Zdroj: VETRAZZO

Jaký materiál zvolit pro kuchyňskou pracovní desku

13. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Dominantou každé kuchyně je pracovní deska – představuje nejvíce namáhaný a využívaný povrch. Vzhled a odolnost vůči opotřebení patří mezi základní kritéria. Pro mnoho lidí je ale důležitý také samotný materiál a jeho pravidelná údržba. Každý z nich má své výhody a nevýhody – nabízíme vám přehled těch nejpoužívanějších.

Žula a mramor

Z přírodních kamenů, které vládnou kuchyňským deskám, jsou nejoblíbenějšími žula a mramor, vzácněji najdeme také křemen, travertin nebo luxusní onyx. Žula vzniká ztuhnutím a ochlazením magmatu, jde o vyvrženou horninu. Žulové desky mohou být statisíce až milióny let staré. Pracovní deska je odolná, teplovzdorná, antibakteriální, snadno se čistí a udržuje. Mramor vzniká metamorfózou jiného typu kamene. Má jemnější strukturu než žula – je protkaný spoustou žilek, obláčků, často v něm lze najít také pozůstatky rostlinstva nebo živočišstva.

Přečtěte si také:
Účelně zařízená kuchyň v industriálním stylu bez zbytečných detailů

Oproti žule je měkčí, takže se může snáze poškrábat, a je také choulostivý na skvrny od kávy nebo oleje, anebo horké pánve. Při nehodách se snažte potraviny ihned utřít a nenechte je zaschnout. Přírodní kámen je porézní, je třeba ho impregnovat jednou za jeden až tři roky.

Bílá kuchyň s ostrúvkem a barovými židlemi

Zdroj: Calderone

VĚDĚLI JSTE?

Mramor je skvělou volbou pro všechny šéfkuchaře a milovníky pečení, protože je na dotyk přirozeně chladný. Pomáhá udržovat máslo v těstě studené a lépe se s ním pracuje.

Dřevo

Masivní dřevo zútulní a zahřeje každý prostor, vyžaduje ale více péče. Vylitou tekutinu je potřebné co nejdříve utřít a také byste se měli vyvarovat jakýchkoli chemikálií. Pracovní desku ze dřeva je nutné pravidelně ošetřovat speciálním olejem, čímž se prodlouží její životnost. Tak či onak, během používání se pravděpodobně nevyhnete poškrábání nebo nevzhledným mapám z rozlitých barevných kapalin.

Přečtěte si také:
Jak na to: Výměna kuchyňského dřezu

Dobrou zprávou je to, že desku lze renovovat broušením, které se postará alespoň o vzniklé škrábance. Tvrdé dřeviny mohou při dobré péči vydržet mnoho let. Je potřebné počítat s tím, že dřevo časem jemně změní svůj vzhled. Mnozí majitelé to však berou jako výhodu – pracovní deska věkem získává krásnou patinu a charakter.

Moderní kuchyň s dřevěným stolem

Zdroj: One London Property

Laminát

Klasické laminátové pracovní desky se vyrábějí z dřevotřísky a syntetické pryskyřice, jsou tvrzené při vysokém tlaku a teplotě. Nosná dřevotřísková deska je potažená dekorativním laminátem (papír napuštěný pryskyřicí), který může být na hraně postformingovaný (zabraňuje vsakování vlhkosti), nebo může být použitá ABS hrana. Tloušťka desky bývá od 36 do 100 mm, přičemž silnější jsou samozřejmě pevnější a odolnější. V závislosti na kvalitě (která může být různá) odolávají teplotám do 180 °C, jsou nenáročné na údržbu, ale v případě poškození se jejich povrch nedá opravit.

Zelenobílá retro kuchyň

Zdroj: IKEA

Kompaktní laminát

Mezi poslední trendy patří kompaktní laminát, který je silnější a odolnější než klasická laminátová deska. Rozdíl mezi nimi spočívá ve výsledné tloušťce slisovaných vrstev. Kompaktní lamináty se vyrábějí v laminačních lisech pod vysokým tlakem a při velké teplotě, z přírodních vláken (asi 60 %) a syntetických pryskyřic. Takovéto desky jsou velmi odolné vůči úderům, mechanickému poškození i vodě a v podstatě nevyžadují žádnou údržbu. Mohou být s černým nebo bílým jádrem, mají elegantní hladké hrany. Na rozdíl od klasického laminátu se dokončují přebroušením a přeleštěním a není nutné je dále dokončovat olepováním (jako u laminátu s ABS hranami). Konečný vzhled může připomínat beton, mramor, žulu, dřevo, břidlici nebo ocel a mohou mít matný (jemně strukturovaný) nebo hladký povrch.

Laminátová podlaha v černé kuchyni

Zdroj: Wickes

Kompozit

Kompozit vzniká kombinací dvou nebo více substancí, které společně získávají nové a lepší vlastnosti a dělají tak materiál odolnějším. Například pracovní deska z umělého kamene (najdete pod značkou Corian, Silgranit apod.) je kompozitní směsí drceného kamene a hybridní pryskyřice. Takový materiál je neporézní, odolný a dá se zpracovat do atypických tvarů. Deska z technického kamene (najdete pod značkou Technistone, Zodiaq, Quartz apod.) je výsledkem kombinace přírodního kamene, především křemene a pryskyřice.

Přečtěte si také:
Dokonale promyšlená a neotřelá kuchyň je všechno, jen ne tradiční

Díky moderním technologickým postupům získává velkou mechanickou a chemickou odolnost. Vzhledově je k nerozeznání od přírodního kamene. Je však tvrdší a odolnější než umělý kámen. Pokud toužíte po pracovní desce s dřezem v celistvosti beze spár, kompozitní pracovní deska je ideálním řešením.

Žulový ostrov v moderní kuchyni

Zdroj: Technistone

VĚDĚLI JSTE?

Odlišit žulu od syntetického kamene je čím dál tím těžší. Rozdíl zjistíte až při důkladnějším zkoumání struktury. V žule jsou krystaly nerovnoměrné a náhodně uspořádané. Krystaly v umělém kameni mají jednotný vzhled v celém kusu.

Beton

Výhodou betonu je jeho nenáročná údržba a zajímavý vzhled. Je odolný vůči teplu a celkově vůči tepelným změnám, proniknutí vody, chemikáliím i vůči fyzickému namáhání. Má dokonce vyšší odolnost také ve srovnání s deskami z přírodního kamene, především co se týče chemikálií. Betonová deska se musí odlít na míru konkrétní linky i s případnými otvory na dřez a varnou desku. Po ztuhnutí musí beton ještě vyzrát, což trvá asi měsíc. Povrch betonu se upravuje leštěním a broušením, aby se uzavřely póry, a následně se použije impregnační lak. Pomocí přísad se dá pigmentovat do různých odstínů. Betonová pracovní deska je těžká, potřebuje stabilní a pevný základ.

Barevná přírodni kuchyň

Zdroj: Mira Nikolova

NEVIDITELNÝ DŘEZ

Líbí se vám dřez osazený do pracovní desky? Taková montáž je vhodná pro pracovní desky z přírodního nebo umělého kamene, keramiky, skla, kompaktního laminátu a kompozitních materiálů.

Keramika

Keramické desky se vyrábějí z hlíny spolu s různými minerály, jako je oxid křemičitý a kaolinit. Jde o mimořádně odolný materiál, je hygienický a přirozeně nenasákavý – povrch není třeba nijak chemicky ošetřovat, takže poskytuje možnost přímého kontaktu s potravinami. Keramická deska je v podstatě bezúdržbová. Má nejvyšší tepelnou odolnost mezi všemi ostatními materiály. U keramické desky nemusíte mít obavy položit na ni horký hrnec. Pozor si však dejte, pokud jste zvyklí krájet přímo na pracovní desce. Na keramické byste si zničili nůž. Když použijete keramický nůž, zničíte nůž i pracovní desku.

Příjemná keramická zemitá kuchyň

Zdroj: LEICHT

Nerezavějící ocel

Desky z oceli jsou přirozeně antibakteriální, protože ocel je pevná, vodotěsná, odolná vůči teplu a kyselinám. Její údržba je velmi snadná. Spolu s nerezovým umyvadlem osazeným přímo do desky vytvoříte jeden funkční kus. Má však také své nevýhody. Je náchylná na poškrábání a udržet ji lesklou a bez otisků prstů nebo kapiček vody je téměř nemožné. Matnější povrch zajistí, že existující škrábance budou méně viditelné. Na čištění a lesk je nutné používat čisticí prostředek na nerezavějící povrchy.

Ocelová kuchyň

Zdroj: Franke

Sklo

Pracovní desky ze skla patří k dražším alternativám. Jsou stylové, všestranné, odolné a snadno udržovatelné. Skleněné desky se vyrábějí v různých odstínech a površích (matné, lesklé), lze je dokonce podsvítit, díky čemuž vznikne v prostoru skutečně designový kousek. Mnozí výrobci kuchyňských desek se v poslední době začali dívat na sklo jako na obnovitelný materiál.

