Zdroj: istock.com

Černú barvu můžete využít ve kterémkoli stylu bydlení i ve kterékoli místnosti. Jak na to?

15. 10. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Elegantní a nadčasová černá barva může v interiéru působit jako dvousečná zbraň. Na jedné straně mu dokáže dodat hlubší rozměr a zajímavou atmosféru, na druhé straně ho však může také úplně „zatemnit“, když to s ní přeženete.

Nejtemnější barvu z barevného spektra můžete využít prakticky ve kterémkoli stylu bydlení i ve kterékoli místnosti a na výběr máte několik možností, jak na to. Buď jako ústřední barvu jedné nebo více stěn, nebo jako kontrastní barvu, když je v páru se světlým odstínem, případně jen jako doplňkovou barvu, která se vyskytne sem tam, ale její efekt bude znatelný.

Rámy na obrazy, polštáře, svícny nebo stolní lampy? Právě na doplňcích černé barvy můžete začít při jejím zavádění do domácnosti. Vyzkoušejte, a kdyby se vám to nepozdávalo, snadno je vyměníte za jiné kousky bez velkých ztrát.

Přečtěte si také:
Jednoduché černé linie daly modernímu bytu jedinečný charakter

Pokud máte na černou více odvahy, sáhněte po větších nábytkových kusech, jako je pohovka, skříň nebo kuchyňská linka. Důležité ale je přiřadit k nim také jednu nebo dvě doplňkové barvy, například bílou, vanilkovou, béžovou nebo teple působící odstín hnědé, okrové či zelené. Jen tak z černé vytěžíte v prostoru maximum, nebude příliš křičet a zjemníte její sílu.

Velmi zajímavě vyznějí světlé interiéry, kde jsou rámy oken nebo výplně dveří natřené černou. Černou ale nepřidávejte do místnosti, kde se již nacházejí minimálně dvě výrazné barvy. Bylo by to kontraproduktivní a vznikl by vizuální chaos.

Black & White

Tato ověřená barevná kombinace působí svým kontrastem velmi dynamicky a poutavě. Osvědčený je šachovnicový vzor, který hezky vynikne na kuchyňské a koupelnové podlaze nebo doplňcích.

Na stěnách vynikne černá nejlépe v prostorných interiérech a natřením jedné ústřední stěny docílíte dynamického efektu. Pokud by jí bylo na stěnách příliš, opticky to místnost zmenší, stlačí. Kdybyste jí natřeli například více stěn v menším bytě, můžete se tam časem cítit stísněně, nebo dokonce až klaustrofobicky.

A zde je ještě několik dobrých tipů, jak na to:

  • zážitek ze sledování filmů umocníte černou barvou za televizorem,
  • pokud potřebujete příliš vysoké místnosti opticky snížit, natřete černou jen strop,
  • spodní kuchyňské skřínky černé, vrchní světlé a i menší kuchyně bude působit vzdušněji,
  • podle feng šuej symbolizuje černá barva kromě jiného také kariéru, proto by neměla chybět v pracovně,
  • černá nechá hezky vyniknout texturu dřeva nebo cihly, klidně jí natřete již existující povrchy.
Přečtěte si také:
Propojením černé a bílé vzniká harmonie, kterou jinou kombinací barev nedosáhnete. Naučte se je používat v interiéru

Koncept přidávání

Zkuste černou dávkovat do interiéru postupně, od nejmenších doplňků po ty větší. Začněte například textilním prostíráním, přidejte kuchyňské nádobí, jídelní židle, svítidlo. Sami přesně uvidíte, kdy bude dost. Pokud zařizujete světlý interiér, buďte připraveni, že černá snese docela dost.

Černé doplňky a nábytek do interiéru kuchyně

Černá snese docela dost. Do světlého interiéru kuchyně můžete přidat tmavé jídelní židle nebo svítidla. Zdroj: Westwing

Kuchyňské variace

Moderní, ale i tradiční kuchyň v černé barvě v lesklém nebo matném provedení je čím dál tím žádanější. Pokud ji dobře zkombinujete s jinými materiály a barvami, může být stejně útulná a nadčasová jako její světlejší konkurentka. A jaké jsou ideální kombinace k černé lince? Cihlové pásy, bílé retro obklady na zástěně, mramor, ale také překližka, keramika a klidně i zlato… Jak je vidět, i v případě černé linky máte spoustu možností, jak ji proměnit v kuchyň vašich snů.

Černá kuchyňská linka

I černá linka může být stejně útulná a nadčasová jako její světlejší konkurentka. Máte tak spoustu možností, jak ji proměnit v kuchyň vašich snů. Zdroj: Möbelix

Prolomit tabu…

… že černá nepatří do dětského pokoje, už bylo načase. Samozřejmě, nenatřeme všechny stěny na černo, rozumně ji zkombinujeme s jinými barvami, nejlépe s bílou. Vznikne tak prostor na doplňkové barvy, které má rádo vaše dítě, a navíc takový pokoj nikdy nebude působit sladkým nebo kýčovým dojmem. Černá v dětském pokoji je mimořádně vděčná i ve formě stěny natřené křídovou tabulovou barvou, na které se mohou děti realizovat po výtvarné nebo písemné stránce.

Dětský pokoj ve skandinávském stylu s kobercem, postýlkou, komodou a teepee stanem

Že černá nepatří do dětského pokoje? Kombinací s bílou vznikne prostor pro oblíbené barvy vašeho dítěte a pokoj nebude působit kýčově. Zdroj: istock.com

Hluboká noc

Kam jinam se černá hodí více než do ložnice, kde stejně trávíme tmavé noci? Pokud chcete dát pokoji nový rozměr a možná i trochu dramatického rázu, černá se o to postará. Na stěně za postelí zvýrazní všechny ostatní světlé prvky v místnosti a zároveň dodá pocit opory a útulnosti od zad, kde ležíte v posteli. Ložnice snese i kombinaci černé a šedé nebo tmavě modré.

Černá moderní ložnice s postelí a nábytkem

Pokud chcete dát pokoji nový rozměr a možná i trochu dramatického rázu, černá se o to postará. Zdroj: istock.com

Do koupelny povinně

Černá barva v podobě doplňků nevynikne nikde jinde tak skvěle jako právě v koupelně. Nebojte se sterilním a navlas stejným šedo-bílým katalogovým koupelnám dodat trochu šťávy v podobě černých armatur, věšáků, rámu zrcadla nebo dokonce spárovací hmoty. Věřte nám, v koupelně vám žádná jiná barva neudělá takovou službu jako právě ona a nikdy vás v ní neomrzí.

Černá koupelnová skříňka s umyvadlem, kulatým zrcadlem a bílými obklady

Nebojte se sterilním katalogovým koupelnám dodat trochu šťávy v podobě černých armatur a doplňků. Zdroj: istock.com

Text: Katarína Barošová
Foto: Westwing, Möbelix, iStock
Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Trendy
Tagy: barvy v interiéru bílo-černé kombinace černá barva černá kuchyně interiérové doplnky
Sdílejte článek

Diskuze