Zdroj: iStock

Proč si zařídit bydlení v barevném eklektickém stylu?

18. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud se cítíte nejlépe obklopeni různými barvami, vzory, materiály a originálními věcmi, v tom případě je eklektický styl bydlení tím pravým pro vás. Aby to však u vás doma nevypadalo jako na pouličním bazaru, měli byste se držet několika pravidel.

Pojďme však na to pěkně od začátku. Proč si zařídit bydlení v barevném eklektickém stylu? Je zábavný, originální, nenucený a září z něj radost ze života. Takovou pozitivní energii na svém bydlení oceníte zejména v časech, kdy je o něco náročnější udržet si dobrou náladu a pozitivní náhled na svět.

Eklektický obývák s bílými stěnami

Zdroj: iStock

A jak takový interiér vytvořit? Základem je důkladně promyšlená kombinace barev, vzorů a materiálů. Od podlahy přes stěny a nábytek až po doplňky – postupně byste si měli udělat alespoň přibližnou představu o tom, jak bude každá místnost vypadat. V rámci toho byste měli promyslet, jaká bude paleta použitých barev a materiálů, a co z nich vyberete jako spojující element, který bude přítomný ve větší či menší míře v každé místnosti. Díky tomu se jednotlivé místnosti propojí a celý byt či dům bude působit kompaktně.

Přečtěte si také:
Oáza klidu ve velkoměstě: Rozlehlý světlý byt s vysokými stropy

Velmi důležité je nesklouznout k tendenci přidávat do místnosti cokoli, co vám „cvrnkne do nosu“, a to ani postupem času. V rámci každé místnosti se snažte vytvořit a udržet symetrii a balanc. To se týká i kvality jednotlivých kousků. Pro to, aby vaše eklektické bydlení působilo originálně, ale ne kýčovitě, je klíčová kombinace kvalitnějších, designových kousků, ke kterým potom klidně můžete přidat obraz nebo vázu, které jste našli na místním blešáku jedno krásné slunečné dopoledne. Právě předměty, které vyprávějí určitý příběh, by měly být esencí vašeho eklektického bydlení.

Promyšlené rozmístění

Během procesu zařizování se vám může stát, že množství barev, vzorů a materiálů vás doslova pohltí. Je však jedna důležitá věc, kterou byste měli promyslet hned na začátku – rozmístění nábytku v rámci místnosti. Právě díky tomu bude místnost stále funkční a praktická a nebude působit jako sklad náhodně posbíraných věcí. Navíc díky tomu zjistíte, kolik prostoru pro originální a zábavné doplňky a dekorace vám ve skutečnosti zůstane.

Eklektická ložnice

Zdroj: Mitchell Hill

Negativní prostor

I navzdory tomu, že chcete, aby vše působilo živě a zajímavě, začleňte do prostoru prvky, které jsou neutrální, na první pohled nepoutají pozornost a neplní žádnou funkci. Nejen v interiérovém designu se kvůli tomu pracuje s tzv. negativním prostorem. Negativní prostor dodává místnosti dimenzi vzdušnosti, dovoluje vynikat ostatním předmětům a stává se místem oddychu pro neustále vizuálně stimulované oči.

Eklektická obývák a kuchyň v oblúkovém prostoru

Zdroj: Nathalie Priem

TOP TIP

Negativní prostor nejjednodušeji vytvoříte pomocí bílé stěny nebo dalších neutrálních barev na nábytku a doplňcích.

Vytvořte kontrast

Jestli se eklektický styl s něčím nedá spojit, tak je to fádnost a nuda. A jak nejjednodušeji okořeníte prostor? Vytvořením zajímavého kontrastu. Právě ten je další alfou a omegou tohoto stylu.

Eklektická kuchyň

Zdroj: Pluck Kitchens

Při hledání netradičních kombinací se nebojte experimentovat, zároveň se však nechte vést svou intuicí a vlastním stylem. Nejlépe vám však při vytváření kontrastu poslouží originální vzory, výrazné barvy i odlišné textury.

Přečtěte si také:
Jedinečný byt v eklektickém stylu upoutá snad každého

Netradiční kombinace

Eklektický interiér zosobňuje různorodost. Můžete v rámci něj zkombinovat vybrané prvky z různých stylů, např. boho, retro, glamour, ale i časových období.

Eklektický obývák

Zdroj: Dustin Walker

Opět si však promyslete, co konkrétně z nich chcete do svého interiéru přenést. Velmi často lze vidět retro prvky, jako například vintage sametovou pohovku či komodu, zkombinované s abstraktními obrazy či moderními dekoracemi.

Text: Lucia Blažiová

Foto: Mitchell Hill, Nathalie Priem, Pluck Kitchens, Dustin Walker, iStock

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: eklektický styl interiérové barvy trendy v bydlení zařízení interiéru
Sdílejte článek

Diskuze