Přečtěte si také:
6 interiérových rostlin, které zkrášlí vaši kuchyň a nejsou náročné na údržbu

Vznikají tak zajímavé povrchy, u nichž se současně zpracovává odpadové sklo z průmyslových závodů. Rozbité skleněné výrobky nebo polotovary se zahřívají ve formě a opět spojují. Desky z recyklovaného skla lze vyhotovit v jakémkoli tvaru na míru. Jsou krásné, odolné a recyklovatelné.

Bílákuchyň s barevnou troubou

Zdroj: Cortney Bishop Design

KOMBINUJTE

Nebojte se různé povrchy vzájemně kombinovat. Ostrůvek s dřevěnou deskou bude příjemným místem k jídlu, zatímco místo u dřezu z odolného křemene odolá i náročnějšímu provozu.

Přehled jednotlivých materiálů

Žula a mramor

Žulová linka

Zdroj: Shutterstock

+ pevná, odolná, teplovzdorná, na čištění stačí trocha vody, mýdla a hadřík z mikrovlákna

– porézní, nepřítelem mramoru jsou kyseliny (vyhněte se citrónu i octu), náročná instalace, vysoká cena, vyžaduje pravidelnou impregnaci, pozor na tupý náraz, deska by mohla prasknout

Dřevo

Drevěná doska a porcelánový drez

Zdroj: Shutterstock

+ přirozený vzhled, odolává vyšším teplotám, dá se přebrousit; pokud je udržováno, i s přibývajícím věkem vypadá stále skvěle

– bez ošetření voskem nebo olejem je velmi nasákavé, nutná pravidelná údržba

Laminát

Laminátová deska

Zdroj: Shutterstock

+ velký výběr barev a dekorů, jednoduchá údržba (není nutná impregnace nebo speciální přípravy), nízká cena

– viditelné spoje, snadno se poškodí (především nožem, vysokou teplotou), při vniknutí vody do dřevotřísky hrozí nabobtnání, nelze opravit přebroušením, vždy je nutná výměna

Kompaktní laminát

Kompaktny Laminat deska

Zdroj: Shutterstock

+ elegantní vzhled, odolává vyšším teplotám, antibakteriální, voděodolný, odolává skvrnám i chemikáliím, lehká údržba, největší rozměr desky je až 400 × 90 cm, množství dekorů

– vyšší cena

Kompozit

KOMPOZIT na desce

Zdroj: Shutterstock

+ je neporézní, hygienický, není potřebná impregnace, snadná údržba, technický kámen se nepoškodí, nepoškrábe

– finančně náročný, umělý kámen se snáze poškrábe (než technický kámen)

Beton

Betonová kuchyň

Zdroj: Shutterstock

+ je originální, odolný, poměrně levný, je recyklovatelný, poškození desky (odštěpení z rohu) dokáží výrobci opravit

– je nutná impregnace, náročnější instalace, vysoká hmotnost

Keramika

keramická deska v kuchyni

Zdroj: Shutterstock

+ extrémně odolná vůči vysokým teplotám, poškrábání, kapalinám i chemikáliím, množství barevných možností, přírodní a recyklovatelná, minimální údržba

– je křehká, tupý náraz ji může poškodit, nesmí se na ní krájet, při délce tři a více metrů jsou viditelné spoje, vysoká cena

Nerezavějíci ocel

OCELová deska v kuchyni

Zdroj: Shutterstock

+ antibakteriální a odolný povrch, snáší vysoké teploty nebo kyseliny, snadná údržba, průmyslový a industriální vzhled

– při vysokém lesku je náchylná na poškrábání, kapky vody nebo otisky prstů, vyšší cena

Sklo

Skleněná deska

Zdroj: Shutterstock

+ luxusní vzhled, dají se tvarovat na míru, jsou neporézní, hygienické, mají nulovou nasákavost, odolné vůči vysokým teplotám, chemikáliím i běžnému mechanickému poškození

– vysoká cena, není možná oprava prasklin, v případě rozbití těžkým předmětem je nutné vyměnit celý kus

Text: Katarína Paukeje

Foto: Shutterstock, Franke, Cortney Bishop Designt, Leicht, Technistone, Mira Nikolova, Wickes, IKEA, One London Property, Calderone, VETRAZZO

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchyň kuchyňská linka kuchyňské pracovní desky
Sdílejte článek

Diskuze