Zdroj: Pavel Kudiváni

Dispozice přízemí domu byla nevhodná pro moderní bydlení. Architekti ho proměnili ve stylové a vzdušné bydlení pro mladý pár

11. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Mladý pár, který má v oblibě street style, bývá v řadové zástavbě rodinných domů v Trnávce – někdejší nechvalně známé dělnické části bratislavského Ružinova. Dnes v této lokalitě stojí mnoho novějších či zrekonstruovaných domů a bytů, kde bydlí mladé rodiny. Dispozice přízemí předmětného domu však byla nejen nevhodná pro moderní bydlení, ale také pořádně propletená, tmavá, bez jakékoli logiky. Architekt Eugen Kullman tento prostor proměnil ve stylové vzdušné a záměrně strohé bydlení.

Mnoho interiérů, které využívají kombinaci bílé, šedé a černé působí chladně a příliš technicky. Architekt Eugen Kullman tuto čistou hru obohatil o harmonizující prvky. Jeho cílem bylo vytvořit jednoduchý, strohý interiér, s volným a nezatíženým prostorem. Ten postupně spolu s majiteli dotvořil uměleckými díly a barevnými osobními předměty domácích, které charakterizují jejich aktivní životní styl.

Nábytková stěna - Rekonstrukce přízemí domu v Bratislavě

Denní část je „velkoprostorem“ odděleným od zbytku přízemí nábytkovými segmenty. Zdroj: Pavel Kudiváni

Nepraktické uspořádání a křížení funkcí

„Přízemí domu mělo původně semknutou nepraktickou dispozici s malými funkčními celky zauzlenými přes vstupní prostory. Místnosti denní části předělovalo zádveří, noční část byla se zbytkem domu propojena tmavou chodbou vedoucí přes hygienický uzel, takže se výrazně křížily funkce v původní dispozici,“ popisuje původní stav rekonstruovaného přízemí autor proměny.

Přečtěte si také:
Nevěděli si rady s nefunkčním přízemím domu. Nakonec mu pomohlo až prosvětlení a originální propojení se zahradou

Denní část oddělují nábytkové stěny

Jak z takového prostoru vyčarovat moderní bydlení? Architekt v první řadě očistil interiér od všech zbytečností – „rozmotal“ nepřehlednou dispozici, čímž prostor uvolnil a provzdušnil. Jasně oddělil denní a noční část. Denní část je „velkoprostorem“ odděleným od zbytku přízemí nábytkovými segmenty.

Úložní prostory - Rekonstrukce přízemí domu v Bratislavě

Denní a noční část jasně oddělili. Zdroj: Pavel Kudiváni

Ložnice ožila díky francouzskému oknu

Noční část tvoří světlá bílá ložnice s tmavým šatníkem a pultem bez nohou. Za povšimnutí stojí zajímavé stolečky/židle z galvanizované oceli, které se kromě ložnice nacházejí také v obýváku. Ložnice byla původně jednou z nejtmavších místností dispozice. Architekt ji osvěžil zakomponováním francouzského okna. Takto získala větší propojení s přilehlou terasou.

Ložnice s francouzským oknem - Rekonstrukce přízemí domu v Bratislavě

Architekt osvěžil ložnici zakomponováním francouzského okna, takto získala větší propojení s přilehlou terasou. Zdroj: Pavel Kudiváni

Z koupelny je vidět do zahrady

Zajímavých změn se dočkala koupelna – zvětšila se a získala výhled na terasu a do zahrady, díky čemuž je v ní dostatek přirozeného světla. Specialitou prosklené stěny mezi koupelnou, chodbičkou a oknem na terasu je výplň z tekutých křišťálů. Pomocí dálkového ovládání lze příčku zneprůhlednit a nastavit tak požadovanou míru intimity. Prostory po přeměně architekt sjednotil světlou litou podlahou z polyuretanu.

Koupelna - Rekonstrukce přízemí domu v Bratislavě

Koupelna se zvětšila a získala výhled na terasu a do zahrady, díky čemuž je v ní dostatek přirozeného světla. Zdroj: Pavel Kudiváni

Interiér STJR

architekt: Ing. arch. Eugen Kullman
lokalita: Bratislava
podlahová plocha: 80 m2
projekt: 2021–2021
realizace: 2021–2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Pavel Kudiváni

Kategorie: Design interiérů
Tagy: minimalistický styl moderni bydleni prosklené stěny řadové domy změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze