Zdroj: iStock

Kdy se rozhodnout pro lineární tvar kuchyně? Hodí se do otevřených prostor a do úzkých místností

16. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Do malých místností je ideální lineární kuchyně, která by měla být dlouhá alespoň 3 m bez přerušení. Obsahuje jen nejnutnější úložné prvky a hodí se pro lidi žijící „single“ anebo ve dvojici.

Malá kuchyně nemusí být nutně nevýhodou. Pokud žijete „single“ nebo ve dvojici, příliš mnoho toho nepotřebujete a jistě oceníte také to, že budete mít všechno po ruce. Jednoduchý kuchyňský kout tvoří kuchyňské skřínky seřazené vedle sebe v dolní a horní části. Není to ale pravidlo, horní skřínky mohou nahradit také otevřené police. Aby takové uspořádaní mohlo dobře fungovat, je potřebná délka stěny 3 m bez přerušení a šířka prostoru minimálně 1,7 m. Naopak, vyhněte se příliš dlouhé stěně, abyste se mezi jednotlivými zónami nenaběhali.

Přečtěte si také:
V malé vesnici pod horou Říp si zrekonstruovali starou usedlost

Lineární tvar se doporučuje do otevřených prostorů a do úzkých místností. Abyste se v malé kuchyni necítili příliš stísněně, vyberte si kuchyňskou linku ideálně v bílé barvě s vysokým leskem. Jelikož místa je málo, soustřeďte se na to podstatné, co budete v kuchyni potřebovat. Právě menší pracovní plocha s malým úložným prostorem je její jedinou nevýhodou. Proto volte vestavěné spotřebiče nebo malé a úzké přístroje, které nezaberou příliš mnoho místa. Na rozšíření pracovní plochy můžete využít různé vysouvací a přídavné systémy.

Přečtěte si také:
V malebné vesničce postavili rodinný dům nejen pro víkendové relaxace

Rozšířenou verzí lineární kuchyně je dvouřadé uspořádaní, kde jsou dvě sestavy kuchyňské linky umístěné u stěn naproti sobě. Toto oblíbené řešení se dobře uplatní v malých, úzkých a zejména v průchozích kuchyních. Prostor mezi sestavami by měl být široký minimálně 1,2 m, aby se dolní skřínky a zásuvky mohly pohodlně otevírat. Dvouřadá kuchyň se nedoporučuje do příliš širokých místností, protože pohyb v ní by byl neefektivní. Její nevýhodou je to, že u většiny případů se do ní nevejde jídelní kout.

Nevýhoda výhodou

Ve dvouřadé kuchyni není prostor na jídelní kout, což lze považovat za nevýhodu. Průchozí kuchyni, která vede například na sluncem zalitou terasu nebo odvádí pohled na krásný výhled z francouzského okna, lze ale považovat za výhru. Když ji navíc zařídíte v neformálním stylu, který spojuje osvěžující severské a industriální prvky moderního designu, budete snít pouze o takovéto.

Moderní designová kuchyň s velkým oknem

Zdroj: Carlos Muntadas

Malá, ale efektivní

Dobře řešená lineární kuchyň se nikdy nezdá malá – je dobře zorganizovaná a plní svůj úkol podobně jako standardní kuchyň. Jaké by mělo být její uspořádání? Ve směru zprava doleva – skladovací zóna, varná zóna, místo pro přípravu jídel, dřez a odkládací zóna. U malých kuchyní se ale někdy nedají dodržet správné rozměry, a tak jsou nutné kompromisy, když se některá část vynechá anebo zmenší.

Moderní bílá kuchyň

Zdroj: Swedish Tarnsjo Tannery

TOP TIP

Pokud vám chybí místo na jídelní kout, zkraťte jednu stranu kuchyňské linky a vytvořte si pult s barovými židlemi.

Útulné místo

Malým kuchyním rozhodně patří přívlastek útulná. A čím to je? Jde o souhru několika faktorů – uspořádání nábytku, barevnosti, použitých materiálů a doplňků.

Přečtěte si také:
Dvoupodlažní vila v Brně překvapuje atypickými detaily a stavebními principy. Hlavním symbolem rekonstrukce se stal trojúhelník

Jejich správný mix a zakomponování zajímavých designérských prvků dokáže udělat i z obyčejného místa tak hezký kuchyňský koutek jako tento. Designéři vybourali otvor ve zdi, čímž se kuchyně více otevřela a získala na útulnosti.

Moderní dřevěná kuchyň

Zdroj: IKEA

Zalitá sluncem

Toužíte po elegantní kuchyni? Stačí, když dodržíte pár jednoduchých pravidel – použijte důmyslné uspořádání, barevně neutrální paletu a nějaký výrazný prvek, například zlaté úchytky nebo baterii, podobně jako v této kuchyni.

Moderní bílá kuchyň

Lineární kuchyně by měla být dlouhá cca 3 m. Doporučená vzdálenost mezi dvěma linkami je minimálně 1,2 m. Zdroj: Zeke Ruelas

O dostatek světla se postarala okna, prosklené dvojité dveře vedoucí ven a zářivě bílé stěny. Při dvouřadém uspořádání zařiďte jednu stranu dolními i horními skřínkami, čímž získáte dostatek úložného prostoru. Na opačné straně si pak budete moci dovolit vzdušné otevřené police.

Text: Miroslava Maceková

Foto: Carlos Muntadas, Swedish Tärnsjö Tannery, Zeke Ruelas, IKEA, iStock

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: Ergonomie kuchyň kuchyňská linka
Sdílejte článek

Diskuze