Zdroj: iStock

10 tipů, jak si podle feng-šuej vytvoříte ložnici, ve které se bude dobře spát

28. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Každá místnost v domě má svou funkci, avšak už méně často bereme v úvahu emocionální stránku pokoje. U ložnic na ní záleží speciálně. Ložnice by měly vyvolávat pocity klidu, štěstí, potěšení a pohody. Starověká čínská věda feng-šuej zná hned několik vylepšení ložnic, která můžete provést jednoduše a rychle. Poradíme vám jak na to.

Starověká čínská věda feng-šuej vyplývá z přesvědčení, že každý prvek vyzařuje určitou energii. Pracuje s energiemi tak, aby je vyvážila a vytvořila příjemné prostředí pro pohodu, vztahy a kvalitní spánek. Podle tohoto umění je ložnice „jin“, tedy klidný prostor, jehož účelem je dobít naši energii během spánku. Jak upravit ložnici, aby byla klidným místem pro plnohodnotný spánek?

Přečtěte si také:
Feng-šuej v kuchyni: Víte, jak si přivolat hojnost?

1. Uvolněte prostor, odstraňte předměty se špatnou energií

Ložnice, především ty menší, se velmi rychle zaplní nepořádkem. Nepořádek výrazně zvyšuje pocit nepohodlí a brání v kvalitním odpočinku. Odstraňte z ložnice věci, které jsou poškozené a nedají se opravit, věci, které vám připomínají cokoliv z vaší minulosti, co není pozitivní. Zbavte se též věcí, které jste celý rok nepoužili. Investujte do zavřeného nábytku a organizérů, aby všechno zůstalo na svém místě. Kolem postele by měl být volný prostor, aby podpořil tok pozitivní energie.

Dvojice ustílá postel

Zdroj: iStock

2. Umístěte postel do velitelské pozice

Poloha postele je mimořádně důležitá. Velitelská pozice znamená, že vidíte na dveře a máte prostor pod kontrolou. Na druhé straně by postel neměla být hned u dveří, ani v jedné linii s nimi. Nejhorší umístění postele je hned u dveří a tak, že nohy směřují ke dveřím. Za hlavou postele byste měli mít pevnou stěnu, vytváří pocit bezpečí.

Ložnice podle feng šuej

Zdroj: iStock

3. Žádný nábytek ani trámy nad hlavou

Čelo postele zasunuté pod nábytek, skříňky nad hlavou, ale i trámy jsou podle této filozofie velkým záporem. Narušují celistvost a klid, vyvolávají podvědomý pocit ohrožení.

Přečtěte si také:
Nejhorší a nejlepší interiérové rostliny podle feng-šuej. Máte je doma i vy?

4. Zvolte neutrální barevné schéma

Podle feng-šuej v ložnici nejlépe fungují neutrální barvy, protože příliš nestimulují energii v místnosti a pomáhají dobře spát. Vyberte si béžové, krémové a zemité tóny hnědé nebo šedohnědé. Samozřejmě malé zpestření kontrastními odstíny (prostřednictvím uměleckých děl, svíček nebo ložního prádla) je vítáno. Harmonicky funguje i vrstvení pomocí příjemných textilií, vonných svíček – a též ionizátor vzduchu nebo zařízení, které produkuje uklidňující „bílý šum“.

Ložnice podle feng šuej

Zdroj: iStock

5. Řekněte ne elektronice v ložnici

Snažte se ložnici zachovat jako prostor bez elektronických zařízení vždy, kdy je to možné. Ani televize, ani notebook do ložnice nepatří. Ideální je, když mimo ložnici odložíte i mobilní telefon. Stejně tak si nedávejte do ložnice pracovní stůl či pomůcky na cvičení, protože to brání kvalitnímu spánku.

6. Zrcadlo by nemělo odrážet odpočívající osoby

Pokud potřebujete mít v ložnici zrcadlo, dobrým způsobem je umístit ho tak, aby vás při spaní neodráželo. Dobrým nápadem je zrcadlo, které se dá zavřít nebo zakrýt. Když ho umístíte proti oknu, během dne se do místnosti dostane maximum slunečního světla, na noc je avšak zavřete nebo zakryjte.

Ložnice podle feng šuej

Zdroj: iStock

7. Zavěste na stěny příjemné obrázky

Do ložnice si vyberte umění nebo obrázky, které povzbuzují štěstí. Velmi dobře fungují páry živočichů či osob. V ložnici nepoužívejte vodní prvky, a to ani na obrazech. Pokud obraz odráží vodu, měla by to být tichá voda a neměla by zobrazovat vlny nebo vodopád.

8. Použijte zatemňovací závěsy

Zatemňovací závěsy, které se dají snadno ráno rozevřít, aby dovnitř proudilo sluneční světlo, jsou jedním z nejlepších způsobů, jak si zlepšit noční spánek. Nejvhodnější jsou zatemňovací závěsy v neutrálních světlejších odstínech. Roztažení těchto závěsů ráno je stejně důležité jako blokování světla během spánku. Sluneční světlo totiž nastavuje naše cirkadiánní rytmy, zlepšuje náladu a produktivitu.

Přečtěte si také:
Ložnice v etno stylu může vypadat pohádkově

9. Odstraňte veškerý těžký a mohutný nábytek

Vysoké, vyčnívající nebo těžké kusy vyzařují v ložnici omezující energii. Zvolte raději elegantní, moderní nábytek, který zabírá málo místa a je vysoce funkční. Nejdůležitějším nábytkem v ložnici je kvalitní postel. Tu je nutné zvýraznit.

Ložnice podle feng šuej

Zdroj: iStock

10. Důležitá je symetrie

Prvky, které použijete v ložnici, by se měly velikostí podobat. Noční stolky by měly být po obou stranách postele, na stěnu zavěste umělecká díla podobné velikosti. To vnáší do interiéru rovnováhu a uzemňuje celkové schéma.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategorie: Design interiérů
Tagy: Ergonomie feng šuej ložnice nábytek do ložnice
Sdílejte článek

Diskuze