Zdroj: Jarolím Žáček

Velké zázraky na malém prostoru: I v garsonce můžete žít plnohodnotně

15. 04. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

I v garsonce o rozloze pouhých 30 m² můžete žít plnohodnotně a bez pocitu, že vám všechno padá na hlavu. Samozřejmě, když si finální dispozici dobře promyslíte. Například takhle.

Bydlení na ploše 30 m² nemusí být nutně stísňující, naopak, může být dokonce zábavné. Tento smart byt je důkazem toho, že metry čtvereční skutečně nejsou tím nejzásadnějším předpokladem kvalitního bydlení.

Jde o praktický a multifunkční prostor, který kombinuje komfort a efektivitu dispozice na práci, život a zábavu. Klíčem k úspěchu tohoto projektu je minimalistický design. Každý kus nábytku je vyrobený na míru. Do vestavěné skříně byla zakomponovaná dokonce i kompletní kuchyň. Zkrátka garsonka, do které se vešlo téměř všechno.

Přečtěte si také:
Ideální řešení do malých bytů? Multifunkční kostka v prostoru

Úkolem architektů z Create Space bylo vytvořit především funkční bydlení a maximálně využít užitkovou plochu 30 m². Museli tedy velmi dobře promyslet dispozici. Byt rozdělili na tři logické funkční zóny: vstupní část (chodbu) se spoustou úložného prostoru a integrovanou pračkou; hygienickou část s koupelnou, kde je sprchový kout a toaleta; a centrální denní část, jejíž součástí je kuchyňská linka, která se dá zavřít. 

Dosáhnout takové čisté dispozice však nebylo úplně jednoduché. Eliminovali plochy chodby, aby zůstalo co nejvíc místa na každodenní život.

Vestavěný nábytek

I malá místnost může působit vzdušně. Existují na to šikovné triky. Zdroj: Jarolím Žáček

Optický klam. Prostor opticky zvětšuje bíla barva, která je doplněná jemnými barevnými kontrasty. Do „vyčištěného“ půdorysu, který sjednocují neutrální bíle stěny, jsou vloženy nábytkové solitéry. Strohou materiálovou a barevnou paletu doplňuje výrazná kuchyňská linka a hravé zařízení bytu.

Zakomponovaná kuchyň

Do vestavěné skříně byla zakomponovaná dokonce i kompletní kuchyň. Zdroj: Jarolím Žáček

Neviditelná kuchyň. Kuchyně, které se dají rychlým a snadným posunem uzavřít, resp. schovat, jsou ideálním řešením do malých multifunkčních prostorů. Z vnějších částí je kuchyňský prostor obestavěný nábytkem na míru, který v každé fázi reaguje na své okolí a doplňuje jeho funkce. 

Přečtěte si také:
Malý byt v přízemí získal výhody rodinného domu
Malý byt prakticky

Byt rozdělili na tři logické funkční zóny. Zdroj: Jarolím Žáček

Množství úložných prostor, které po zavření vytvářejí elegantní a nerušivý celistvý obraz. V takto zařízeném bytě potom mohou pozornost poutat zajímavé solitéry nebo umělecká díla. Zkrátka všechno, co nemusí být na očích, je šikovně schované, díky čemuž prostor nepůsobí přecpaně, ale vzdušně. A to je možná hlavním cílem při zařizování prostorů se skromnější podlahovou plochou. Tady se to povedlo.

Přečtěte si také:
Rychlá a levná proměna garsonky, kde záleželo na každém milimetru

Lokalita Vídeň

Rozloha 30

Spracovala: Katarína Barošová

Foto: Jarolím Žáček

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: garsoniery malé byty moderni bydleni úložní prostory vestavěný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze