Zdroj: Nina Eminagic

Jak si poradit s průchozími pokoji v bytě se špatnou dispozicí

31. 08. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Slovinští architekti dostali za úkol zrekonstruovat byt v budově z devatenáctého století v centru Lublaně. Jak už to ve starších bytech bývá, dispozice byla absolutně nepraktická a podle několika indicií vznikl tento byt rozdělením velkého na dva menší.

Uspořádání pokojů bylo velmi nevhodné – z malé chodby se dalo vejít jen na toaletu, do koupelny a do kuchyně. Na kuchyň navazoval průchozí obývací pokoj a na konci dispozice byla ložnice. Jak vypadá interiér dnes?

Přečtěte si také:
Rekonstrukce bytu roztříštěného do malých segmentů dopadla na jedničku

Základem proměny bylo absolutní „překopání“ dispozice. Centrem bytu se stal velký spojený obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, který vznikl spojením původní ložnice a obývacího pokoje. Otevřená vzdušná denní zóna se stala absolutním srdcem bytu. Kromě něj je tu už jen ložnice, umístěná v místech bývalé kuchyně, a technická místnost.

Obývák s hnědým retro gaučem a část linky

Lomená stěna je silným vizuálním prvkem bytu. Zdroj: Nina Eminagic

Mnoho výklenků a rohů

Umístění toalety a koupelny zůstalo nezměněno, avšak autoři proměny v koupelně změnili nesmyslnou geometrii tak, aby působila co nejelegantněji. Základem úprav bylo zamaskovat prostor, který byl původně plný zřezaných rohů a výklenků. Podařilo se to díky sjednocující barvě obkladů a skříněk. Výklenky a nerovnosti vyrovnali skříňkami, které skrývají ohřívač vody a další potřebné koupelnové předměty.

Žlutá stupňovitá komoda

Proti šikmé stěně stojí zářivě žlutá stupňovitá komoda. Zdroj: Nina Eminagic

Dveře ze zrcadla

K estetickým a zároveň i funkčním detailům, které znásobily v bytě množství přirozeného světla, patří technická místnost oddělená zrcadlovou stěnou – odráží světlo přicházející z opačné části bytu, čímž plochu opticky zvětšuje. Při otevření dveří této zrcadlové stěny se objeví zajímavé pohledy, protože odrazy se formují v různých úhlech.

Přečtěte si také:
Byt na Žižkově překvapuje poetikou: architektka spojila pražskou historii se styly etno a boho

Lomená stěna a silný prvek interiéru

Upravovaný byt je rohový a konstrukce budovy je navržena tak, aby část nosné stěny směřovala do tohoto rohu. Tato lomená stěna je silným vizuálním prvkem bytu. Architekti ho ještě více zvýraznili návrhem šikmého nábytku ve stejném úhlu. Proti šikmé stěně stojí zářivě žlutá stupňovitá komoda (inspirace z Casa Malaparte na Capri), která spolu s kulatým jídelním stolem tvoří jakousi kruhovou cestu přes byt – naznačuje cirkulaci, jaká funguje v podobných bytech minulého století.

Černá kuchyň s bílou stěnou zelené detaily

Kuchyň. Zdroj: Nina Eminagic

Barvy a materiály oslavují mládí klientů

„Ve stejném úhlu sousedí s halou i kuchyňská skříňka. To funguje pozitivně dvěma způsoby – kuchyň končí z obou stran ve stejném úhlu a umožňuje krásnější spojení se vstupní halou. Kromě funkčního uspořádání pokojů jsme velkou pozornost věnovali výběru materiálů a barev, kterými jsme chtěli vyjádřit mládí a hravost našich klientů a zároveň nádech sofistikovanosti. Nábytek na míru je kombinován s italskými „vintage“ kusy přibližně z osmdesátých let (Enzo Mari, Achille Castiglioni, Ettore Sottsass, Vico Magistretti),“ popisují vtipné oživení historického bytu Nina a Mirza Eminagic.

Hnědý retro gauč a obraz s jablkem

Hravé a veselé detaily, které odlehčují celý prostor a dávají mu originalitu i barevnost. Zdroj: Nina Eminagic

Nás upoutaly především hravé a veselé detaily, které odlehčují celý prostor a dávají mu originalitu i barevnost. Výrazná červená, zelená a žlutá potěší v kombinaci s jemnými světlými odstíny nejen zrak, ale působí pozitivně i na náladu.

Přečtěte si také:
Zcela neobvyklý byt! Odvážné kombinace vzorů, které nepůsobí chaoticky

Apple Apartment

architektonický ateliér: alto design studio

autoři: Nina Eminagic, Mirza Eminagic

lokalita: Lublaň, Slovinsko

plocha: 73 m2

realizace: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Nina Eminagic

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru byty malé byty malé prostory retro styl úložní prostory změna dispozice zrcadlá
Sdílejte článek

Diskuze

  • Jsou nábytky, které umí dobře oddělovat.

    Václav