Zdroj: Radek Úlehla

Útulného bydlení v garsonce dosáhli multifunkčním vyvýšeným pódiem

15. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Nezvyklá rekonstrukce původního 2 + 1 nechává vyznít otevřený prostor se specialitou, jakou v jiných bytech nevidíte – pódiem, které slouží hned více účelům. Nekompromisní řešení zrušení příček architekti ze studia Neuhäusl Hunal zjemnili použitými barvami a materiály. Ze stísněného bytu v přízemí v pražském Žižkově vzniklo vzdušné a nápadité bydlení pro kamaráda architektů.

Prvořadým cílem rekonstrukce stísněného dvoupokojového bytu bylo zvýšit kvalitu bydlení tak, aby vyhovoval potřebám mladého kreativního muže. Majitelem nově vzniklé garsonky je totiž kamarád architektů a zakladatele studia U/U, které kultivuje veřejný prostor českých měst a obcí „skateparky“. Takže šlo do velké míry i o srdeční záležitost plnou vzájemné důvěry, která se pozitivně odrazila i na realizaci.

Původní stav - Garsonka s pódiem v Praze

Původní stav bytu Zdroj: Neuhäusl Hunal

Světlo ze dvou stran a výhled na zeleň

Hlavní moment rekonstrukce spočíval v odstranění některých příček a ve vytvoření velkorysého obytného prostoru. Ten vznikl na půdorysu původní kuchyně, jídelny a ložnice. Změnou architekti dostali dovnitř přirozené světlo ze dvou směrů a posílili kontakt mezi interiérem a exteriérem. Rekonstrukce zahrnovala i nové řešení koupelny a toalety, které ale zůstaly tam, kde stály původně.

Přečtěte si také:
Garsonka překvapila nečekanými výhodami! Poskytla komfortní a stylové bydlení na pouhých šestadvaceti metrech čtverečních

Růžová kuchyň a zóny, které přicházejí do kontaktu s vodou

V hlavním (a zároveň jediném) pokoji dnes už nezvyklého bytu dominují dva stěžejní prvky. Oba jsou specialitou. Vpravo od vstupu do pokoje se nachází kuchyň, kterou autoři rekonstrukce navrhli v pastelové růžové barvě.

Růžové jsou nejen obkladačky, ale i skříňky a dlažba kolem linky. Stejnou barvu a materiály najdete i v koupelně a na toaletě, kde jsou obkladačky jen na spodní části stěn. Růžovou tedy vidíme v zónách bytu, které přicházejí do kontaktu s vodou, odpočinková část a úložné prostory jsou dřevěné.

Obytný prostor - Garsonka s pódiem v Praze

Vpravo od vstupu do pokoje se nachází kuchyň, kterou autoři rekonstrukce navrhli v pastelové růžové barvě. Zdroj: Radek Úlehla

Pódium z překližky je postel, lavice, šatník i knihovna najednou

Druhým dominantním prvkem interiéru je multifunkční dřevěné pódium – platforma z březové překližky. „Pódium slouží jako postel, úložný prostor, knihovna, šatník i lavice na sezení. Bývalou ložnici jsme plošně de facto transformovali do platformy, a tím si s lehkým zveličením zachovala svou funkci. Orientace postele a její vyvýšená poloha přinášejí příjemný a uklidňující výhled na zeleň. Pódium tvoří kompoziční základ prostoru a jeho kompaktnost podporuje vzdušnost i neformální atmosféru,“ zdůrazňuje architekt David Neuhäusl.

Pódium z překližky - Garsonka s pódiem v Praze

Pódium slouží jako postel, úložný prostor, knihovna, šatník i lavice na sezení. Zdroj: Radek Úlehla

Pohodlí bytu umocňuje množství dekorativních rostlin, hranaté tvary zjemňují kruhová svítidla a zrcadla. Předěl mezi pódiem a dlažbou kuchyně tvoří parkety ukládané do vzoru rybí kosti.

Byt s pódiem

architektonický ateliér: Neuhäusl Hunal
autoři: David Neuhäusl, Matěj Hunal, Pavla Daniels, Alžběta Nováková
lokalita: Praha-Žižkov
realizace: 2022
stavba: Borci
truhlář: Jan Fürst

Text: Sabína Zavarská
Foto: Radek Úlehla

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru garsonky překližka rekonstrukce bytu změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze