Zdroj: Filip Šlapal

Zateplená, ale nepřehřívá se! Ve zrekonstruované chatě v Orlických horách šetří energii zimní zahrada

15. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Horské prostředí, krásné výhledy, vynikající lyžování i letní rekreace. Tyto možnosti nabízí prostředí Orlických hor. Pod Bukovou horou se nacházela lyžařská chatka z osmdesátých let, krčící se pod stoletým javorem. Vznikla na místě zaniklé chalupy. Avšak roky plynou a potřeby majitelů se mění, a tak i tato chata si vyžádala rekonstrukci. Přibylo více prostoru, světla, ale i zeleně.

Rekonstrukci chaty s výrazným kamenným komínem navrhli Milan Rak a Alena Režná z ateliéru ARCHTEAM. Bylo pro ně důležité zachovat původní charakter stavby, která za desetiletí, co tu stojí, srostla s okolním prostředím. Nejvýraznější změnou oproti původní stavbě je přidání dvou menších přístaveb – dřevěná hmota vstupního prostoru a skleněná hmota zimní zahrady. Díky nim se rozšířil interiér o důležitá místa, která smazávají hranice mezi interiérem a exteriérem. Další významnou novinkou je zelená střecha, která chatu pokrývá.

Chata pod Bukovou horou

Původní stav Zdroj: Filip Šlapal

Chata pod Bukovou horou

Původní stav Zdroj: Filip Šlapal

Zimní zahrada šetří energii

„Do původní hmoty stavby jsme vložili nové stropní kleštiny, krov, stropní záklop, který vymezuje podkrovní pokoje, a příčku oddělující hygienické zázemí od společenské místnosti. Původní zdivo je z vnitřní strany zatepleno dřevovláknitou deskou, krov dřevovláknitou izolací. Retenční zelená sedlová střecha s rozchodníky zabraňuje přehřívání v létě. Vytápění v chatce je možné krbovou vložkou s teplovzdušnou komorou pro zimní zahradu a jako doplňkové fungují podlahové elektrické topení a žebříkové sušáky,“ vyjmenovávají konstrukční a technické prvky rekonstruované chatky autoři proměny.

Chata pod Bukovou horou

Zdroj: Filip Šlapal

Chlazení, vytápění a odvlhčování zimní zahrady zabezpečuje kompaktní tepelné čerpadlo vzduch/vzduch. Díky kompletně zasklené zimní zahradě, včetně střechy, umožňuje interiér v zimě pasivní energetické zisky.

Přečtěte si také:
Nevyužitou zimní zahradu zbourali a nahradili ji přístavbou, kterou si ihned zamilovali

Dřevo, marmoleum, hliníkové rámy a zeleň

Materiály použité při rekonstrukci vyplynuly z původních, ale jsou oživeny moderními. Na první pohled si všimnete stříbrné dřevěné konstrukce, fasády z tepelně upraveného dřeva. Interiér je obložen světlými deskami HPL, podlahu přízemí osvěžuje žluté marmoleum. Obklady a podlaha v podkroví jsou ze žlutých desek MDF.

Šedé dřevo, masivní kamenný komín a prosklené plochy rámují černé akcenty hliníkových rámů oken a prosklených ploch. Střecha hlavní části chaty je osázena zelení a v dálkových pohledech splývá s horskou krajinou. Okolní zeleň zůstala také zachována – stoletý javor, okrasné keříky a louka dotvářejí malebné prostředí pro relaxaci.

Chata pod Bukovou horou

Zdroj: Filip Šlapal

V přízemí společenská místnost, v podkroví spaní

Přízemí tvoří velká multifunkční společenská místnost (kuchyň, jídelna, obývací prostor), na kterou navazuje zimní zahrada, fungující jako krytá terasa s vířivkou a fantastickými výhledy. Do prostoru zimní zahrady je zakomponován i velký kamenný komín – jeho nejnižší část. Skleněná střecha nabízí zajímavou stínohru z korun stromů, prostě ideální místo pro relaxaci v létě i v zimě. V přízemí se také nachází koupelna se sprchou a integrovanou parní saunou.

Chata pod Bukovou horou

Zdroj: Filip Šlapal

Prakticky, funkčně, svěže

Schodiště do podkrovních pokojů zůstalo původní. V podkroví najdete dvě ložnice. Celý interiér je zařízen maximálně prakticky a funkčně. Díky barevné i materiálové kombinaci působí svěže, příjemně, harmonicky, a přitom moderně.

Přečtěte si také:
Absolutní soukromí? Rozsáhlý dům na samotě se ukrývá pod zelenou střechou
Chata pod Bukovou horou

Zdroj: Filip Šlapal

Chata pod Bukovou horou

architektonický ateliér: ARCHTEAM

autoři: Milan Rak, Alena Režná

lokalita: Čenkovice, okres Ústí nad Orlicí, ČR

plocha: 95 m2

projekt: 2020

realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: rekonstrukce chaty Víkendové bydlení zelené střechy zimni zahrady
Sdílejte článek

Diskuze