Malý dům s velkým funkčním prostorem

10. 01. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

V norských horách nedávno vyrostl dům, který architekti nazvali třetinovým domem. Je to proto, že samotná obyvatelná část domu tvoří ve skutečnosti jen třetinu stavby. Toto řešení vzniklo z několika praktických důvodů. Co mladému páru, který v něm žije, přináší?

stavba domu

foto: Tom Auger

Mladý pár chtěl mít vlastní malý dům, který by si mohl dovolit i navzdory omezeným finančním prostředkům. Muž dával přednost romantické útulné stavbě, žena, která se aktivně zabývá lovectvím, potřebovala i prostor na skladování zbraní a loveckou výbavu. Zároveň si oba uvědomovali, že časem se jejich rodinka rozroste – chtěli, aby jejich nový dům měl možnost jednoduchého rozšíření vnitřních prostorů.

Třetinový dům

foto: Tom Auger

Samotný dům tvoří jen třetinu stavby

Všechny tyto požadavky a předpoklady splnili architekti z ateliéru Rever & Drage Architects: Tom Auger, Martin Beverfjord, Eirik Lilledrange. Vytvořili dům s jednoduchou koncepcí. Zateplená obytná část stavby má dvě podlaží, každé s rozlohou padesát metrů čtverečních.

Zbylý prostor, který je dvakrát taký velký jako obytná část, je neizolovaný užitkový prostor – venkovní prostor pod střechou. Tato velká veranda dnes funguje jako parkovací stání, sklad, dílna a místo pro práci s masem ulovených zvířat. Bude-li nutno rozšířit obytný prostor, bude to podstatně snazší, protože střecha a základní konstrukce už js10ou postaveny.

Třetinový dům

foto: Tom Auger

Obytný prostor je útulný, veranda industriální

Krytý venkovní prostor má industriální charakter, osvěžený velkými trojúhelníkovými výřezy. Zateplená obytná část stavby má tradičním způsobem uspořádaná okna a působí příjemně, přirozeně. V obou podlažích je obytný prostor uspořádaný kolem teplého jádra.

V přízemí se kolem prádelny nachází samotný vchod, kuchyň a obývací pokoj, v prvním poschodí je centrem koupelna a kolem ní jsou rozmístěny úložné prostory, ložnice, druhý obývací pokoj a televizní místnost. Z jednoho z posledních dvou jmenovaných pokojů se po příchodu potomstva stane dětský pokoj. Případně mohou též sloužit jako místnosti pro hosty.

Třetinový dům

foto: Tom Auger

Harmonie a vyváženost ve více podobách

Zajímavé je, jak se tato stavba jeví z příjezdové cesty. Působí trochu abstraktně: je vidět hlavně obytnou část stavby, tedy samotný dům, užitková část s krytým prostranstvím zaniká. Když se však podíváme z jakékoliv strany, působí vyváženě – obytná část je malá a těžká, funkční část větší a lehká. Ještě zajímavější je, že postupně se tato stavba může proměnit v tradiční místní statek – stodolu, jaké jsou v této oblasti známé.

Třetinový dům

foto: Tom Auger

Třetinový dům ve zkratce

architektonické studio: Rever & Drage Architects
designový tým: Tom Auger, Martin Beverfjord, Eirik Lilledrange
lokalita: Øksendal, Norsko
realizace: 2019
plocha: 100 m2

Sabína Zavarská
foto: Tom Auger

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné chaty dřevěné domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze