Rychlá a levná proměna garsonky, kde záleželo na každém milimetru

19. 03. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Mladí lidé si jen málokdy mohou dovolit větší byt, a tak je úplně běžné, že samostatný život začínají v garsonkách. Aby se do nich vešlo všechno potřebné, potřebují šikovná řešení.

Jedním z takových je projekt od minimalic, s. r. o. Jeho autor ukázal, že i v garsonce s rozlohou 22 m2 se dá pohodlně bydlet. Jak toho dosáhl?

Investor si přál rychlou a levnou proměnu garsonky, která byla v původním stavu. Jeho představou bylo praktické, moderní dočasné ubytování pro jednu osobu nebo pár.

rekonstrukce garsonky

Foto minimalic

Autor proměny Viliam Turaz pojal tento nelehký úkol hravě. Výsledkem je minimalistický, čistý, světlý byt o velikosti hotelového pokoje, který řeší akutní problém s bydlením. Mnoho funkcí je na první pohled skrytých. Věřte nebo ne – najdete tu všechno. Kdykoliv, lehkým otevřením či vysunutím části vestavěného nábytku, pokoj proměníte v kuchyň a jídelnu, obývací pokoj či ložnici.

Záleželo na každém milimetru

U těchto komplikovaných zadání není zřídkavé, že příprava a dokumentace trvají déle než samotná realizace. Podobně tomu bylo i v tomto případě.

„Naším cílem bylo co nejvíce věcí schovat, a to na minimální plochu. Pracovali jsme doslova s každým centimetrem. Zabývali jsme se paradoxy jako velikost postele vzhledem k umístění mikrovlnky a podobně. Stavební část rekonstrukce řešila více méně jen podlahy a stropy, plus nové rozvody. Všechny ostatní stěny tvoří nábytek,“ vysvětluje autor projektu.

rekonstrukce garsonky

Foto minimalic

Rozpočet 15 000 €

Když si uvědomíme, že rozpočet na tuto proměnu byl jen 15 000 eur, včetně nábytku a spotřebičů, realizace vyšla na jedničku. Autor projektu použil přirozené až surové materiály s jednoduchou údržbou. Podlahu tvoří nivelační potěr natřený barvou na beton. Stejnou barvu autor použil i na stěnách a stropě, čímž se znásobil minimalistický efekt. Výhodou je omyvatelnost povrchů.

rekonstrukce garsonky

Foto minimalic

Všechno skryto ve skříních, dokonce i toaleta

Skříně v obytné části jsou z dubové dýhy. Stěna, která vypadá jako betonová a skrývá mnoho úložných prostor, je z cemento-dřevotřískových desek Cetris. Celý efekt osvěžuje tyrkysová barva, kterou najdeme v rámci kuchyňské mini linky a po vyklopení jídelního stolku. Skříň za sedačkou skrývá malou pracovnu s PC stolkem a tiskárnou. Dokonce i postel se dá složit do skříně.

V kuchyni nechybí mikrovlnka ani lednice. Jen je není na první pohled vidět. Vstupní dveře zůstaly původní, ale jsou polepeny rezavým plechem. Ten najdeme i v sprchovém koutě. A teď překvapení: do skříně je zakomponována i toaleta a pračka. Samozřejmě v koupelnové části.

rekonstrukce garsonky

Foto minimalic

Garsonka 22M2

autor projektu: minimalic, s. r. o.
lokalita: Trnava
realizace: 2014
užitná plocha: 22 m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: minimalic

Kategorie: Design interiérů
Tagy: garsonky proměna garsonky
Sdílejte článek

Diskuze