Zdroj: Studio Fotografico 13Lab

Jedinečný byt v eklektickém stylu upoutá snad každého

25. 01. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Malý byt v historické budově z 19. století v centru italské Verony dostal doslova druhou šanci na život. Architekt z něj vytvořil plně funkční prostor, který překvapuje kombinacemi na první pohled nekombinovatelného.

Spojuje to, co by se jiní možná neodvážili spojit, pyšní se detaily, jichž si všimnete na každém kroku. Výsledkem je svěží a velmi zajímavý eklektický prostor s výrazným charakterem, protkaný zajímavými odkazy. Majitel bytu si přál na malé ploše zachovat alespoň něco z původního prostoru. Snahou architekta bylo vyjádřit souvislost s historickou budovou, ve které se byt nachází.

Přečtěte si také:
Architektům se podařilo proměnit starší byt v moderní byt v industriálním stylu

Protože byt má prostor dost omezený, architekt využil sílu materiálů a jejich výrazu. Všimněte si vzoru rybí kosti, do kterého jsou vyskládány parkety, i terrazzového obkladu v koupelně.

Výsledkem detailní rekonstrukce je funkční, jednoduché bydlení, které jedinečným přístupem autora přeměny upoutá snad každého. Samozřejmě to neznamená, že se každému takovéto eklektické dílo bude líbit.

Parkety vzor rybí kost

Do vzoru rybí kosti jsou vyskládány parkety. Zdroj: Studio Fotografico 13Lab

Dřevěné trámy, spojení vodorovných a svislých prvků

„Dialog s klientem nám umožnil zachovat některé vlastnosti původního prostoru. Například dřevěné trámy, které jsme integrovali do souvislých odkazů, díky nimž je tento byt jedinečný a živý. Dřevěné obložení v obývacím pokoji se opakuje i v ložnici. Elegance je soustředěna v uzlech mezi svislými a vodorovnými prvky. Krytinu, která je v koupelně, jsme nepoužili jen jako povrch stěn, ale i na noční stolek v ložnici,“ vysvětluje architekt Carlo Cretella originální přístup, díky kterému dostal byt silný výraz. Zajímavá hra křížových odkazů pokračuje i dále.

Koupelna

Koupelna. Zdroj: Studio Fotografico 13Lab

Parkety jsou i na stolcích, malba odkazuje na křeslo

Podobné odkazy ve formě použití stejného materiálu pro různé účely najdete na více místech. Parket vyskládaných do vzoru rybí kosti si můžete všimnout i na konferenčních stolcích v obývacím pokoji. Nejen materiály, ale i barvy tu mají velkou výrazovou sílu. Zaskočí vás hned po vstupu do bytu.

Malba a barevné křeslo

Malba u vchodu odkazuje na křeslo. Zdroj: Studio Fotografico 13Lab

Malba u vchodu okamžitě přinutí každého, kdo vstoupí, aby si všiml asociace s křeslem. Je to jako magnet, který vás rovnou nasměruje do obývacího pokoje – světlého středobodu bytu, z něhož je výhled na malou terasu zařízenou jako odpočinková zóna. Může sloužit k relaxaci při kávě, ale i k posezení s přáteli.

Terasa

Z obývacího pokoje je výhled na malou terasu zařízenou jako odpočinková zóna. Zdroj: Studio Fotografico 13Lab

Eklektický byt s terasou

architektonický ateliér: Carlo Cretella Architetto
architekt: Carlo Cretella
lokalita: Verona, Itálie
realizace: 2019
plocha: 45

Sabína Zavarská
foto: Studio Fotografico 13Lab

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty dřevěné parkety dřevěné trámy moderní byty
Sdílejte článek

Diskuze