změna dispozice

Kuchyň - Proměna přízemí domu v Liptovských Sliačích
Rekonstrukce domu

Jak rekonstruovat dům ze sedmdesátých let, aby vyhovoval dnešním potřebám?

Domy i byty stárnou. Dispozice, které kdysi majitelům plně vyhovovaly, jsou dnes už nepraktické a obvykle i tmavé. Výjimkou není ani dům v Liptovských Sliačích, který potřeboval změnu. Manželský pár, který zde bydlí, cítil, že už nadešel čas – menší tmavé prostory a vyčleněné schodiště nahradila otevřená světlá dispozice. Upravili i přízemí.

Byt s luxferovými stěnami v Praze
Design interiérů

Čeho dosáhli tím, že některé stěny panelákového bytu nahradili tvárnicemi ze sklobetonu?

Mladý pár několik let bydlel v pronajatém bytě na pražském sídlišti Ďáblice. Byt i lokalita se jim tak zalíbily, že si koupili totožný v sousedním paneláku. Avšak před nastěhováním chtěli byt upravit a rekonstruovat, aby plně vyhovoval jejich představám. Po menším výběrovém řízení oslovili architekty ze studia Papundekl.

Řadový dům se zahradou v Belgii
Návštěvy domů

Dispozici řadového domu rozdělili zahradou. Získali tak venkovní pokoje pod pergolou a zahradní pracovnu

Řadový dům ožil díky novým otvorům a propojením se zahradou. Nenápadná stavba se sedlovou střechou se rýsuje za starou vstupní branou, ale když vstoupíte dál, překvapí vás nová dispozice. Je plně přizpůsobena potřebám obyvatelů a táhne se podél celého pozemku.

Denní zóna - Rekonstrukce přízemí domu v Bratislavě
Design interiérů

Dispozice přízemí domu byla nevhodná pro moderní bydlení. Architekti ho proměnili ve stylové a vzdušné bydlení pro mladý pár

Mladý pár, který má v oblibě street style, bývá v řadové zástavbě rodinných domů v Trnávce – někdejší nechvalně známé dělnické části bratislavského Ružinova. Dnes v této lokalitě stojí mnoho novějších či zrekonstruovaných domů a bytů, kde bydlí mladé rodiny. Dispozice přízemí předmětného domu však byla nejen nevhodná pro moderní bydlení, ale také pořádně propletená, tmavá, bez jakékoli logiky. Architekt Eugen Kullman tento prostor proměnil ve stylové vzdušné a záměrně strohé bydlení.

Interiér v naturálních tónech - Loft v Bratislavě
Design interiérů

Intimní loft spojuje v jednom prostoru všechno. Kdykoliv se může přizpůsobit novým požadavkům

Architekti Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč a Bára Antošová z ateliéru Kilo/Honč řešili velmi zajímavý projekt loftu pro jednoho majitele a jeho domácí zvířátko. Pro někoho to může být silná „káva“, avšak prostor je ušitý na míru majitelky a v jednom obdélníku spojuje všechny funkce. Hluboce intimní byt s možností jakýchkoliv změn.

Exteriér z ulice - Třípodlažní dům v Českých Budějovicích
Rekonstrukce domu

Koupili dům, který původní majitel stavěl svépomocí. Měli co dělat, aby upravili komplikovanou dispozici

Některé domy překvapují už na první pohled a překvapí ještě víc, nahlédneme-li dovnitř. Třípodlažní dům na menší parcele v tiché lokalitě Českých Budějovic k takovým rozhodně patří. Jelikož původní dispozice svépomocně vymyšleného i postaveného domu byla komplikovaná a nevyhovující, potřeboval důslednou rekonstrukci.

Denní zóna s kuchyní - Historický byt v Bratislavě
Design interiérů

Zachovalý starý byt se silným charismatem se pyšní zdařilou rekonstrukcí. Uhádnete, kde se ukrývá chladnička?

Starý byt v dobrém stavu, a to navíc v hlavním městě, je dnes hotový zázrak. Jeden z mála takových bytů se nachází v historickém domě od vídeňského architekta Ludwiga Baumanna. Prostorný světlý byt měl další výhodu – kromě krásy dobových prvků, které si zachoval, měl také prakticky řešenou dispozici. Nebyly zapotřebí žádné výraznější změny, pokud nepočítáme přemístění kuchyně. Rekonstrukci realizovali architekti Peter Jurkovič a Martin Želiar.

Jídelní část - Byt s pódiem v Černošicích
Design interiérů

Výrazná dispoziční změna interiéru umocnila výhodu bytu a celý ho prosvětlila

Působivé prostory s pětibokými rizality v posledním patře vily v Černošicích se dočkaly velké proměny. Toto podlaží prvorepublikové vily původně patřilo nevyužívanému letnímu bytu. Už při první návštěvě byl citelný velký potenciál prostor, které po rekonstrukci měly sloužit jako bydlení pro mladou majitelku.

Rekonstrukce - Garsonka s pódiem v Praze
Design interiérů

Útulného bydlení v garsonce dosáhli multifunkčním vyvýšeným pódiem

Nezvyklá rekonstrukce původního 2 + 1 nechává vyznít otevřený prostor se specialitou, jakou v jiných bytech nevidíte – pódiem, které slouží hned více účelům. Nekompromisní řešení zrušení příček architekti ze studia Neuhäusl Hunal zjemnili použitými barvami a materiály. Ze stísněného bytu v přízemí v pražském Žižkově vzniklo vzdušné a nápadité bydlení pro kamaráda architektů.

Denní zóna - Byt s dřevěným jádrem v Praze
Design interiérů

Nečekaná proměna bytu s problematickou sedmdesátiletou komorou. Návod, jak z problému udělat výhodu

Byt v domě z konce čtyřicátých let v klidné části Prahy – v Bubenči – zdědila už třetí generace téže rodiny. K modernímu bydlení pro mladé lidi mu hodně scházelo. Měl málo světla, příliš mnoho dveří a uprostřed starou komoru, se kterou se nedalo hýbat. Na první pohled noční můra při využívání prostoru. Na druhý se ale zjistilo, že se to přece jen dá vyřešit...