Jednoduchý rodinný dům pod svahem se šikmou i zelenou střechou
Zdroj: David Mackovič Photography

V malebné vesničce postavili rodinný dům nejen pro víkendové relaxace

10. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Malebná slovenská ves Malá Čierna je příjemným místem nejen pro víkendovou relaxaci, ale i k bydlení, především když dáváte přednost tichu a blízkosti přírody. Nemá ani tři sta šedesát obyvatel, ale zato ji znal už Matěj Korvín. Právě v této lokalitě vyrostl nový rodinný dům z dílny ateliéru TREEA. Jednoduchá forma s nakloněnou střechou jako okolní vrchy, která je částečně zatravněna, přímo ideálně zapadla do prostředí.

Dům nad dědinou, jak nazval projekt jeho autor, architekt Peter Kasman, stojí na svažitém pozemku a je prvním v budoucím rozšíření územního plánu vsi Malá Čierna. Jedinou linií, která v současnosti protíná pastvinu mezi vesnicí a lesem, je nezpevněná přístupová cesta. Díky souladu s okolním přírodním prostředím se architekt rozhodl přibližně polovinu zastavěné plochy domu opět zatravnit.

Jednoduchý rodinný dům pod svahem se šikmou střechou a prosklenou fasádou

Prosklené plochy prosvětlují přízemí do hloubky. Zdroj: David Mackovič Photography

Nad hlavní místností je sedlová střecha s podkrovím

Na pozemek s domkem se dostanete ze severní strany – v této části se nachází dvougaráž, sklady, kotelna a samotný vstup do domu. Přes zádveří pokračujete přímo do hlavní obytné místnosti, která spojuje funkce kuchyně, jídelny a obývacího pokoje.

Přečtěte si také:
Malý dům s velkým funkčním prostorem

Zároveň díky prosklené stěně nabízí příjemný výhled na vesnici níže a na masiv malofatranského Klaku. Nad touto společenskou částí domu je sedlová střecha, ostatní část střechy je plochá s mírným sklonem.

Schodiště uprostřed denní zóny

Obývací pokoj od kuchyně opticky předěluje přímé schodiště do podkroví s dekorativní dřevěnou konstrukcí po obou stranách. Kuchyň je řešena v kombinaci bílé barvy a světlého dřeva, jídelní stůl se nachází nejblíže prosklení. Druhá část místnosti je obývací pokoj s šedou pohovkou ve tvaru písmene U a dlouhým konferenčním stolkem. V podkroví jsou dětské pokoje – jeden nalevo, druhý napravo od schodiště. Z hlavní obytné místnosti v přízemí je ještě přechod do ložnice rodičů se samostatnou šatnou a koupelnou.

Jednoduchý rodinný dům pod svahem se šikmou i zelenou střechou

Díky souladu s okolním přírodním prostředím se architekt rozhodl přibližně polovinu zastavěné plochy domu opět zatravnit. Zdroj: David Mackovič Photography

Zděný dvojtrakt s částečně zelenou střechou

Dům je navržen jako zděný dvojtrakt složený z obytné části – podkroví se štítovou stěnou – a jednopodlažním zázemím domu se zelenou střechou. Prosklené plochy v této části domu prosvětlují přízemí do hloubky. „Z východní a západní strany se dům inspiruje tradičním tvaroslovím trojúhelníkového tvaru střechy domů, které jsou ve vsi.

Přečtěte si také:
Na pozemku širokém jen čtyři metry stojí malý domek, kterému nic nechybí

Stavba je však bez klasického hřebene střechy a masivní západní valba střechy vytváří zmiňované dva podkrovní dětské pokoje. Dům je tedy novotvarem, avšak přebírá tvarování hmoty střechy z tradiční architektury vesnic Rajecké doliny,“ popisuje vznik zajímavého tvaru střechy architekt Peter Kasman.

Vizualizace

Vizualizace. Zdroj: atelier TREEA

Dům nad dědinou

architektonický ateliér: TREEA

autor: Ing. arch. Peter Kasman

lokalita: Malá Čierna

plocha: 1. NP = 113 m2, podkroví = 44 m2, garáž a sklad = 93 m2

projekt: 2015 – 2016

realizace: 2019 – 2021

materiály: Heluz

prosklené plochy: Slovacom, s. r. o.

stavební práce: svépomocí

Sabína Zavarská

Foto: David Mackovič Photography

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: malé domy rodinne domy šikmé střechy Víkendové bydlení zelené střechy
Sdílejte článek

Diskuze