Zdroj: Norbert Tukaj

Úplně jiný byt: Dominantní oblouky a luxus i navzdory malé ploše

19. 01. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Byt se nachází ve Vilniusu, v budově z 19. století. V okolí stavby stojí další budovy z 19. až 20. století postavené v eklektickém stylu. Nechybí zajímavé detaily architektury z tohoto období, které prostředí dávají nádech elegance a luxusu.

Cílem architektů při rekonstrukci bytu v historickém domě bylo vnést do interiéru místního ducha a vytvořit místo, kde se pojí moderní životní styl s doteky minulosti.

Oblouky v různých funkcích

Dominantním rysem bytu je hra s oblouky – typickým prvkem architektury tohoto období. Najdeme je na několika místech a v různých funkcích. Slouží jako přechod do jiné místnosti nebo nika, do které jsou vsazeny úložné prostory, či zvýrazněný výklenek mezi denní zónou a ložnicí. Díky velkému výklenku se podařilo vytvořit čistý obývací pokoj – dveře, které by ho jinak rušily, jsou skryté v tomto velkém oblouku.

Obývací pokoj v eklektickém stylu

Podařilo se vytvořit čistý obývací pokoj. Zdroj: Norbert Tukaj

Jídelna a výklenek denní části

Dveře, které by ho jinak rušily, jsou skryté v tomto velkém oblouku. Zdroj: Norbert Tukaj

Kuchyň bez skříněk na stěně

K eleganci obývacího pokoje přispěla i jednoduchá kuchyňská část – lednici a skříňky se podařilo ukrýt do dalšího menšího výklenku. Díky tomu tu nenajdete žádné horní skříňky kuchyňské linky. Celou kuchyň představuje jeden ostrov s pracovní plochou, dřezem i zabudovaným sporákem.

Kuchyň bez skřínek s obrazem

Na místě, kde bychom očekávali zavěšené skříňky, visí barevná abstraktní malba. Zdroj: Norbert Tukaj 

Šedočerná barva ostrůvku kontrastuje s bílou stěnou, kontrast zjemňuje béžová podlaha. Na místě, kde bychom očekávali zavěšené skříňky, visí barevná abstraktní malba. Jednoduché, vzdušné a čisté řešení, ideální pro spojené prostory. Inspirativní tečkou za celkovým designem bytu jsou smaragdově zelené dveře a úložné prostory ve vstupní chodbě.

Přečtěte si také:
Moderní interiér v historickém domě

Vestavěný nábytek v ložnici, světlé barvy, černé doplňky

Za dveřmi ukrytými ve velkém oblouku se skrývá ložnice. Celou jednu stěnu zabírá vestavěný bílý nábytek na míru, v němž je šatník i knihovna. Postel je od nábytku oddělena polstrovaným záhlavím s nočními stolky a osvětlením.

Velká vstavaná skříň a postel

Postel je od nábytku oddělena polstrovaným záhlavím s nočními stolky a osvětlením. Zdroj: Norbert Tukaj

Za dalšími dveřmi ve velkém oblouku se skrývá koupelna. Tato místnost laděná do světlých barev má obloukový strop. Architekti do ní umístili i niku s odkládacím prostorem a obloukem nahoře. Ani zrcadlo nemá pravoúhlé tvary. Celý interiér doplňují minimalistická černá svítidla a další doplňky. Chodbu opticky zvětšuje zrcadlo.

Koupelna s nikou a zrcadlem

Koupelna je laděná do světlých barev má obloukový strop. Zdroj: Norbert Tukaj

Kombinace tvořivosti, porozumění, ale i vědomostí

To, že architekti ze studia HEIMA architects staví na vysokých standardech a kvalitních materiálech, je patrné už na první pohled z fotek. Bez znalostí a tvořivosti by to však nešlo. Čtveřice studovala na různých architektonických školách a v ateliérech ve Švýcarsku, Belgii, Španělsku, Holandsku a Litvě. Mnohé z jejích projektů si vysloužily nejen domácí ocenění.

Přečtěte si také:
Maličký byt s historickým charizmatem. Věřili byste, že je z roku 1902?

Byt ve Vilniusu

architektonický ateliér: HEIMA architects
lokalita: Vilnius, Litva
realizace: 2020

Sabína Zavarská
foto: Norbert Tukaj

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty doplnky historické byty minimalistický styl moderní byty
Sdílejte článek

Diskuze