Zdroj: Lívia Vargovčáková

Malé startovací byty ve zrekonstruované koleji? Představujeme první z nich!

08. 02. 2022
Diskuze (2)
Sdílet

I zcela malý prostor se dá zařídit tak, aby byl stylový, útulný a aby vystihoval svého obyvatele. Tyto dva minibytečky mají sice stejný půdorys, ale atmosféra je v nich úplně jiná. Vždyť posuďte sami. První z nich je pro vysokoškolačku Annamárii. 

Oba byty jsou součástí téhož developerského projektu, ve kterém se při rekonstrukci středoškolského internátu změnily klasické studentské buňky v menší dvoupokojové byty s rozlohou přibližně 35 čtverečních metrů. Ke každému patří i lodžie s plochou téměř 5 čtverečních metrů, která se táhne podél obou pokojů a je přístupná z obýváku.

Přečtěte si také:
Úplně jiný byt: Dominantní oblouky a luxus i navzdory malé ploše

Dva identické bytečky však mají zcela odlišné obyvatele – v jednom z nich žije vysokoškolačka Annamárie, ve druhém „ítéčkář“ Boris. A oba startovací byty pro dva mladé lidi zařizovala dvojice dam z ateliéru Lotiti Home – Diana a Patrície.

Malá předsíňka a vchod do bílé kuchyně

Do bytu se vchází přes malou předsíňku, která má sotva jeden čtvereční metr. Její součástí je nika, do které bylo možné umístit věšák, skříňku na boty, případně na míru vyrobenou menší skříň. V dámské verzi ji autorky interiéru vybavily jednoduchou policí, věšáky a praktickou lavicí. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Dianiným úkolem bylo splnění představ Annamárie o ideálním bydlení z designové stránky, Patrície se, jak je to v tomto týmu zvykem, postarala o realizaci.

Barvy a materiály mají velký vliv na to, jak prostor působí. I když je zařízení obou bytů typologicky totožné a stejně uspořádané, stačila jiná barevnost, tvarování detailů a styl doplňků a z interiéru máte najednou úplně jiný pocit.

Annamáriino zadání znělo: Vytvořit typicky ženský interiér v neutrálních nebo pastelových barvách. Na oživení si přála detaily a doplňky ve svých oblíbených odstínech — fialové a starorůžové.

Jemná malá bílo smetanová kuchyň

Něžnější verzi kuchyně charakterizuje jemná barevná kombinace bílé a smetanové. Oživuje ji často používané nádobí a další předměty uložené na praktických otevřených policích,
jakož i výrazná rustikální svítidla. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Umístění kuchyně a rozmístění větších kusů nábytku bylo víceméně dáno dispozicí a rozvody, styl a barevnost každého z bytů však určila osobnost majitele a kreativita designérky.

Kuchyň s obývací částí v bílé s přírodními detaily

Obývací část. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Do obou nevelkých obýváků zvolily Diana s Patrícií jednoduché základní zařízení – pohovku, konferenční stolek, křesílko, resp. taburet, vyšší komodu a nižší skříňku pod televizor.

Přečtěte si také:
Velké zázraky na malém prostoru: I v garsonce můžete žít plnohodnotně

Tu Annamáriinu doplňuje ještě zasklená knihovna vedle pohovky. Jelikož knihy jsou její velkou láskou, bylo pro ni místo na ně nezbytností a zároveň splněným přáním.

Pastelová utulná ložnice a studijní koutek

V obou ložnicích udělaly autorky interiéru důležitou změnu oproti návrhu developera – část úložného prostoru ve vestavěné skříni obětovaly a vytvořily zde pracovní koutek. Ten totiž nebylo možné umístit v jiné části bytu. Zdroj: Lívia Vargovčáková

TOP TIP

Potřebujete doma pracovní kout? V půdorysu zabere asi tolik místa jako dvoudveřová skříň, takže může být klidně i součástí té šatní. A to včetně odkládacích prostor.

KDO TU BYDLÍ

Annamárie, studentka Katolické univerzity, ráda čte a věnuje čas přátelům, v budoucnosti se chce věnovat práci s mládeží.

Profil

NEMOVITOST

Dvoupokojový byt s plochou 35 m2 ve zrekonstruovaném internátu v Košicích, Slovensko

ROZPOČET

Přibližně 305 000 Kč

AUTORKY

Návrh obou interiérů je dílem Diany Labošové, o realizaci se postarala Patrície Adamčíková. Více od této tvořivé dvojice najdete na stránce www.lotitihome.sk.

Text: Erika Kuhnová

Foto: Lívia Vargovčáková

Zdroj: Časopis HOME speciál

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty interiérové barvy interiérové doplnky malé byty malé prostory moderni bydleni moderní design pastelové barvy zařízení interiéru
Sdílejte článek

Diskuze

  • Prosím nepište takové hlouposti typu zcela malé bytečky…. Pro jednoho člověka je 35 m plus lodžie velké až dost. malý byteček je garsonka o 20 m čtverečních. Na takovém prostoru ,tedy v bytě ,kam se vejde ložnička a ještě obývák poměrně normální velikosti bydlí často normálně dva lidi a ještě i a dítětem.

    Magdaléna Havelková
  • Jako študák jsem tam bydlel 5 let za 500 měsíčně – jednolužák. Kolilk dnes – pět nebo deset ??? TISÍC ??:? A měl jsem to zařízené útulněji a praktičtěji.

    Honza