Zdroj: Julia Černova

Jak udělat z dvoupokojového panelákového bytu stylové bydlení se třemi ložnicemi

06. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Designérka vytvořila z dvoupokojového bytu v paneláku velmi zajímavé bydlení se třemi ložnicemi. Byt po rekonstrukci vyzařuje harmonickou atmosféru, útulně působí nejen díky použitým kombinacím a vzorům, ale i kvůli zvolené barevnosti. Tmavá zelená a modrá v kombinaci s béžovou a šedou vytvářejí klidný interiér s neobvyklou hloubkou.

Celé se to událo kvůli přijetí vnučky/dcery na univerzitu. Tři ženy – babička, matka a mladá studentka žily původně v jiném městě, ale po přijetí děvčete na univerzitu se rozhodly přestěhovat. Matka se věnuje obchodním aktivitám, s tím jsou spojeny její časté výlety a služební cesty, neplánuje trávit mnoho času doma. Studentka má ráda umění a potřebuje prostor na učení. Babička se stará o chod domácnosti.

Přečtěte si také:
Přesto, že byt ještě voní novotou, o hřejivý domácký vzhled se postaraly správně vybrané dřevěné prvky

Tyto tři ženy si přály módní stylový interiér a navzdory malé ploše bytu i dostatek pohodlí. Bohužel se jim nepodařilo koupit dostatečně velký byt, který by každému členu rodiny poskytl samostatný pokoj.

Jak vyřešit rébus s nedostatkem prostoru?

Předem bylo jasné, že v bytě musejí být tři lůžka – žádné neměl nahrazovat gauč v obývacím pokoji. Matka a babička daly přednost tradičním postelím, mladé děvče bylo připraveno na odvážnější možnost – matraci v prostoru na spaní. Řešení vzniklo rozdělením původní ložnice na dvě části.

Krásné dizajnové spací místo za příčkou v malém bytě

Spací místa jsou oddělena příčkami, které zabírají málo místa a horními světlíky propouštějí světlo. Zdroj: Julia Černova

Tady je spaní pro matku a babičku. Dceřin spací kout našel prostor vedle obývacího pokoje, kde je též místo pro studium a práci matky. Spací místa jsou oddělena příčkami, které zabírají málo místa a horními světlíky propouštějí světlo. V případě potřeby se dají snadno demontovat.

Krásné dizajnové spací místo za příčkou v malém bytě

Ložnici pro matku a babičku harmonizují opět tapety – v ložnici pro matku dominují černo-béžové tropické palmy. Zdroj: Julia Černova

Azbest v koupelně nepotěšil, už je pryč

S každým starým bytem se pojí problémy a ani v tomto jich nebylo málo. Příčky v koupelnách byly vyrobeny podle zastaralé technologie z nebezpečného materiálu – takzvané ploché břidlice, ve skutečnosti to byl azbest. Kromě toho chtěli mít samostatné WC a koupelny spojit do jedné prostornější.

Přečtěte si také:
Romanticky laděný byt v pražských Nuslích s rustikálními prvky

A tak bylo rozhodnuto kompletně rozebrat sanitární kabinu (příčky a betonovou paletu) a přestavět ji s moderními materiály. Existující okna a balkónové dveře dostaly novou podobu díky zarámování dýhovými panely z přírodního dřeva. Původně tu byl levný a nepěkný plast. Kuchyň zůstala tam, kde byla. Dnes v ní všechno funguje na elektřinu, plyn je odstaven. Pod okno se designérce podařilo vsadit měkkou lavičku a kolem vytvořit prostor ke stolování – jídelní stolek s posezením.

Chodba do kuchyně

Chodba. Zdroj: Julia Černova

Vzory, textury, tapety i freska

Mimořádně důležitou roli v designu bytu sehrávají vzory a textury. Přední stěna v předsíni a stěny za nábytkem v šatně jsou potaženy světlemodrou tapetou s nenápadným vzorem. V obývacím pokoji, na stěně za pohovkou, najdete fresku se stříbrným vzorem. Ložnici pro matku a babičku harmonizují opět tapety – v babiččině je tapeta s květinovým vzorem v modrých tónech, v ložnici pro matku dominují černo-béžové tropické palmy. Slečna má stěny a pódium výklenku na spaní změkčené přírodním korkem. Podlahy v ložnici a v obývacím pokoji jsou z masivního dřeva se vzorem francouzské rybí kosti. Do předsíně a kuchyně designérka vybrala porcelánovou kameninu s geometrickými vzory. Jako zástěna fungují glazované malachitové dlaždice s názvem Moss Green.

Vzorovaná komoda v ložnici

Tmavá zelená a modrá v kombinaci s béžovou a šedou vytvářejí klidný interiér s neobvyklou hloubkou. Zdroj: Julia Černova

Proč syté barevné akcenty?

„Navzdory tomu, že většina stěn je světlých, použili jsme i úplně syté barevné akcenty. Nedá se však říci, že by některý z nich převládal. Všeobecně se ukázalo, že kombinace světla a klidu, jakož i jasných akcentů, je velmi harmonická. Výslednou barevnou paletu bytu klienti plně podpořili. Pro každého z nich jsme zvolili vlastní barevné schéma na základě jeho osobních preferencí,“ vysvětluje Julia Černova.

Přečtěte si také:
Byt na Žižkově překvapuje poetikou: architektka spojila pražskou historii se styly etno a boho

Rekonstrukce panelákového bytu v Moskvě

designové studio: 3D Group

autoři: Julia Černova

lokalita: Moskva, Rusko

podlahová plocha: 52 m2

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Zdroj: Julia Černova

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru interiérové řešení květinové tapety květinové vzory malá kuchyně malé byty rekonstrukce bydlení úložní prostory
Sdílejte článek

Diskuze