Zdroj: Ľuboš Polčík, Blackboat.eu

Ideální bydlení pro mladé aktivní lidi

22. 02. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Do bytů, které si sami pro sebe zařídili architekti, jsme vás už pozvali vícekrát, a každý z nich byl plný kreativních řešení. Tentokrát jsme se podívali na rekonstrukci typu „sám sobě klientem“ v podání stavebního inženýra. Jeho priority byly, přirozeně, trochu odlišné, ale výsledek je stejně zajímavý a přístup opravdu inspirativní.

Před čtyřmi lety koupila Klaudia dvoupokojový byt ve staré cihlové bytovce. Byl v původním stavu, ale zajímavý, a hlavně stál v širším centru města a přímo v centru městského dění. Jednoduše, ideální bydlení pro mladé aktivní lidi. Už tehdy měla jistou představu o jeho rekonstrukci, ale tou správnou motivací konečně se pustit do přestavby byl až malý Axel.

Přečtěte si také:
Prosvětlený byt s krásnými výhledy

Pokud by totiž byt nepředělali ještě před jeho narozením, vše by bylo o mnoho komplikovanější. Naštěstí má Klaudia snoubence Patrika. Protože Patrik je stavební inženýr se zkušenostmi z praxe, celou organizaci přestavby si vzal pod palec.

Původní stav cihlového bytu s parketama

Původní stav. Zdroj: Ľuboš Polčík, Blackboat.eu

Právě díky němu šlo vše hladce, bez zadrhnutí a dělání chyb. Jednoduše, na první dobrou. Nepřekročili rozpočet a kompletní rekonstrukci zvládli v časovém limitu. Jen pár drobností dokončili už ve třech. Jak tedy rekonstruuje profík – stavebný inženýr? Protože prvořadý byl plán zabezpečit, aby byt fungoval jako celek, v prvním kroku oslovili architekta.Vybrali si Patrikova kamaráda Marka Winklera a připravili pro něj takzvané zadání.

Rekonstruovaný cihlový byt s retro nábytkem

Denní zóně prospělo odstranění dveří a vybourání otvorů na rozhraní obýváku, kuchyně a chodby. Protože otvory jsou podstatně vyšší i širší než původní dveře, celý prostor získal více světla i vzdušnosti a intenzivnější propojení. Zdroj: Ľuboš Polčík, Blackboat.eu

„Sepsali jsme asi šest stran našich požadavků,“ vzpomíná Klaudia. „Na základě toho, co jsme chtěli, udělal Marek první návrh a musím říct, že perfektně vyřešil vše, co jsme potřebovali. Nábytek bychom si možná uměli vybrat i sami, víme, co se nám líbí, ale je něco jiného koupit si sedačku a něco jiného zamyslet se nad bytem jako celkem,“ vysvětluje majitelka.

Přečtěte si také:
PŘED a PO: Jak dopadla proměna bytu v katastrofálním stavu?

„Architekt má globální pohled a estetické cítění. Já jsem konstruktér, mám zkušenosti ze staveb, ale architekt musí dát bytu logiku a celkovou ideu,“ doplňuje Patrik, který následně promyslel technické detaily. „Ideální je, pokud na návrhu spolupracuje interiérový architekt nebo designér se stavebním inženýrem, který doladí technickou stránku.Takto se dá dosáhnout optimální ceny přestavby a času realizace. Protože když je třeba cokoliv vymýšlet až na stavbě, vždy se tím natáhne čas a zvýší cena,“ upozorňuje Patrik.

U kvalitního základu se dá celkový efekt pěkně dotvořit i doplňky, které nejsou přehnaně drahé. Pokud bychom však šetřili například na podlaze, už to doplňky nezachráníme.

majitelka Klaudia

Rekonstrukci pojali Klaudia s Patrikem opravdu „z gruntu“ – nově se dělaly všechny rozvody, omítky i podlahy. Úpravou dispozice získali jednu místnost navíc a k tomu množství odkládacích prostor – zbourali totiž dvě nenosné příčky a nahradili je skříněmi.

Rekonstruovaný cihlový byt s retro nábytkem

Přiznali i původní betonové překlady nad otvory. „Je to takové retro, jaké se dnes už na stavbách nevidí,“ upozorňuje Patrik. „Podle mne si zasloužily zviditelnit stejně jako cihlové zdivo. Jen jsme je vyčistili ocelovým kartáčem a natřeli lakem na beton, aby se z nich neprášilo.“ Zdroj: Ľuboš Polčík, Blackboat.eu

Toaletu spojili s koupelnou a v chodbě, která předtím vedla jen ke dveřím do koupelny a WC, je dnes malá pracovna. „Velkým benefitem přestavby byla podle mne právě změna v této části bytu, díky které máme větší, krásnější a funkčnější koupelnu a o jeden pokoj, i když malý, víc,“ konstatuje Klaudia. Zbytek dispozice nijak zásadně neměnili, upravili však detaily, kterými se podstatně změnil dojem z bytu a možnosti jeho využití.

Policová skříňka v obýváku s osbními věcmi

Skříňka s kovovou podnoží pod televizorem i kovové police v kuchyni jsou vyrobené na míru, policovou skříňku v obýváku koupili hotovou. „Bylo to cenově o mnoho výhodnější než výroba na míru a dala se koupit pěkná, co ladila se zbytkem interiéru.“ Zdroj: Ľuboš Polčík, Blackboat.eu

„Velmi pomohlo vybourání otvorů a odstranění dveří na rozhraní kuchyně, chodby a obýváku. Otvory jsou širší i vyšší než původní dveře, takže se celý denní prostor propojil a získal více světla i vzdušnosti. Nyní je z něho úplně jiný pocit,“ vysvětluje Patrik. U někdejších dveří do chodby navíc vzniklo ideální místo pro jídelní stůl, čímž se zároveň uvolnil prostor pro větší pracovní plochu i více skříněk v úzké kuchyni. Jak říká Klaudia, i toto byla změna win-win.

Protože jsme měli všechno dopředu do detailu promyšlené, rekonstrukce šla hladce, nebyl tu žádný zásadní přešlap. V celém bytě není nic, co bychom museli předělávat.

majitelka Klaudia

Byt nepředělávali sami. Nemohli si to dovolit, protože je tlačil čas. Protože oba chodili do práce, rekonstrukce svépomocí by jim trvala příliš dlouho. Sami si upravili jen cihlovou stěnu, kterou vyspárovali a namalovali. Nezvolili však ani nejrychlejší možnost – realizaci na klíč, která je zároveň i nejdražší. Vybrali si zlatou střední cestu – jednotlivé práce svěřili do rukou řemeslníkům, které Patrik koordinoval a kontroloval. Protože je od fochu, uměl si vše zorganizovat i pohlídat.

Věšák na květiny

I když je vše stylově sladěné, věci mají různý původ – tak, aby dvojice dosáhla rozumného poměru ceny a výsledku. Věšák na květiny vyrobili sami – tyč koupili v OBI, barevné kovové květináče natřeli na černo. Zdroj: Ľuboš Polčík, Blackboat.eu

Tímto způsobem se jim podařilo kompletně zrekonstruovat byt opravdu rychle: „Od momentu, kdy se začala bourat první příčka, až po nastehování uběhly jen tři měsíce,“ upřesňuje Patrik. „Dva měsíce trvaly stavební práce, asi měsíc se potom montovaly truhlářské prvky – skříně a kuchyně. ‚Truhlařiny‘ tu máme totiž hodně. Přesně pět plných dodávek materiálu, který se musel smontovat,“ nezapře se technik.

