Zdroj: Alberto Amores / Amores Pictures

Ideální řešení do malých bytů? Multifunkční kostka v prostoru

22. 02. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Malé byty jsou pro architekty vždycky výzvou. Moderní řešení ukazují, že ani v prostoru menším než padesát metrů čtverečních nemusí nic chybět. Vložením nové hmoty na perfektně zvolené místo vznikne několik funkčních prostorů.

Takto uvažovali i architekti, kteří rekonstruovali maličký byt v madridské čtvrti Arganzuela. Prvořadou výzvou bylo vymyslet, jak přeměnit jeden domácí pokoj bez dělicích příček tak, aby splňoval funkce minibytu.

Přečtěte si také:
Nejhezčí interiér roku 2020: Vyberte vítěze a vyhrajte!

„Hlavním cílem bylo dosáhnout přirozeného a plynulého pohybu kolem dohodnutých nebo spontánních orientačních bodů. Ten vychází spíše ze vztahů mezi tělem a prostorem, než z uložení stěn a dveří,“ vysvětlují tvůrci návrhu.

Koupelna v centrální části bytu

Uvnitř kocky je toaleta, sprcha, zvenčí kuchyňská linka, pračka. Zdroj: Alberto Amores / Amores Pictures

Vodu soustředili do centra bytu

Nejprve bylo nutné vybourat každou příčku, která dělila už tak nevelký prostor na ještě drobnější celky. Dalším úkolem bylo vytvořit funkční zóny bytu. Podařilo se to díky „kostce“, kterou architekt vložil do samotné otevřené dispozice.

V ní jsou soustředěny všechny „vlhké funkce“ – uvnitř je toaleta, sprcha, zvenčí kuchyňská linka, pračka. Speciální prostředí a nová propojení vznikla díky pootočení centrální hmoty o deset stupňů, takže není rovnoběžná s obvodovými stěnami, ani na ně kolmá. Toaleta se nachází v nejintimnější části místnosti, sprcha nepřímo navazuje na dveře ložnice. Ložnice je v nejodlehlejší části bytu.

Sprcha a toaleta

Toaleta se nachází v nejintimnější části místnosti, sprcha nepřímo navazuje na dveře ložnice. Zdroj: Alberto Amores / Amores Pictures

Původní textury a materiály, ale i bílý cement

Zajímavým řešením je také trojúhelníková plošina nad vchodem do bytu, která slouží jako úložný prostor a zároveň zdůrazňuje funkci vstupu. Minulost bytu nezůstala úplně smazána. Architekt ponechal původní materiály a textury. V protikladu s vysoce aktuálními řešeními a prvky odrážejí plynoucí čas.

Přečtěte si také:
Dokonale promyšlený jednopokojový podkrovní byt
Na stěnách a stropě zůstaly všechny původní textury, kromě těch, které byly obloženy sádrokartonovými deskami a izolací.

Na stěnách a stropě zůstaly všechny původní textury, kromě těch, které byly obloženy sádrokartonovými deskami a izolací. Zdroj: Alberto Amores / Amores Pictures

Na stěnách a stropě zůstaly všechny původní textury, kromě těch, které byly obloženy sádrokartonovými deskami a izolací. „Jizvy“ po demolici příček jsou natřeny bílou barvou. Na vnitřním a vnějším povrchu centrální hmoty si všimněte dvou druhů povrchových úprav z bílého cementu, které vytvářejí různé odstíny.

Apartment Palos

architektonický ateliér: fama (sss)

hlavní architekt: Jorge Borondo

lokalita: Madrid, Španělsko

plocha: 47,5 m²

realizace: 2020

rozpočet: 35 000 eur

Sabína Zavarská

Foto: Alberto Amores / Amores Pictures

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty koupelna malé byty malé prostory minibyty moderni bydleni
Sdílejte článek

Diskuze