Zdroj: Miro Pochyba

Centrum bytu co nejvíce otevřeli a dopřáli mu maximum skla a vzdušních prvků

19. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Jak a kde by mohli bydlet ti, kteří si chtějí naplno užívat městský život? Přesně takto a přesně tady. Působivý byt, který jsme navštívili v centru Bratislavy, by však klidně mohl být i součástí kterékoliv světové metropole.

Na začátku byla ideální lokalita, kterou si mladí manželé vyhlídli. „Velmi se nám tu líbí,“ říkají. „Rádi chodíme ‚ven‘, je to pro nás takový relax po práci ,a odtud je to do centra příjemná procházka, kterou si nyní můžeme užívat po celý rok. Přitom to tu není rušné místo, je tu relativní klid. Navíc to máme jen kousek na náměstí se zelení, kde se vyběhá i náš pejsek,“ vyjmenovávají přednosti polohy v širším centru města.

To pravé betonové

I když si na svůj vysněný byt museli počkat déle, nakonec se jim podařilo najít přesně to, co hledali – 110 m2 s působivým městským výhledem. „Koupili jsme zřejmě poslední holobyt v asi deset let staré bytovce,“ pochvaluje si dvojice svorně původní stav, který by zřejmě nenadchl každého. Pro ně to však bylo „to pravé ořechové“. Nebo spíš „to pravé betonové“.

Jídelní stůl s židlemi v prostoru denní zóny - Městský byt v Bratislavě

Centrum bytu prošlo při kompletní rekonstrukci největší změnou. Mohl by tu vzniknout opravdu velký otevřený denní prostor, ale majitelé chtěli zachovat samostatnou pracovnu. Zdroj: Miro Pochyba

Z neurčitého prostoru bydlení podle představ

Když úspěšně zvládli první krok – koupi, čekal čerstvé majitele holobytu druhý, neméně důležitý – vykřesat z neurčitého prostoru bydlení podle jejich představ. Ty měli poměrně jasné, ale v tom, jak je proměnit v realitu, úplně jasno neměli.

Na doporučení kamarádů proto oslovili Martinu a Michala Pulmanovi, manželskou dvojici architektů z ateliéru NOØ architekti. „Byla to výborná investice ve smyslu poměru ceny a odvedené práce,“ pochvalují si majitelé.

Obývák - Městský byt v Bratislavě

„Polštářový“ typ sedačky si manželé vybrali tak, aby ladila s prostorem. Zdroj: Miro Pochyba

„Sami bychom si například neuměli představit takovou dispozici. Vůbec jsme netušili, které příčky se mohou odstranit a co to udělá s prostorem, moc jsme nevěděli ani o technických řešeních, které souvisejí s rozvody,“ vysvětlují. „Sousedé mají stejný byt, ale s dispozicí, jakou původně navrhl developer. Je mnohem tmavší a působí úplně jiným dojmem,“ dodávají.

Dostat světlo do bytu nebylo jednoduché

Nejdůležitější zadání pro architekty znělo: potřebujeme velký kuchyňský ostrov, pocit vzdušnosti a co nejvíce prosvětlený byt. V tomto směru však byl problémem hluboký trakt s okny jen na jedné straně. Dostat denní světlo až doprostřed bytu proto nebyl jednoduchý úkol. Architekti jej splnili změnou dispozice, při které zbavili prostor zbytečných příček a chodeb, centrum bytu co nejvíce otevřeli a dopřáli mu maximum skla a vzdušných prvků.

Kuchyň - Městský byt v Bratislavě

Kuchyně je koncipovaná pro lidi, kteří si rádi užívají vaření i dobré jídlo ve společnosti přátel. Aby digestoř nad ostrovem nenarušila vzdušnost prostoru ani betonový strop, zvolili si typ vestavěný ve varné desce. Zdroj: Miro Pochyba

Interiér v minimalistickém stylu

Majitelé chtěli i čistý minimalistický interiér. A na ten je potřeba dostatek uzavřených odkládacích prostorů. Velká část z nich je začleněná do černého bloku u vstupu do bytu, který kromě kuchyňských skříněk obsahuje i komoru za kuchyní, toaletu pro hosty a skříně u vstupních dveří. Dveře a dvířka bez úchytek přitom vytvářejí plochu, která evokuje stěnu s elegantním obkladem z tmavého dřeva.

Koupelna - Městský byt v Bratislavě

Nejen pěkně, ale i prakticky – tato zásada platí pro celý byt. Namísto vany majitelé nakonec z praktických důvodů upřednostnili velký sprchový kout se dvěma sprchami. Zdroj: Miro Pochyba

Další místo na odkládání vzniklo v šatníku, který vyčlenili z prostorné ložnice. „S Michalem jsme vytvořili perfektní tým,“ pochvalují si majitelé spolupráci s architektem. „Do interiéru zapracoval mnoho našich požadavků a nápadů – například nápojovou ledničku v kuchyňském ostrově, ale i další praktické prvky – tak, aby nám zařízení přesně vyhovovalo. A zároveň nás usměrňoval v tom, co je realizovatelné, a co ne. Ve výsledku je tak všechno perfektně promyšlené, praktické a zároveň pěkné.“

Rekonstrukci stihli za šest měsíců

Na základě promyšleného návrhu se pustili do rekonstrukce, kterou od první obhlídky až po nastěhování do nového stihli za neuvěřitelných šest měsíců. Kromě příček se přitom odstraňovaly i všechny povrchové úpravy až na původní beton, který potom na stěnách opískovali do finální podoby. Samozřejmě, se změnou dispozice souvisely i nové příčky, rozvody a podlahy.

Přečtěte si také:
Panelákový byt v původním stavu stihli majitelé svépomocně zrekonstruovat již za čtyři měsíce

Zařízení na míru a podle vkusu majitelů

Většinu zařízení vyrobila na míru truhlářská firma Mate Wørks podle návrhu architektů, zbytek si majitelé vybírali sami podle vlastního vkusu. Jejich favoritem byla přitom barevná kombinace různých odstínů šedé – od černé až po bílou. Na doporučení architektů však přidali i pár kousků ze světlého dřeva, čímž se působení prostoru trochu zjemnilo.

Ložnice - Městský byt v Bratislavě

Černé lamely jsou dalším velmi efektním prvkem, který se objevuje v celém bytě. Oddělují i šatnu, skrz kterou se vchází do ložnice.  Zdroj: Miro Pochyba

„Michalovi jsme vždy poslali fotku a on se jen smál, že znovu černá nebo šedá. Chtěl do prostoru vnést více barev a živějších nábytkových prvků, ale nám vyhovuje takovýto jednodušší. Na oživení nám stačí doplňky, které se případně dají obměnit. Někdo možná vnímá náš byt jako chladný, ale my se tu cítíme výborně. Je přesně podle našich představ,“ uzavírá domácí pár.

Profil

Nemovitost
Třípokojový byt v širším centru Bratislavy s rozlohou 107 m2 a s lodžií s plochou 3 m2

Kdo tu bydlí
Mladí manželé, kteří mají rádi život ve městě a pracují v oblasti marketingu a evropských projektů. Členem domácnosti je i francouzský buldoček Tyson.

Autoři interiéru
INFLOW a NOØ architekti – Petra Hlavatá, Michal Pulman, Martina Pulmanová

Text: Erika Kuhnová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: betonové stěny černá barva minimalistický styl rekonstrukce bytu zařizování bytu změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze