Zdroj: Vladimír Horych

Původní neduhy panelového bytu z šedesátých let využili při rekonstrukci ve svůj prospěch

07. 08. 2022
Diskuze (5)
Sdílet

Na začátku byl jeden z mnoha panelových bytů postavených v Brně na konci šedesátých let, podobný, jako jsou snad v každém městě v celé zemi. Právě byty z padesátých až sedmdesátých let jsou dnes nejčastěji rekonstruovány, protože pohled na architekturu a životní potřeby obyvatelů se od té doby diametrálně změnily.

Také byt v Brně měl prohýbané stropy, viditelné spáry mezi panely, malé místnosti, mnoho dveří, nedostatek úložných prostorů a hygienický standard z poloviny dvacátého století. Nic pro současné majitele. Dobrou zprávou je, že i z tohoto základu je možné vytvořit vzdušný světlý, a navíc jedinečný prostor. Rekonstrukce panelového bytu v Brně vznikla v ateliéru architektky Kateřiny Horych. Jak se jí podařilo vykouzlit z domácnosti s množstvím neduhů příjemný prostor, který splňuje všechny atributy moderního bydlení?

Moderní rekonstrukce panelového bytu s hořčičnými doplnkami

Ačkoliv byt obsahuje industriální prvky, k typickému průmyslovému designu má daleko. Zdroj: Vladimír Horych

Z 3+1 pohodlný 2+kk

Negativa typická pro staré panelové byty nebyla jediným problémem,
které musela autorka proměny řešit. Přidalo se mnoho limitů, včetně omezení zásahů do nosných konstrukcí. Navzdory tomu bylo cílem architektky proměnit nedostatky bytu v jeho výhody.

Přečtěte si také:
Harmonický interiér rodinného domu je nadčasový, pohodlný a nenáročný na úklid

Chtělo to změnu perspektivy – nový pohled na celkové řešení bytu. Základem byla proměna dispozice, díky níž se byt nadechl a prosvětlil.
Z původní dispozice 3+1 je dnes plně funkční a komfortní byt 2+kk
s otevřeným prostorem.

Moderní rekonstrukce panelového bytu s hořčičnými doplnkami

Kuchyň. Zdroj: Vladimír Horych

Očista bytu: odkrývali zakryté

Běžné rekonstrukce by se snažily zakrýt nedostatky například tím, že by křivé stropy ukryly instalováním podhledů. Nerovnosti a průhyby panelů byly tak velké, že je nebylo možné opravit ani v rámci nové omítky. Architektka Kateřina Horych a její spolupracovníci se proto rozhodli odkrýt původní stropní konstrukce a očistit je.

Přečtěte si také:
V tmavém třípokojovém bytě nezůstal kámen na kameni. Po rekonstrukci byt krásně prosvětlili

Zvětšení otvorů mezi místnostmi propojilo celý byt a jako vizuální pojivo působí i upravený výrazně šedý strop s přiznanou elektroinstalací, která uspořádáním nabyla přímo dekorativní formy. K industriálním principům řešení stropu a kabeláže autorka proměny doplnila minimalistické osvětlení, kombinující centrální LED panely s menšími ambientními bodovými světly.

Moderní rekonstrukce panelového bytu s hořčičnými doplnkami

Vedle sebe najdete retro nábytek i super moderní prvky – a vůbec se nebijí. Zdroj: Vladimír Horych

Větší koupelna, podstropní světlík

„Odstranili jsme původní umakartové jádro, koupelnu jsme zvětšili na úkor původní chodbičky. Díky tomu se do koupelny vešla nejen vana, ale i sprchový kout. Koupelnu po celé délce prosvětluje podstropní světlík s posuvnými skly, který umožňuje provětrání a odvod vlhkosti. Odstranili jsme nenosnou příčku mezi menšími pokoji, a tak vznikl velký otevřený obytný prostor s kuchyňskou nikou v nově vytvořeném otvoru v panelu. Naopak ložnice je od zbytku společenské zóny oddělena a je neprůchozí z opačné strany dispozice,“ popisuje proměny architektka Kateřina Horych.

Přečtěte si také:
Ideální bydlení pro mladé aktivní lidi

Cementová stěrka, renovované parkety a retro nábytek

Nové povrchy jsou zvýrazněny bezespárovou cementovou stěrkou v tomtéž odstínu, jaký mají stropní panely. Stěrku najdete i v koupelně. Obytné prostory harmonizují parketové podlahy, které byly renovovány a doplněny. Interiér bytu po rekonstrukci je jedinečný i díky speciálnímu přání investora. Ačkoliv obsahuje industriální prvky, k typickému průmyslovému designu má daleko. Investor si totiž přál zachovat a zrenovovat některé kusy původního mobiliáře a doplnit je vestavěním kuchyně a úložných prostorů. Takže vedle sebe najdete retro nábytek i super moderní prvky – a vůbec se nebijí.

Moderní rekonstrukce panelového bytu s hořčičnými doplnkami

V šatně bez oken umožní perforace dvířek přirozené provětrání oblečení. Zdroj: Vladimír Horych

Děrovaný akulit v nových funkcích

„Zvolili jsme neutrální bílý základ, který neubírá na světlosti interiéru. Zároveň je ideálním podkladem, který zvýrazňuje veselou barevnou kombinaci ikonických kousků retro nábytku. Na nové prvky vestavby jsme se rozhodli lokálně využít původní dobový materiál akulit a transformovat ho do nového kontextu. Děrované panely, kdysi sloužící spíše jako větrací čela prádelníků, jsme použili hned několika způsoby.

Moderní rekonstrukce panelového bytu s hořčičnými doplnkami

Nika v kuchyni. Zdroj: Vladimír Horych

Nika v kuchyni je využívá jako variabilní stojan polic do libovolné výšky, v šatně bez oken umožní perforace dvířek přirozené provětrání oblečení. Na toaletě je místo klasické ventilační mřížky za panelem z akulitu skryté odvětrání. Zároveň je tento materiál hravým minimalistickým dekorem,“ upozorňuje na kreativní využití materiálu známého z šedesátých let autorka proměny.

Panelový byt v Brně

autorka: Ing. arch. Kateřina Horych

spolupráce: Ing. Akad. arch. Jan Velek, Ing. Petr Ducháč

lokalita: Brno, ČR

plocha: 76 m2 (včetně lodžií)

projekt: 2018 – 2019

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Vladimír Horych

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byty v Brně industriální styl moderní byty oranžová panelákové byty retro styl
Sdílejte článek

Diskuze

 • Sterilní nudnej studenej špitál. Navíc naprosto nevhodná teplota osvětlení. To není k žití, to je k zešílení.

  Lea
 • Přesně tak. Tam bych umřela.

  Anonym
 • Souhlasím s názorem. Nepříjemný nemocniční proster k nežiti. Ani náhodou bych tak nechtěla bydlet.

  Anonym
 • Nevkusné, studené, nepříjemné.

  Irena Mrázová
 • Jasně, stropní panely jsou prohnuté, protože jsou staré, přetížené a málo podepřené, tak odstraníme to jediné co je aspoň trochu podpírá, tedy železobenovou zeď mezi pokoji (a nazveme to nenosná příčka, aby lidi nepanikařili). Jenom čekám, kdy se ty paneláky rozvrtané podobnými génii začnou sunout k zemi.

  Petra