Zdroj: BoysPlayNice

Byt na Žižkově překvapuje poetikou: architektka spojila pražskou historii se styly etno a boho

25. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

V současnosti jsme v architektuře svědky spojování různých stylů. Od kombinace historických prvků s minimalismem, přes prvky japonské architektury, severského designu včleněné do našich archetypů, až po styl boho a těžký eklekticismus, který míchá všechno možné. Navzdory tomu kombinace, kterou zvolila architektka Iva Hájková, je rozhodně jedinečná. Spojila pražskou historii se styly etno a boho.

Bytová designérka Iva Hájková je autorkou několika zajímavých interiérů. Rekonstrukce „od podlahy“ nejsou výjimkou. Návrh rekonstrukce typického prvorepublikového bytu se odvíjel pružně díky důvěře mezi majitelkou bytu a designérkou. Výsledkem jejich spolupráce jsou často prvky, které působí na první pohled bláznivě. Atmosféra prvorepublikového bytu s typickou českou elegancí začátku devatenáctého století se míchá s drobnými prvky, které odkazují daleko na východ – mnohých si na první pohled vůbec nevšimnete.

Přečtěte si také:
Co víc si přát? Útulný a milý půdní byt v jedné z nejkrásnějších částí Prahy

Pastelové tóny, luxusní materiály, originální detaily

Úkol vytvořit v prvorepublikovém bytě exotický interiér by potrápil každého designéra, Iva Hájková si se zadáním poradila hravě a vytvořila atmosféru, kterou si majitelka okamžitě zamilovala. Nadčasový, a přece luxusní byt spojuje zdánlivě neslučitelné a velmi vzdálené hodnoty. Je propracovaný do posledního detailu.

Jídelna s oválným stolem a ratanovými židlemi

Stůl je vyřezán do organického tvaru a je vyroben z několika vrstev překližky, která má na sobě drobné vlnky evokující vodu na jezeře. Zdroj: BoysPlayNice

Všimněte si unikátního stolu, který představuje vodní hladinu. „Stačí si představit, že večeříte u oblíbeného jezera, za zády vám šumí tráva a nad hlavou zapadá slunce. Stůl je vyřezán do organického tvaru a je vyroben z několika vrstev překližky, která má na sobě drobné vlnky evokující vodu na jezeře. Díky skleněným nohám působí, jako by levitoval nad zemí,“ vysvětluje symboliku jednoho ze zajímavých detailů interiéru jeho autorka.

Kuchyň s mosadznými detaily

Mosaz je materiál, který působí moderním dojmem, a přitom materiálově odkazuje na doby dávno minulé. Zdroj: BoysPlayNice

Lýko, mramor, mosaz, sklo a symbolika

Stůl plný symbolismu Iva Hájková kombinovala s židlemi z přírodního lýka. Odkazují na rákosí u jezera. Mramorovaný kámen Statuarieto na stěně vnáší do interiéru luxus a představuje skálu u jezera. Nad stolem svítí prvorepublikový mosazný lustr – evokuje slunce. Místo obvyklého křišťálu na něm visí miniaturní skleněné korálky, které symbolizují zapadající slunce nad obzorem. Právě tato kompozice je klíčovou myšlenkou celého bytu.

Přečtěte si také:
Dominující barvy v kompletně zrekonstruovaném bytě navazují na dobovou estetiku

Na míru jsou i ty nejmenší detaily

Neodmyslitelnou součástí bytu je nábytek na míru a vestavby, které působí nenápadně a maximalizují prostor. Podobně jsou vyrobeny i nejmenší detaily – úchytky, nožky, kování, kuchyňská skříňka na digestoř, nika skrytá za mramorovým obkladem stěny či závěsy. Toto všechno bylo vyrobeno z broušené mosazi. Proč právě mosaz? Mosaz je materiál, který působí moderním dojmem, a přitom materiálově odkazuje na doby dávno minulé.

Zatahovací paravan

Neodmyslitelnou součástí bytu je nábytek na míru a vestavby, které působí nenápadně a maximalizují prostor. Zdroj: BoysPlayNice

Podlaha z terazza jako perla interiéru

Bez zajímavé podlahy by to nebylo ono. Terazzová dlažba s tloušťkou tři centimetry byla dovezena přímo z Itálie. Barvy kamínků v podlaze se opakují v celém interiéru. Protože jde o skutečné terazzo, ne o jeho moderní napodobeniny, dá se po letech oživit jednoduchým přebroušením.

Přečtěte si také:
Moderní interiér v historickém domě

Terazzo najdete i místo parapetů. Součástí bytu po rekonstrukci je také reproduktorová soustava českého výrobce, která dotváří nejen zvukovou složku, ale i materiálové a barevné řešení bytu.

Interiér bytu zvítězil v kategorii Cena novinářů v soutěži Interiér roku.

Byt na Žižkově

architektonický ateliér: Iva Hájková Studio

autorka: Iva Hájková

lokalita: Praha-Žižkov

plocha: 68 m2

realizace: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Boysplaynice

Kategorie: Design interiérů
Tagy: boho styl byty byty v Praze designový nábytek etno styl historické byty nábytek na míru pastelové barvy
Sdílejte článek

Diskuze