Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Harmonický interiér rodinného domu je nadčasový, pohodlný a nenáročný na úklid

11. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Podle architekta Rastislava Zlámala by místo, kde člověk žije, mělo být každodenní inspirací a zážitkem. Přesně v tomto duchu se snažil zařídit i dům pro Mirka a Máju.

Mirek a Mája nemuseli moc přemýšlet, koho osloví, aby jim navrhl interiér do jejich nového domu. Architekta měli v rodině. A co bylo hlavní, jeho práce se jim vždy líbila. Takže volba byla jasná. A jak se ukázalo, i šťastná.

Moderní interier domu v skandinávskem a retro stylu

Kontrasty povrchů s rozličnými strukturami ozvláštňují celý interiér už od vstupu do domu. „Mám rád kombinaci drsných neopracovaných věcí s hladkými a upravenými,“ říká architekt. Zajímavou strukturu vytváří na vícero místech přiznané zdivo z neomítnutých keramických tvárnic. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Práce pro rodinu může být pro architekta někdy komplikovaná, ale tento případ to určitě nebyl. „Mirek s Májou byli skvělí klienti,“ říká Rastislav. „Byli nároční, ale nároční na detaily, což bývá ku prospěchu věci. Ale nejdůležitější bylo, že mi v mé práci důvěřovali. I když měli někdy jinou představu, na ničem nesmyslně netrvali a nechali si poradit,“ vysvětluje.

Přečtěte si také:
Pozemek situovaný v prudkém svahu vyžadoval mimořádný rodinný dům

Důvěra je totiž pro architekta důležitá, protože vytváří ideální podmínky pro kreativitu a vznik zajímavých řešení. A přesně to si Mirek a Mája přáli – interiér, který není úplně běžný, prostředí, které člověka těší a inspiruje.

Interiér se snažím vytvářet jako estetický objekt, který je možné vnímat z různých míst. Rozličná místa by měly člověku poskytovat zajímavé obrazy, pohledy a průhledy do dalších prostor.

architekt Rastislav Zlámal

S návrhem interiéru začal Rastislav ještě ve fázi, kdy byl dům rozestavěný, takže mohl udělat několik malých, ale podstatných stavebních úprav. „Dispozice byla v zásadě dobrá, ale vyčistili jsme ji tak, aby byla co nejpraktičtější a aby různé detaily lépe fungovaly. Například jsme posouvali dveře tak, abychom zamezili jejich kolizím. Část příčky mezi zádveřím a pracovnou jsme nahradili skříňovým blokem, který je využívaný z obou dvou stran, a odstranili jsme dveře oddělující velmi malé zádveří – kdyby se domácí loučili s návštěvou, ani by se sem nevešli.

Moderní interier domu v skandinávskem a retro stylu

I bez dveří je zádveří jasně oddělené – materiály a barevností podlahy, stěn i stropu. V prostoru totiž člověk vnímá nejen stěny a podlahu. I strop je proto v tomto domě součástí interiéru. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Protože vstupní chodba má tvar L, dala se tato část vyřešit šikovněji bez toho, aniž by v denní zóně vznikl průvan a podobně,“ přibližuje Rastislav, který si potrpí na detaily. Nejen na ty praktické, ale i na estetické.

Přečtěte si také:
Inspirativní řešení! Rodinný dům krytý zeminou

„I v prostoru, který je v podstatě daný, se například dají vytvořit zajímavé průhledy – můžete je ovlivnit i tím, jak se otevírají dveře,“ upozorňuje na jednu ze zajímavých nuancí. „V tomto domě se téměř z každého místa naskytne pohled na architektonicky nebo designově zajímavý prvek.“

Boční osvětlení, například LED podsvícení zrcadla, zvýrazňuje vrstvy materiálů a jejich strukturu. Vzniká tak pěkná hra stínů, která podporuje plasticitu.

architekt Rastislav Zlámal

Zároveň bylo cílem zařídit interiér účelně, čistě a harmonicky. Požadavkem Mirka a Máji byl totiž pohodlný dům, nenáročný na uklízení – s dostatkem uzavřených odkládacích prostorů, do kterých je možné všechno jednoduše schovat, a s povrchy, které se snadno udržují a hodně vydrží.

Moderní interier domu v skandinávskem a retro stylu

Téměř v celém domě je pro své zdravotní benefity použitá korková podlaha, na některých místech však potřebovala ochranu. Například před krbem tvoří bezpečnostní zónu ocelová deska, která díky zvláštnímu tvaru plní i další úlohy. „Když vejdete ze zahrady, můžete si sem položit špinavé boty nebo složit dřevo,“ vysvětluje autor interiéru architekt Rastislav Zlámal. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Chtěli i nadčasový interiér, ve kterém nebudou příliš výrazné barvy, protože Mája má ráda tlumené odstíny. Rastislav proto v celém domě použil materiály, které mají praktické vlastnosti, jsou odolné a nenáročné na čištění. Prostor zároveň oživil jejich přirozenou různorodostí a hrou s plasticitou povrchů.

Moderní interier domu v skandinávskem a retro stylu

Vstupní část se snažil Rastislav „vyčistit“ tak, aby v ní zůstalo co nejvíc místa. „Komfortní řešení pro mne znamená to, že se člověk nemusí tísnit v malém prostoru s hosty, když je vítá nebo se s nimi loučí,“ zdůvodňuje. Zádveří proto zařídil jednoduše a funkčně, ale zejména ho zbavil dělicí příčky s dveřmi, které by byly nepříjemným omezením. Vymezují ho jen odlišné stěny a podlaha. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

TOP TIP

Chcete do předsíně odolnou podlahu, která se jednoduše udržuje? Zkuste vinyl v rolích. Můžete ho klidně i nalepit na jiný hladký povrch nebo seříznout do požadovaného tvaru.

 

Zvláštní důraz přitom kladl na linie a symetrii, pomocí kterých je možné vytvořit podvědomě vnímaný pořádek a čistotu. K nadčasovosti přispívá i design nábytku a precizní řemeslné zpracování všech prvků zařízení. Samozřejmě byl určený i rozpočet. „Jak už to chodí, nakonec jsme tuto sumu překročili,“ přiznává Rastislav, který měl kromě návrhu pod palcem i realizaci. „Je to dost běžné, ale není to ani tak selháním architekta jako spíše nepřesnou představou o rozsahu práce, o tom, kde jsou hranice interiéru. Zde se dělalo všechno téměř až po věšáky do skříní.“

Moderní interier domu v skandinávskem a retro stylu

Stolek v obýváku je zhotovený na míru. „Je to něco jako skulptura – z každé strany je jiný. Zároveň jsou v něm odkládací prostory, aby mohlo být všechno uklizené, a je vyrobený z umělého kamene Technistone, který je odolný a snadno se udržuje,“ popisuje Rastislav. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

A jak se podle něho s rozpočtem přiblížit realitě? „Když k obvyklé představě přidáte 50 %, dostanete se na lowcost řešení. Když ji vynásobíte dvěma, dá se interiér udělat na slušné úrovni. Při trojnásobku si můžete dovolit nejen kvalitní materiály, ale i prvky od známých designérů a renomovaných značek. Designové věci se, samozřejmě, dají zakomponovat do interiéru vždy, ale ne ve stejné míře,“ dělí se o zkušenosti architekt.

Přečtěte si také:
Stroze tvarovaný rodinný dům na okraji obce Otvovice

Rozličné materiály na podlaze jsou šikovným řešením. Korková podlaha, která je použitá téměř v celém domě, je příjemná na chození, ale je poměrně citlivá. Aby majitele při příchodu domů tento materiál neomezoval, překryl ho architekt ve vstupní části odolným vinylem. Vinylová krytina určuje vstupní „špinavou“ zónu, po korkové se zase dostanete bosí do pracovny. Obloukový tvar rozhraní zároveň navádí směrem k dennímu prostoru za rohem.

Moderní interier domu v skandinávskem a retro stylu

Ložnice je, stejně jako celý byt, řešená puristicky s „push“ systémem otevírání skříňových dveří. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Profil

MAJITELÉ

IT manažer Mirek s manželkou Májou

NEMOVITOST

Čtyřpokojový rodinný dům s užitnou plochou 93 m2 v developerském projektu dvojdomů

AUTOR INTERIÉRU

Ing. arch. Rastislav Zlámal @archipigeon

Text: Erika Kuhnová

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Zdroj: Časopis HOME speciál

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru dvojdomy materialy moderní interiér prakticky retro styl rodinne domy skandinávský design
Sdílejte článek

Diskuze