Zelená sedačka v bílém cihlovém obýváku

Majitelé chtěli měkkou sedačku. To byl jediný, ale téměř nesplnitelný požadavek domácí dvojice. „U nás takové vlastně neexistují, prodávají se tu jen tvrdé sedačky,“ konstatuje Klaudia. „Firma Luna sedačky byla v širokém okolí jediná, která uměla dodat sedačku podle našich představ a za rozumnou cenu.“ Zdroj: Ľuboš Polčík, Blackboat.eu

A jak se jim podařilo uhlídat čas i rozpočet? „V první řadě tím, že jsme investovali do návrhu a věnovali dostatek času tomu, aby bylo vše dopředu do detailu promyšlené a naplánované. Díky tomu jsme nemuseli nic řešit za pochodu ani předělávat.Vlastně všechno jsme tu udělali na první dobrou,“ shodují se Klaudia a Patrik.

Přečtěte si také:
Úpravu třípokojového bytu charakterizuje unikátní černý portál

Staré cihlové zdivo je odhalené v obýváku i v chodbě. Stěny v dome však nebyly zděné jako pohledové. „Na červené nebyly nedokonalosti tak vidět, ale když jsme všechno natřeli na bílo, vypadalo to strašně. Jako děravé zuby,“ vzpomíná Klaudia. „Protože už byly dohodnuté termíny s projektanty, které jsme nechtěli rušit, sami jsme vše nově vyspárovali. Dělali jsme dlouho do noci a trvalo nám asi 4 dny, než jsme vyplnili všechny díry. Nakonec jsme stěny znova natřeli na bílo a až potom vypadaly tak, jak mají,“ dodává Patrik.

Chodba s dřevěnou vestavěnou skříní a bílou cihlovou stěnou

I odstranění dveří z chodby do kuchyně přispělo k pocitu vzdušnosti a zjednodušení provozu v bytě. A jak v cihlové stěně zamaskovat množství kabelů, které vedou z rozvodní skříně do celého bytu? U Klaudie a Patrika je elektrikář vedl tak, aby se daly zakrýt pásky nařezanými z cihel, které si dvojice odložila z vybouraných stěn. Zdroj: Ľuboš Polčík, Blackboat.eu

Při plánovaní rozpočtu byly pro Klaudiu a Patrika důležité priority: „Nejvíc peněz jsme investovali do toho, co by se komplikovaně měnilo – do podlahy a skříňových příček,“ upřesňují. „Nábytek nám architekt v návrhu přesně vybral, ale byly to drahé designové kusy, takže jsem hledala něco velmi podobného za rozumnou cenu. Za věci, které můžeme obměňovat i podle sezóny, pro nás nemělo význam zaplatit příliš mnoho, navíc když se dají najít velmi pěkné a dostupné,“ vysvětluje Klaudia.

Zeleno hnědo béžová postel typu boxspring

Postel typu boxspring byla pro Klaudiu snem, pro Patrika málo využitým velkým kusem nábytku. Klasické boxspringové postele však byly příliš drahé, a tak nakonec našli kompromis, se kterým jsou spokojení oba – vysokou postel s odkládacím prostorem uvnitř. Zdroj: Ľuboš Polčík, Blackboat.eu

Profil

KDO TU BYDLÍ

Klaudia Malenovská, někdejší profesionální tenistka, později se specializovala na marketing a dnes je mámou malého Axela.
Klaudiin snoubenec Patrik je stavební inženýr. Po zkušenostech ze stavební praxe založil vlastní firmu Rusnak Projects (www.instagram.com/rusnakprojects), která se věnuje realizacím rekonstrukcí a menších staveb. Jejich syn Axel se narodil asi dva týdny před úplným dokončením bytu.

NEMOVITOST

Byt s plochou 62 m2 v cihlové bytovce ze 70. let minulého století v širším centru Bratislavy

Text: Erika Kuhnová

Foto: Ľuboš Polčík, Blackboat.eu

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru cihlové byty interiérové řešení rekonstrukce bydlení trendy v bydlení úložní prostory vestavěné skříne změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze