Moderní interiér v historickém domě

27. 11. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Mezonetový byt v historickém centru města – už to může znít pro mnohé jako sen. Tento byt je navíc důkazem, že více prostoru nemusí hned znamenat touhu zaplnit ho více věcmi. Jednoduchost a elegance jsou často tou nejlepší volbou.

pohledové betonové stropy v obývacím pokoji

Při rekonstrukci narazili architekti na poklad – pohledové betonové stropy, které se rozhodli zachovat. Díky lustru z designového obchodu Monobrand působí i betonový povrch elegantně. FOTO KIVA PHOTOGRAPHY

Monochromatická harmonie

Navrhnout a realizovat rekonstrukci historického bytu může být těžkým úkolem, o to více, když se do něj snažíte vnést moderní interiér. Architekti z ateliéru OOOOX provedli podobnou rekonstrukci v mezonetovém bytě ve starém centru Prahy. Obytný prostor vznikl spojením dvou bytů a vzhledem k tomu, že dům už prošel výraznější rekonstrukcí, na architekty čekalo několik překvapení. Jedním z nich byly původní betonové stropy, které objevili po odkrytí sádrokartonových podhledů. Stropy nakonec architekti zachovali a vytvořili tak kontrast mezi ním a historickými detaily, jako jsou profilace nebo obložení.

schody v mezonetu

V obývacím pokoji je méně kusů nábytku, které však působí dominantně. Větší pohovky jsou doplněny ocelovými knihovnami na protilehlých stranách místnosti. FOTO KIVA PHOTOGRAPHY

Na spodním patře bytu se nachází obývací pokoj spojený s pracovním prostorem, přičemž v obou těchto částech dominují ocelové knihovny. Kromě větší pohovky se majitelé můžou usadit i do prostoru arkýře, do kterého umístili vestavěné sezení. Druhým výrazným prvkem je schodiště vedoucí do kuchyně a jídelny v horním patře. Schodiště je lemováno ocelovou konstrukcí a jeho konec nad spodním patrem působí, jako by se vznášel nad podlahou.

V propojeném kuchyňském a jídelním prostoru se v centru nachází varný ostrůvek, na který navazuje široký jídelní stůl. Nápadným doplňkem je osvětlení, které opticky propojuje právě ostrůvek a stůl. Kromě kuchyně se na druhém poschodí nachází ještě ložnice, která působí elegantně díky použití výrazných černých kusů nábytku a propojení doplňků s akcentem mosaze.

Interiér je celkově laděný do monochromatických barev, díky čemuž byt působí univerzálně a moderně. Jednoduchost barev a čisté linie nábytku a doplňků tak vytváří oku lahodící harmonii v moderním provedení.

kuchyně v mezonetu

Bíla, černá a mramor jsou osvědčenou kombinací, jak i z kuchyně udělat elegantní prostor. FOTO KIVA PHOTOGRAPHY

Žít svůj život v lepší kvalitě znamená nechat odejít zbytečné a vědomě se rozhodnout pro méně, ale lepší. Tato vize se odráží v našem sortimentu, ale i v partnerstvích, která vytváříme.

Katrin Grund, Monobrand

ložnice je zařízena minimalisticky

I hlavní ložnice je zařízena minimalisticky. Důraz na detail je vidět i ve sladění vypínačů v retro stylu od značky Hager, serie berker 1930, které v tomto případě barevně kontrastují, v jiných naopak splývají se zdí. Instalována jsou tu světla Atomium a DOT od kanadského výrobce Lambert et Fils. FOTO KIVA PHOTOGRAPHY

Luciin pohled

Staré známé pravidlo „nesuďte knihu podle obalu“ v jisté formě platí i o tomto mezonetovém bytu v historickém centru Prahy. Při pohledu zvenčí byste spíše očekávali, že na vás uvnitř dýchne duch minulosti – starý nábytek a knihy, drobné připomínky minulosti… Architekti však naopak vytvořili moderní a funkční bydlení, které na první pohled působí jednoduše, avšak po delším zkoumání je vidět, že zřetel byl brán na každý jeden detail, jako třeba při volbě vypínačů. I když preferuji barevnější interiéry, harmonie a elegance, která z bytu vyzařuje, mě dostaly. Velikým plusem je, že místnosti působí prostorně a světle, což pro pražské byty není samozřejmostí.

V koupelně taktéž dominuje kontrast černé a bílé barvy, kterou opticky zjemňuje použití mramoru.

Na každém patře se nachází jedna koupelna, díky čemuž mají soukromí jak majitelé, tak případní hosté. FOTO KIVA PHOTOGRAPHY

mezonetový byt

dispozice 4 + 1

lokalita Praha

TEXT: LUCIA BLAŽIOVÁ
FOTO: KIVA PHOTOGRAPHY
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: betonové stropy mezonety moderni bydleni
Sdílejte článek

Diskuze