Zdroj: Shutterstock

Zvolte barvu nábytku, která se do místnosti nehodí. Proč? Interiérová designérka uvádí tento důvod

20. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud občas brázdíte vody sociální sítě TikTok, pravděpodobně jste zachytili výrazný trend v oblasti interiérového designu „unexpected red theory“.

Pokud vám v angličtině tento hashtag (#Unexpectedredtheory) nic neřekne, tak vězte, že se jedná o trend, který by se dal přeložit jako „překvapivá“ nebo „neočekávaná červená“.

V praxi se jedná o použití výrazné červené barvy v interiéru na místech, kde se na první pohled tato barva nehodí nebo byste ji nečekali.

Rozšíření tohoto trendu má na svědomí americká interiérová designérka Taylor Migliazzo Simon, jejíž tiktokové video s touto teorií vidělo už téměř milion lidí. „Pokud do místnosti přidáte něco červeného, co se tam na první pohled nehodí, místnost bude díky tomu hned vypadat lépe,“ tvrdí designérka.

Fotografie interiérů, které ve videu sdílela ona sama a následně další lidé, její slova jen potvrzují. Nejen díky nábytku, ale i menší dekoraci v červené barvě místnost rázem dostane šťávu a působí mnohem stylovější.

červená chladnička v bílé kuchyni

Pokud do místnosti přidáte něco červeného, co se tam na první pohled nehodí, místnost bude díky tomu hned vypadat lépe. Zdroj: Shutterstock

Proč právě červená?

V našich zeměpisných šířkách se červená barva sice nevyskytuje tak běžně, ale zase není žádnou novinkou. Americká designerka ale tvrdí, že červená je ve skutečnosti velmi univerzální a s trochou nadsázky navrhuje, aby byla zařazena do palety neutrálních barev, protože vypadá dobře v kombinaci s jakoukoli jinou barvou.

Fungovala by však rovněž „neočekávaná modrá“ nebo „neočekávaná žlutá“? Podle dalších designérů, kteří se na trend následně zaměřili, by tyto barvy v interiéru nefungovaly stejně. Červená je totiž opravdu jedinečná, co se týče jejího vlivu na naši mysl a chování.

ložnice s modrou stěnou

Fungovala by však rovněž „neočekávaná modrá“ nebo „neočekávaná žlutá. Zdroj: Dulux

Červená automaticky upoutá naši pozornost (vzpomeňte si už jen na červenou na semaforu nebo na značku stopky). V těle vyvolává pocity radosti, očekávání, spojujeme si ji se silou a dominancí. Proto, aby vás nezahltila, je klíčové najít její ideální míru a správné umístění v interiéru.

Přečtěte si také:
Chystáte se malovat svůj domov? Těchto 5 barev jsou trendy letošního roku

Jak s červenou zacházet?

Začněte v malém. V různých místnostech ji můžete použít na doplňcích, jako jsou polštáře, vázy a obrazy. Oblíbeným a efektním způsobem červeného interiérového solitéru je například umístění svítidla, ať už visícího nebo stolní lampy. Celý interiér díky tomu bude působit velmi moderně a zajímavě.

Osvědčeným trikem, jak dostat do jinak neutrální kuchyně barvu, jsou spotřebiče. Retro chladnička v červené barvě nebo varná konvice jsou skvělým oživením prostoru, které vás tak brzy nepřestane bavit.

Červené se nemusíte bát ani v koupelně. Zakomponovat ji můžete na textiliích – ručnících či sprchové předložce, nebo zavěsit zrcadlo ve výrazném červeném rámu.

červený polštář na bílém křesle

V různých místnostech ji můžete použít na doplňcích, jako jsou polštáře, vázy a obrazy. Zdroj: Westwing

Chcete-li v místnosti výraznější akcent a nebojíte se červené, zvolte jeden kus nábytku, například pohovku, konferenční stolek, jídelní židle (skvěle bude vypadat i jeden červený solitér!) nebo rám postele. V kuchyni můžete zvolit červené kuchyňské skříňky nebo natřít otevřené police.

A poslední tip pro ty, kteří se barev nebojí a mají rádi i trochu extravagance – červená na stěnách. Myslete však na to, červená barva je dynamická, plná energie a stimuluje smysly, proto ji odborníci doporučují spíše do místností určených pro vyvíjení větší aktivity a komunikaci.

jídelna s kulatým stolem a červenou lampou

Chcete-li v místnosti výraznější akcent a nebojíte se červené, zvolte jeden kus nábytku. Zdroj: Dulux

Naopak, nedoporučuje se příliš do ložnice, ve které toužíme spíše po odpočinku po celém dni. Ani to však není zcela vyloučeno, pokud zvolíte správný odstín – tmavší odstíny než bordó nebo burgundy působí velmi útulně a smyslně. Možností, jak použít červenou v interiéru, je opravdu mnoho – inspirujte se v naší galerii.

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová
Foto: Shutterstock, Ikea, Dulux, Westwing, Sophie Ashby, Michael Dansk, Inigo, Emily Henderson, James McDonald

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru design trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze