohovku, která není dostatečně hluboká a nedá se na ní pohodlně sedět a uvolnit.

Jak vybrat velikost pohovky podle rozměrů pokoje

Kromě rozměrů samotné pohovky je velmi důležitá velikost místnosti, kam ji chcete umístit. Změřte délku a šířku pokoje. To vám napoví, kolik prostoru můžete zabrat. Pohovka by neměla zabírat více než dvě třetiny místnosti na délku, aby nezahltila prostor. Myslete na to, jak jinak chcete místnost využívat – zřejmě tu nebudete jen sedět na pohovce.

Scandi obývací pokoj v bílé

Zdroj: iStock

Velmi pravděpodobně budete potřebovat místo na odložení sklenky vína nebo šálku čaje, nějaký úložný prostor, případně další křesla. Všímejte si uložení topení, aby v konečném důsledku nebránila uložení pohovky, nebo naopak, aby pohovka nebránila uvolňování tepla z nich.

Přečtěte si také:
Proč si zařídit bydlení v barevném eklektickém stylu?

Jak vyměřit rohovou sedačku

Rohové sedací soupravy jsou nejlepším řešením pro velký společenský prostor. Vejde se na ně více lidí najednou, právě proto se staly trvalým trendem. Výběr správných rozměrů rohových pohovek je trochu složitější, protože si musíme všímat více rozměrů – též hloubky rohového sedadla, výšky a šířky obou stran. Na výběr máte obvykle levou nebo pravou alternativu – vyberte si podle prostoru v místnosti a zařízení.

Pokoj se žlutou pohovkou

Zdroj: iStock

Některé pohovky se dají přizpůsobit oběma alternativám, boční křídlo pohovky se dá namontovat vlevo i vpravo, jak vám vyhovuje. Výška rohové pohovky je obvykle stejná po celém obvodu. Má-li vámi zvolená pohovka různou výšku, změřte nejvyšší část, abyste zjistili, jestli projde dveřmi. Pohovky ve tvaru písmene L se obvykle dodávají v menších celcích, takže se snáze přesouvají na konečné místo, kde je smontujete.

Velikosti noh, opěrek na ruce, opěradla

Viditelné nohy pohovky zvedají sedadlo nad zem a odlehčují hmotu. Na druhé straně sedací soupravy, které jsou položeny rovnou na zem a nemají viditelné nožičky, způsobují, že pohovka vypadá jako součást architektury místnosti. Zjednodušeně platí: vysoké nohy jsou užitečné v menším prostoru, protože více podlahy vytváří iluzi větší místnosti. Ve velkých prostorech a designově promyšlených místnostech skvěle vypadají pohovky se skrytými nožičkami.

Moderní pokoj s oražovým gaučem

Zdroj: iStock

Opěrka na ruce je dalším důležitým aspektem, pokud jde o interiérový design. Existuje mnoho různých možností a stylů, ze kterých si můžete vybrat. Zamyslete se nad tím, jak používáte tuto opěrku. Je to místo na opření a uvolnění ruky nebo na odložení knihy či šálku čaje? Tenčí opěrka obvykle též znamená větší prostor na sezení a vypadá elegantně. Větší opěrky jsou vhodné do větších prostorů. Opěradlo pohovky určuje, jestli pohovka vypadá uvolněně a pohodlně, nebo více formálně. Pevná zadní část je elegantní formální prvek, klesající, měkčí zádová opěrka vytváří uvolněnější dojem. Polštáře v obou případech dotvoří pohodlí.

Přečtěte si také:
Přírodně laděné bydlení, které je ztělesněním skandinávské estetiky a životního stylu

Zakřivené pohovky

Sedačka není vždy obdélníkového tvaru, velmi oblíbené jsou zaoblené či zakřivené sedačky, které působí výrazně designově. Nejlépe fungují ve velkých otevřených prostorech. Správné umístění takové sedačky je daleko od stěny – nejlepšího efektu dosáhnete, když ji necháte „vznášet se“ uprostřed místnosti, aby ji bylo možné obdivovat zpředu i zezadu.

Hala s designovými svítidly a zakřivenou červenou pohovkou

Zdroj: iStock

Modulární pohovka

Modulární pohovky jsou velmi praktická řešení do malých i velkých prostorů. Skládají se ze série pohyblivých částí – modulů, které můžete podle potřeby kdykoliv spojit, rozdělit, přemístit. Jednoduše je i pronesete dveřmi.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategorie: Nábytek
Tagy: malé prostory modulární pohovky obývací pokoje pohovky sedací soupravy sedacky zařízení interiéru
Sdílejte článek

Diskuze