Dominující barvy v kompletně zrekonstruovaném bytě navazují na dobovou estetiku

Byty v pražských Vinohradech pamatují mnohé. Byly postaveny jako velkorysé prostory, často pro lukrativnější obyvatele. Desetiletí však v nich zanechala nánosy, které do velké míry potlačily původní vzhled a pozitiva.
Reklama

Architekti Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková a Barbora Jelínek jeden z nich nedávno rekonstruovali. A dost radikálně.

Dům, ve kterém se nachází, je součástí výjimečné uličky s velkorysými předzahrádkami. Fasády domů jsou bohatě zdobené, na balkóny svítí slunce, z bytů jsou krásné výhledy. Komorní náladu ulice podporuje odrostlé stromořadí.

Byt prošel kompletní změnou dispozice – téměř nic nezůstalo na původním místě. V rámci rekonstrukce se měnily všechny rozvody a podlahy. V historizujícím duchu se nesou nové radiátory, vypínače i zásuvky. FOTO TOMÁŠ MALÝ
Přečtěte si také:

Citlivá rekonstrukce bytu v historickém centru Prahy propojila prvky minulosti s moderním minimalismem

Byt už nebyl v dobrém stavu. Po ztrátě původního majitele prakticky chátral po všech stránkách, proto museli architekti rekonstrukci řešit komplexně a radikálně.

rekonstrukce bytu

Foto Studio Flusser

Mnoho důležitých změn je neviditelných

„Jako většina radikálních přeměn, i ta naše začíná tam, kde ji neuvidíte. Museli jsme vyřešit nároky na soukromí a neprůzvučnost konstrukcí. Také bylo třeba rozebrat podlahy, zpevnit nosné trámy, osadit podhledy či zazdít okna do budoucí výtahové šachty,“ popisují začátky přeměny architekti.

Další důležitou roli, se kterou se architekti zdárně vypořádali, byla změna dispozice. Původní z několika důvodů nevyhovovala. Úprava vyžadovala bourání, posuny příček a ocelové překlady.

rekonstrukce bytu

Specialitou je odtah z digestoře integrovaný do varné desky a odvedený podlahou. Foto Studio Flusser

Pocta zapomenutým stavebníkům

Autoři projektu vlastní návrh rekonstrukce chápou jako rehabilitaci dobové velkorysosti. Je to pocta zapomenutým původním stavebníkům. Z téměř nepoužitelného bytu vytvořili velkorysé, ekonomicky přijatelné a ambiciózní bydlení pro moderní obyvatele. Do interiéru vnesli i dnes už nutné technologie – elektrické vytápění podlahy, internet, ale i mnoho dalších. Specialitou je odtah z digestoře integrovaný do varné desky a odvedený podlahou. Díky tomu mohou majitelé vařit na ostrůvku bez potřeby masivní digestoře.

rekonstrukce bytu

Foto Studio Flusser

Přirozené barvy a dobová estetika

Autoři projektu ho nazvali netradičně: „Bílá, šedá, bramborová“. Je to kvůli dominujícím barvám v interiéru, které navazují na dobovou estetiku. Využívají přirozené barvy dřeva a bílých kazetových ploch, které kombinují s tlumenými odstíny šedé, zelené, „bramborové“ – přirozených odstínů dubu. Efektně též vyznívá podsvícení knihovny, která tvoří celou jednu stěnu za zády šedé pohovky.

obývací pokoj
Přečtěte si také:

Dokonale promyšlená rekonstrukce cihlového bytu

rekonstrukce bytu

Foto Studio Flusser

Rekonstrukce bytu „Bílá, šedá, bramborová“

architektonický ateliér: No Architects, s. r. o.
autoři: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Barbora Jelínek
lokalita: Praha, ČR
projekt: 2017
realizace: 2018
užitná plocha: 105 m2

Sabína Zavarská
foto: Studio Flusser

Reklama

Komentovat