Zdroj: Ján Sleziak

Jak rekonstruovat dům ze sedmdesátých let, aby vyhovoval dnešním potřebám?

08. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Domy i byty stárnou. Dispozice, které kdysi majitelům plně vyhovovaly, jsou dnes už nepraktické a obvykle i tmavé. Výjimkou není ani dům v Liptovských Sliačích, který potřeboval změnu. Manželský pár, který zde bydlí, cítil, že už nadešel čas – menší tmavé prostory a vyčleněné schodiště nahradila otevřená světlá dispozice. Upravili i přízemí.

Rodinný dům byl postaven v roce 1971. Jako ve většině takových starých domů i jeho interiér dusila výrazně členitá dispozice, která rozbíjela větší plochy do drobných tmavých míst.

Také prostor kolem schodiště byl uzavřený a tmavý. Samozřejmě v oněch letech to bylo běžné řešení, které reflektovalo někdejší způsob života, pro moderní život je však nepraktické a neefektivní.

Schodiště - Proměna přízemí domu v Liptovských Sliačích

Prostor plynule přechází kolem centrálního schodiště, což vytváří různé průhledy. Zdroj: Ján Sleziak

Žádné změny zvenčí, ale uvnitř k nepoznání!

Proměnu prvního nadzemního podlaží navrhl architekt Lukáš Blana. „Naším cílem bylo vytvořit otevřený prostor s dostatkem světla, který by vyhovoval současným požadavkům investora. Základním předpokladem bylo minimalizovat zásahy do okenních otvorů a celkové fasády domu.“

Finální návrh znamenal zjednodušení celé dispozice, otevření prostoru dnešní spojené kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, plynulý přechod kolem schodiště. A to bez výrazných změn viditelných zvenčí.

Obývák - Proměna přízemí domu v Liptovských Sliačích

Na kuchyň přímo navazuje obývací pokoj s masivní pohodlnou sedací soupravou. Zdroj: Ján Sleziak

Skleněné dveře nedělí, ale spojují

Příjemným designovým prvkem jsou skleněné dveře mezi vstupní chodbou a halou se schodištěm. Prostor plynule přechází kolem centrálního schodiště, což vytváří různé průhledy. Chodba podél schodů je specifická tím, že po ní projdete od vstupu až po zadní dveře, které vedou do zahrady.

Skleněné dveře - Proměna přízemí domu v Liptovských Sliačích

Příjemným designovým prvkem jsou skleněné dveře mezi vstupní chodbou a halou se schodištěm. Zdroj: Ján Sleziak

Hlavní denní zóna spojuje tři funkce

V pravé části dispozice je kuchyň s vestavěnou kuchyňskou linkou, úložným prostorem vyrobeným na míru a kulatým jídelním stolem. Na tento prostor přímo navazuje obývací pokoj s masivní pohodlnou sedací soupravou. Na konci této linie domu se nachází ložnice majitelů, ke které patří samostatná koupelna.

Otevřený prostor - Proměna přízemí domu v Liptovských Sliačích

Cílem bylo vytvořit otevřený prostor s dostatkem světla, který by vyhovoval současným požadavkům investora. Zdroj: Ján Sleziak

Bílé omítky, dub a šedý kámen

Vlevo od chodby protínající celý dům jsou skladové prostory, domácí kancelář a technická místnost. Interiér vyřešil architekt tak, aby ho mohli dotvořit podle svých ambic a preferencí samotní obyvatelé.

Přečtěte si také:
Dispozice přízemí domu byla nevhodná pro moderní bydlení. Architekti ho proměnili ve stylové a vzdušné bydlení pro mladý pár

Základ je jednoduchý a monochromatický: bílé omítky, dubové dřevo a světle šedý kamenný obklad ve vstupní chodbě i v koupelně. Hlavní denní zónu zjemňují záclony a béžové závěsy až po zem.

Dům LS

architekt: Lukáš Blana
lokalita: Liptovské Sliače
realizace: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ján Sleziak

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: minimalistický styl Otevřený prostor prosvětlení interiéru skleněné dveře vestavěný nábytek změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze