Zdroj: Westwing

Chystáte se malovat svůj domov? Těchto 5 barev jsou trendy letošního roku

15. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Zařizujete nový interiér, nebo jen hledáte inspiraci pro ten starý? Vymalujte jej do trendových barev, které vládnou světu interiérového designu v letošním roce.

Neutrální, zemité barvy navozující pocity harmonie a klidu jsou nadčasovou záležitostí. Častou volbou designérů byly hlavně v letech covidových a postcovidových, kdy jsme všichni potřebovali zpomalit, nadechnout se a nalézt v sobě vnitřní klid.

Tyto časy však (opatrně) necháváme za sebou, znovu jsme optimističtější a pozitivně naladěni, a tak nejčastější barevné hitovky letošního roku odrážejí právě tento obrat – jsou veselé a odvážné!

Broskvová

Odstín „peach fuzz“, tedy broskvová, prohlásila společnost Pantone Color Institute za barvu letošního roku. Je sladká, něžná, vzdušná a má v sobě pozitivní energii. Jednoduše připomíná pěkný letní den, a proto si ihned našla mnoho fanoušků. Tento odstín je na barevné škále někde mezi růžovou a oranžovou, působí velmi jemně a měkce.

pokoj s broskvovou barvou

Barva roku „Peach Fuzz“ vyhlášená společností Pantone Color Institute. Zdroj: PosterStore

Rozhodně však nepatří jen do romantických ženských interiérů. Uplatní se všude tam, kde chcete místnosti dodat trochu harmonie a optimismu. Interiéroví designéři radí pohrát se s ní spíše na osvědčených textilních dekoracích, jako jsou polštáře, koberce či závěsy.

Důležité je přitom použít ji na více kouscích, aby v prostoru barva vynikla a propojila jej. S kombinováním s jinými barvami nebudete mít žádný problém; broskvovou jednoduše začleníte do neutrálního interiéru, odvážnějšího partnera najde v tmavě zelené nebo námořnické modré.

Odstíny modré

Modrá a její výrazné odstíny jsou letos velkým hitem. Ano, modrou máme uloženou jako běžnou klasiku, proto v tomto případě podtrhujeme právě slovo výrazné. Odborníci radí hledat inspiraci kde jinde než v přírodě. Zakloňte hlavu a inspirujte se blankytným nebem.

Zatoulejte se v mysli do dnů, kdy jste byli naposledy na dovolené, a vneste do svého domova kousek z azurového moře. Na rozdíl od minulých let, kterým dominovala tmavá modrá, jsou in právě studené světlé odstíny. Ty v interiéru dokážou navodit opačné pocity – dokážou v nás vyvolat záplavu energie, ale zároveň uklidnit. Výsledný efekt závisí na konkrétním odstínu a míře použití.

jídelna s odstínem modré

„Renew Blue“ společnosti Valspar. Zdroj: Valspar

Jemná žlutá

Další barvou, která je plná optimismu a pozitivní energie, je žlutá. Aktuálně se největší oblibě těší její velmi jemný pastelový odstín. Dokáže fungovat jako neutrální základ interiéru, je však zároveň teplejší a rozhodně poutavější než klasická bílá nebo v minulých letech oblíbené odstíny šedé.

V závislosti na dalších barvách dokáže být romantická, ale i elegantní. Pokud toužíte dosáhnout právě něžného, romantického nádechu ve vašem interiéru, kombinujte ji s dalšími světlými pastelovými barvami a s bílou. Chcete-li vytvořit sofistikovaný, elegantní interiér, doplňte ji tmavším dřevem, mramorem a měděnými povrchy.

kuchyně se žlutým odstínem

Odstín „Limitless“ společnosti PPG & Glidden. Zdroj: Glidden

Smaragdová

Výrazný a odvážný – takový je odstín barvy tohoto drahokamu. A stejně tak bude působit i v místnosti, kde smaragdovou použijete, proto je to velmi oblíbená barva zejména v elegantně laděných interiérech. Tato tmavá zelená připomíná hluboký les a stejně jako on i tato barva vyvolává pocity spojené s uvolněním a odpočinkem.

Jelikož se jedná o tmavší odstín, na velkých plochách ho vyvažte bílou nebo jinou světlou barvou, v opačném případě by mohla smaragdová působit až stísňujícím dojmem. Jste-li odvážní a máte rádi hravé interiéry, zkombinujte ji s dalšími výraznými barvami, se kterými vytvoří originální kontrast – např. sytou žlutou a růžovou.

Přečtěte si také:
Plánujete malování? Přečtěte si, jaké barvy vám mohou zlepšit život a celkový pocit spokojenosti

Černá

Jak se říká, volbou černé v módě nikdy nic nezkazíte. V interiéru je to však o něco složitější, zvláště pokud se s ní pracuje na velkých plochách. Proto má mnoho lidí vůči jejímu použití respekt a buď ji používá k zakotvení jako doplňkovou barvu, nebo ji vyvažuje ve stejném poměru bílou a světlým dřevem.

Letos jsou ovšem moderní interiéry, ve kterých výrazně dominuje světlý, teplý odstín černé. Použijte ho na stěny v ložnici, obývacím pokoji nebo pracovně a harmonicky ho dolaďte např. přírodními materiály, jako jsou dřevo a ratan.

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová

Foto: Behr, Westwing, Glidden, Benjamin moore, PosterStore, Valspar

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy interiérové barvy
Sdílejte článek

Diskuze