Zdroj: iStock

Které barvy a kombinace vyvolávají v interiérech pocit pohody a harmonie? Poznejte psychologii barev

24. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

I když si to běžně neuvědomujeme, barvy, které zvolíme do interiéru, mohou různým způsobem ovlivňovat naši náladu. Jinými slovy jsme doma neustále obklopeni různými odstíny, které mají dlouhodobý vliv na to, jak myslíme, jak se cítíme, a dokonce ovlivňují i hladinu stresu a úroveň relaxace, včetně kvality spánku. Chcete se cítit lépe? Použijte kombinace barev, které působí pozitivně.

Všimli jste si, že se v krémovém nebo béžovém prostoru cítíte uvolněněji? Proč máte lepší pocity v jemně růžové místnosti než v tmavých prostorech? Dokonce ve světlých místnostech i lépe vypadáme. To vše do značné míry závisí na psychologii barev a způsobu, jakým světlo dopadá na barvu a odráží se na naší pokožce.

Přečtěte si také:
Kdy se rozhodnout pro lineární tvar kuchyně? Hodí se do otevřených prostor a do úzkých místností

Energizující a uklidňující barvy

Všeobecně platí, že teplé barvy červená, oranžová a žlutá jsou považovány za odstíny vyvolávající pocity štěstí, optimismu a energie. Jsou ideální pro společenské prostory v domácnosti, jako je obývací pokoj, jídelna nebo terasa. Podle výzkumů hlavně červená pomáhá zvyšovat chuť k jídlu. Chladnější odstíny, jako jsou zelená, modrá a fialová, se považují za uklidňující a ideální do ložnic. Fialová je vhodná do místností, kde potřebujete podpořit kreativitu.

Jak funguje psychologie barev v interiérovém designu?

Růžová dokáže zvednout náladu

Ze světle růžových stěn vyzařuje jemná záře, díky níž osoby i zařízení vypadají svěžeji a krásněji. Růžová se hodí i do koupelen – při přípravě na pracovní den budete vypadat co nejlépe, to se odzrcadlí i na vaší náladě. Hodí se též do obývacího pokoje, protože je nečekaná, ale zároveň příjemná a teplá. Zvyšuje pocit světla v pokoji a vytváří příjemnou intimní atmosféru na setkávání s rodinou a přáteli, ale skvěle funguje i jako příprava na noční spánek. Pro zajímavost: růžová uklidňuje mysl a snižuje agresivitu, což je důvod, proč se po celá desetiletí používala v amerických věznicích.

Šedo ružová ložnice

Zdroj: iStock

Modrá dodává pocit stability

Modrá barva je výborná do ložnic, je to barva spojená s pocitem klidu a odpočinku. Posiluje hloubku myšlení a vnímání. Považuje se za indikátor bezpečnosti, pořádku, stability a spolehlivosti. K modré se hodí více barev, díky čemuž je všestranná. V ložnici se díky kombinaci modré s teplým odstínem růžové, červené nebo fialové budete cítit bezpečně, chladné akvamarínové nebo modré tóny podpoří lepší spánek. Hluboké modré odrážejí světlo takovým způsobem, který svědčí světlým tónům pleti.

Minimalistický interier s modrou stěnou

Zdroj: iStock

Šalvějová zelená vyvolává pocit klidu a harmonie

Tento uklidňující přirozený odstín je velmi oblíbený a k zelené se hodí mnoho dalších barev. Zelená je velmi vhodná do dětských pokojů, protože má na děti uklidňující účinek. Studie prokázaly, že zlepšuje schopnost číst a též porozumění dítěte.

Přečtěte si také:
Jak udělat z dvoupokojového panelákového bytu stylové bydlení se třemi ložnicemi

Pomáhá snižovat úzkost a připomíná nádhernou přírodu. Zelená barva souvisí i se zodpovědností a motivuje nás v cílech – dává nám pocit, že můžeme dosáhnout čehokoliv. Měkké tlumené tóny zelené (jako je šalvějová) jsou jemné a mají uklidňující účinek, výborně též fungují v ložnicích a jídelnách.

Moderní interier s modrou stěnou

Zdroj: iStock

Modrozelená vyvolává optimismus

Modrozelená evokuje vzhled tropických lagun, husté džungle či krásných pávů. Tento bohatý, ale vyvážený odstín je povznášející, energický a optimistický. Barva též znamená důvěryhodnost a spolehlivost, jeví se jako dokonalý lék na nejisté, neklidné časy. Zelená je skvělá interiérová barva, ale je třeba používat ji s rozvahou, protože může způsobit, že v této místnosti budete vypadat bledě a unaveně.

Minimalistický interier s modrou stěnou

Zdroj: iStock

Červená vyvolává emoce prestiže a dominance

Červená souvisí s vášní a láskou. Je to barva, která vyvolává silné emoce. V obývacích pokojích může povzbudit mysl a tělo, dokáže zvýšit srdeční frekvenci – je tedy nevhodnou barvou do ložnic.

Moderní interier s červenou stěnou

Zdroj: iStock

Naopak se hodí do pracovny či studovny. Kognitivní psychologové tvrdí, že červené místnosti dělají lidi, kteří v nich pracují, přesnějšími a opatrnějšími. Červená však též vyvolává emoce dominance, moci a prestiže. Červené nebo oranžové místnosti dokáží rozzářit tmavší pleť.

Přečtěte si také:
Jaký materiál zvolit pro kuchyňskou pracovní desku

Fialová může u dětí podpořit citlivost

Fialovou často považujeme za tajemnou, duchovní a nápaditou barvu. Vzniká kombinací červené a modré, je označována jako honosná elegantní barva. Pozitivem je, že k fialové se hodí mnoho barev.

orientální obývací část

Zdroj: iStock

Fialová je skvělá na podněcování citlivosti u dětí, ale kdekoliv v interiéru ji raději omezte a vytvořte z ní jen akcenty. Celé plochy tmavě fialové mohou působit skličujícím dojmem.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru interiérové řešení kombinace trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze