Úpravu třípokojového bytu charakterizuje unikátní černý portál

10. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Ne každý architekt má to štěstí, aby mohl s klientem, se kterým si „sedne“, spolupracovat opakovaně. Rekonstrukce pražského bytu s černým portálem je takovýmto projektem.

Když se klient opětovně vrací k architektonickému studiu, které pro něj už nějaký projekt řešilo, je to vždy dobrým znamením. Každého architekta pozitivní zpětná vazba potěší. Navíc porozumění mezi klientem a architektem je předzvěstí úspěchu. V čem spočívala úprava původně třípokojového bytu v Praze?

černobílý potah na gauči

Foto Studio Flusser

Každý byt je pódiem rodinného života

„Novou podobu bytu kromě pragmatických dispozičních změn kořeníme jemnou barevností, rozehříváme kamny. Vypomáháme si jemným dekorem – na stropě a ve frézovaných krytech vytápěcích těles. Jídelnu se salónem jsme skrz původní stěnu spojili monumentálním černým portálem jako v divadle. Nakonec, každý byt je vlastně divadelní kompozicí rámující nekonečný počet životních dějství,“ takto vnímají proměnu bytu její autoři Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková a Barbora Jelínek.

bílá knihovna a klavír

Foto Studio Flusser

Jemná barevnost i tvrdé kontrasty

Celý byt je zařízen v kontrastní bílo-černé kombinaci, kterou zjemňuje světlejší dřevo a měkké odstíny. Černý portál zároveň zvýrazňuje propojení nejdůležitějších společenských částí bytu – kuchyně s jídelním stolem a obývacího pokoje, které architekti rádi označují jako salónek. Černou barvu mají i kamna a digestoř, stejně tak pracovní deska kuchyňské linky, dřez a baterie či atypické svítidlo v salónku. Mimochodem, všimněte si obrazce na stropě salónku.

bílá knihovna a klavír

Foto Studio Flusser

Černobílé vzory a úcta k umění

Kromě dřevěných prvků byt zútulňuje mnoho detailů, které příjemně narušují minimalistické linie interiéru. Například tři svítidla nad jídelním stolem. Útulně působí i černobílý potah na gauči – týž vzor má zástěna za ním a též lavice v kuchyni.

Tomuto vzoru architekti přizpůsobili i výběr obkladaček za kuchyňskou linkou. Všimněte si něžné kresby na černých úchytkách zásuvek a skříní. Masivní bílá knihovna a klavír ukazují hlavní využití salónku. Jednu koupelnu zjemňuje „pudrově“ růžová s bílou a černými doplňky. Druhá koupelna má světle modrý nádech.

kresby na černých úchytkách zásuvek a skříní.

Foto Studio Flusser

Rekonstrukce bytu „Černý portál“

architektonický ateliér: No Architects, s. r. o.
autoři: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Barbora Jelínek
lokalita: Praha, ČR
projekt: 2017
realizace: 2018
užitá plocha: 97 m2
truhlářské práce v interiéru: ATIN – atypické interiéry, s. r. o.

Sabína Zavarská
foto: Studio Flusser

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty minimalistický styl
Sdílejte článek

Diskuze